Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan çocukların bu problemlerinin düzeltilmesi 6 yaşında veya okul çağından önce yapılmalıdır.  Yaklaşık 1 saat süren bir operasyon lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır. Erişkinlerde lokal anestezi ile de yapılabilir. Kulak arkasından bir kesi ile yapıldığı için görünür iz kalmaz. İşlem sonrası 2 gün süreyle kulaklar bir bandajla sarılı olacaktır. Daha sonra bandaj alınacak ve 10 gün kulaklarını koruyan bandana ile kulakların şekillenmesi beklenecektir. Ameliyattan sonra kulağın son şeklini alması 4- 6 ay sürebilir. Psikolojik yönü o kadar önemlidir ki çocukluğunda yaptıramamış bir çok erişkin insan orta yaşlarda kendi imkânları oluşunca bu ameliyatı yaptırmaktadır. Çünkü bu olay nedeniyle çocukluğunda yaşadığı psikolojik travmalar yıllarca onun zihninden gitmez.  Eninde sonunda bu sorunu çözmek isteyecektir.

Kulak Estetiği Nedir

Kulak boyutunu küçültme veya kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılan estetik ameliyattır.  Kulak kepçesinin daha fazla öne doğru kıvrık olması durumu kepçe kulak diye bilinir. Kulak kepçesinde Y şeklindeki kıvrımın yetersiz olması ya da düz olası temel sebeptir. Kulak kepçesinin düz olması, kıvrımının olmaması, kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması, önden bakıldığında kulağın fazla görünmesidir.

 Kulak gelişiminin 5-6 yaşa (% 80)   kadar tamamlanmaktadır. Küçük yaşlarda yapılması özellikle ameliyatın olumsuzlukları önleyebilir. 1 saat süren bir operasyon genel anestezi veya sedasyon altında yapılır. Kepçe kulak ameliyatının ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda lokal anestezi ile ameliyat yapılmaktadır. Her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat ortalama bir saat kadar sürüyor. Kulak arkasından ameliyat yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur. Kepçe kulak estetik ameliyatında kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden özel dikişler koyulur. Böylece kulak sayvanının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşması sağlanır.  Kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez,  iz 1-2 yıl içinde belirsiz hale gelir.

Kepçe Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Kulak estetiği sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

 

Kulak Estetiği (Otoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

    "Kepçe kulak" deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak “kepçe kulak ameliyatı” ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şe...

  • İple Kulak Estetiği

    İple Kulak Estetiği Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan bu problemlerinin düzeltilmesi için esteti...

  • Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

    Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Kulağın doğuştan kafatasından tek yada çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına “kepçe kulak deformitesi” denir.  Doğumsal kulak anomalileri sıktır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Kepçe kulak olması ...