Dudak Estetiği

Dudakların şekli, çekici bir yüzün olmazsa olmazıdır. Dudaklar doğuştan ince, biçimsiz ya da zaman içinde incelip dolgunluğunu kaybeder.

Dudaklara küçük işlemlerle kalıcı çözümler sunan dudak estetiği girişimleri ile daha kalın ve dolgun bir görüntü yaratılabilir. Hastanın durumuna göre iki farklı yöntem ile dudak estetiği girişimi gerçekleştirilebilir. Bunlar yağ enjeksiyonu ya da kolajen veya hyalüronik asit içeren dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yağ enjeksiyonu nedir?

Yağ enjeksiyonu yöntemi ile dudakların kalın ve dolgun bir görünüm elde etmesi mümkündür. Yağ enjeksiyon yöntemi, lokal anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleşir. Vücudun yağ fazlalığı olan bölümden alınan yağ, gerekli işlemden geçirildikten sonra dudaklara geri enjekte edilir. Eğer hastanın yüzünde derin farklı kırışıklıklar varsa onun da tedavisinde kullanılabilir. İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Sedasyon altında yapılacağı için hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası yağ verilen bölgede az miktarda ödem olması gayet normaldir. Özellikle dudak çok daha hassas bir bölge olduğu için beklenenden çok daha fazla şişer. Bu çok normal bir süreçtir. Dudağın kendine gelmesi ve son halini alması 2 hafta sonra mümkün olur. 3-6-ay içinde konulan hücrelerin % 50 si eriyip vücut tarafından emilecektir. Bu yüzden doktor kontrolleri ile alınan yağın farklı seanslarda tekrarlanması gerekebilir.

Dolgu nedir?

Dudak estetiği girişimlerinde en çok tercih edilen yöntem hylüronik asit dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu yöntem ameliyatsız bir yöntem olup çabuk ve pratik olarak hastaya uygulanabilir. Zahmetsiz ve güvenli bir yöntem olan dolgu, çok ince başlıklı bir iğne yardımı ile 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır. Dudak dolgunlaştırma, şekillendirme, kontur koruma, sarkma ve dudak asimetrilerinde kullanılabilen dolgu, 4-6,5 ay boyunca etkisini gösterir. İşlemin tekrarlanması kalıcılığı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Dudak dolgusu girişimi sonrasında dudakta şişme olabilir. İğne giriş yerlerinde morluklar oluşabilir. Fakat bu 2-3 gün sonra tamamen geçmiş olacaktır. Buz kompresi ile doktorun talimatlarına uyduğunuzda bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Dudak bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Bu yüzden hacim verilebilmesi için yöntemin doktor tarafından doğru uygulamayı seçmesi çok önemlidir. Dudak estetiği işlemleri deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

 

 • Hyaluronik Asit Dolgusuyla Dudak Kalınlaştırma

  Hyaluronik Asit Dolgusuyla Dudak Kalınlaştırma Dudağa hacim kazandırmak, dolgunlaştırmak, şekillendirmek ve dudak çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için gereksinim duyulur. Aynı zamanda bu dolgu maddesi dudak şekillendirip, kontur hattını belirginleştirir ve kırışıklıkları azaltır.

 • Dudak Estetiği Ameliyatı

  Dudak Estetiği Ameliyatı Dudaklar yaşlandıkça incelir, dolgunluğunu canlılığını yitirir. Dolgun dudaklar daha genç, çekici bir görünüm sağlar. Dudak deformasyonu yaştan bağımsız olarak da görülebilir. Bunun için sizden alacağımız yağ dokularını transfer ederek ya da Hyaluronic Asit denilen vücuda yabancı olmayan bir madde enjeksiyonu yaparak bunu sağlamaktayız. Ancak kalıcı olmayan bu yöntemlerin 4-6 ay aralarla tekrarlanması gerekmektedir.

 • Dudak Kalınlaştırma

  Dudak Kalınlaştırma Dudaklarının ince olmasından yakınanların ya da dudaklarına dolgunluk kazandırmak isteyenlerin tercih etmiş olduğu estetik bir uygulamadır. Dudak kalınlaştırma işlemi, kadınların güzellik simgesi olan dudaklarını hem estetik hem de kadınsı göstermek amacıyla yapılan dolgu işlemidir.

 • Dolgun Dudak İçin Estetik Yöntemler

  Dolgun Dudak İçin Estetik Yöntemler Dudaklar estetik ve fonksiyonel açıdan yüzümüzün önemli bir yapısıdır. Dudakların rengini ve ıslaklığını veren mukoza denen kısım dudakları gösteren temel yapıdır. Dudakları dış ortama ve çevre yapılara birleştiren deri, bu iki dokunun arasında kalan ve dudağın hem fonksiyonu hem de dolgun ya da zayıf görünmesinde önemli rol oynayan kaslar, yağ ve bağ dokuları oluşturur.

 • Dudak Dolgunlaştırma

  Dudak Dolgunlaştırma Dudaklar genetik olarak yapısı ince olan veya yaşın ilerlemesi ile doğal olarak kaybedilen dudak hacmini artırmak. Dudakları daha belirgin tercih edildiğinde uygulanabilecek hyaluronik asit veya otojen kullanılarak dudak hatları yeniden oluşturularak şekli değiştirilir. Dudak dolgunlaştırma uygulaması tek seansta gerçekleşir ve ortalama 15-30 dakika sürer.