Kepçe Kulak Tedavisi

"Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların da düzeltilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı

Otoplasti dediğimiz kepçe kulak ameliyatı, genellikle lokal anestezi veya sedasyon dediğimiz hafif uyku verilerek gerçekleştirilir. Operasyon süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte ortalama 1 saattir. Kulak estetiği ameliyatında kulak arkasından görünmeyen bir kesiyle girilerek gerekli düzeltme işlemleri yapılır.

Kepçe kulak ameliyatı hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Kulak 6 yaş civarında genel olarak gelişimini tamamlayıp erişkin boyutuna ulaşır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kulak estetiği ameliyatlarının yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilir.

Kepçe kulak ameliyat yöntemleri

Cerraha göre yöntem değişebilir. Ancak kıkırdak kesilerek ya da alınarak uygulanan otoplasti sonucunda uzun dönemde şekil bozuklukları gelişebilir. Kepçe kulak estetiğinde kıkırdak şekillendirici yöntem tercih edilmektedir. Bu yöntem teknik zorluk ve tecrübe gerektirmekle birlikte, kıkırdağı zorlamadan doğal kıvrım ve yükseltilerine göre şekil alması sağlandığından sonuçlar kalıcıdır. Yine bu tekniğin diğer bir avantajı ise elde edilen sonucun son derece doğal bir görünüme sahip olmasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Hastanedeki birkaç saatlik istirahatten sonra hastamızı bir bandajla evine gönderiyoruz. Kepçe kulak ameliyatında kulak arkası için estetik ve eriyen dikiş kullandığımız için dikiş alınmasına gerek kalmıyor. Kulak estetiği sonrasında özellikle ilk 2-3 gün kulaklarda hafif şişlik ve morluk görülebilir. Kulak estetiği ameliyatı sonrası 2. Yada 3. günde bandajı açıyoruz ve kulakları koruyacak bir tenisçi bandı uygulamasına geçiyoruz. 7-10 günlük bu sürecin ardından ise 4-6 haftaakşamları yatarken bandaj kullanmaya devam ediyoruz. Bu 4-6 hafta süresince voleybol, güreş vs. gibi kulağa travma oluşturabilecek aktif sporlardan uzak durmak gerekiyor. Sonuç olarak artık saçlarınızı istediğiniz gibi toplayabiliyor ve herhangi bir çekinceye gerek kalmadan sosyal ortamlara girebiliyorsunuz. Uygulanan kıkırdak şekillendirici yaklaşım sayesinde “acaba kulaklarım açılır mı?” endişesi  taşımadan, aynalara istediğiniz zaman rahatça bakarak ve kendimizle barışık bir şekilde yaşantımıza devam ediyoruz. Yani hayata daha güzel bakıyoruz!

Kulak Estetiği (Otoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

    "Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şe...

  • İple Kulak Estetiği

    İple Kulak Estetiği Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan bu problemlerinin düzeltilmesi için esteti...

  • Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

    Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Kulağın doğuştan kafatasından tek yada çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına “kepçe kulak deformitesi” denir.  Doğumsal kulak anomalileri sıktır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Kepçe kulak olması ...