Meme Dikleştirme Ameliyatı

memeMeme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan memenin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. Memenin sarkmasına yol açan çeşitli faktörler mevcuttur.

Memenin gelişim çağı sonrasında aldığı şekil ve pozisyon zaman içerisinde yaşlanma süreci ile veya hamilelikler ve/veya emzirme sonrasında kadın göğsünde deforme olabilmekte ve sarkmaya yol açarlar.

Ayrıca deri elastikiyeti de kaybolmuşsa göğsün hem şekli değişir, hem de meme dokusunda sarkma ve dikliğini kaybetme olarak kendini gösterir. Meme dikleştirme ameliyatlarında da meme küçültme ameliyatlarına benzer şekilde seçilen tekniğin özelliklerine uygun bir planlama ile ameliyat gerçekleştirilir.

Meme dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ameliyatta meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin ve memeyi daha yukarıda tutması hedeflenir.

Meme dikleştirmede kullanılan cerrahi tekniğe bağlı sadece meme başında, meme başında ve altında düz bir çizgi veya meme başı ve ters T şeklinde bir iz olabilir. Bazen meme dikleştirme operasyonları memenin istenen şekle ve boyuta gelmesine tek başına yetmeyebilir. Böyle durumlarda meme dikleştirme operasyonuna, silikon protez operasyonu eklenebilir.

Operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır. Fakat hastanın durumuna bağlı olarak lokal anestezi ile de yapılabilir. Operasyon 2-3,5 saat arasında sürer. Hasta 1— 2 gün hastanede kalır. Sonra ayaktan kontrollere gelmek üzere taburcu edilir. Operasyon sonrası ufak tefek sızılar dışında problemsiz seyreder. Eğer diren uygulanmışsa 24-48 saatte çekilir. Dikişler 7-12 gün arasında alınır. Memelerde yaklaşık 2-3 hafta hafif şişlik ve gerginlik olur. Bazı hastalarda morarmalar olursa da bu 7-10 gün içinde dağılır. Hastalar 2. günden itibaren sütyen takabilir. Bu pansumanı hafifletir, hastayı rahatlatır. Her cerrahi girişimde olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatlarında da bazı riskler ve komplikasyonlar oluşabilir. 

Meme Estetiği ile ilişkili diğer konular
  • Meme Dikleştirme Fiyatları

    Meme Dikleştirme Fiyatları Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan gögüslerin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. 

  • Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları

    Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse. 

Meme ameliyat...

  • Doğum Sonrası Meme Estetiği

    Doğum Sonrası Meme Estetiği Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların özellikle vücutlarının meme  bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlar yol açar. Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda mem...