İple Askı Yöntemi

İple askı yöntemi, yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz germe olarak tabir edilen 1980’li yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir.

 

İple askı yöntemi, sütürler yani cerrahi iplerin üzerindeki küçük dikenler veya koniler yardımıyla yumuşak dokuları yukarı doğru çekmesi işlemidir. Teknik, kafa derisinde açılan küçük kesiden bir trokar yerleştirilmesi ve bu yöntem sonrasında yüzün distal noktasına sütürün gönderilmesi sağlanmaktadır. Ardından trokar çıkartılır ve sütür çekilerek üzerindeki yumuşak dokunun yukarı kaldırılması sağlanır. Sonrasında ilk giriş noktasına sütür sabitlenir. Yöntem lokal anestezi altında yapılabilir ya da diğer cerrahi operasyonlar ile kombine şekilde yapılabilmektedir. Botox ya da dolgu uygulamaları gibi cerrahi gerektirmeyen yüz işlemleri ile de rahatlıkla kombine edilebilir.


Teknik çok basittir. Lokal anestezi altında yapılacak olan işlem yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrasında morluk ya da şişlik olmayacakdır. İple askı yöntemi daha kalıcı ve hemen sonuçların görülmesi ile son derece tercih edilen güvenli bir yöntemdir.