Meme Estetiğindeki Ameliyatlar Nelerdir?

 
memeMeme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük/büyükse. Meme toparlama ameliyatları ile küçültme-dikleştirme yapılır.
 
Diğer bir önemli problem de meme büyüklüğü ve gelişiminin o vücuda göre yetersiz olmasıdır. Meme büyütme ameliyatı meme dokusu yerleştirilen meme protezleri ile hacminin artırılır.

Meme Küçültme Ameliyatları

Meme dokusunun fazla geliştiği ve büyük göğüs yapılarına sahip olanlara meme hipertrofisi veya makromasti dediğimiz durumda meme küçültme ameliyatları yapılıyor. İleri derecede meme büyüklüğü, hastalarda boyun mekaniğine olumsuz etki ederek, boyun, sırt vek ol ağrılarına yol açabilir. Cerrahi işlem ile meme dokusunu küçültmek mümkündür.  Çıkartılması gerek doku işlemi veya dokuların kesilmesi ile yapılabildiği gibi bazı vakalarda liposuction dediğimiz yağ alma işlemi ilede yapılabilir. Ameliyat sırasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası olan sarkıklık da azaltılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatları

Gelişim süreci sonrasında aldığı şekil memenin pozisyon zaman içinde yaşlanma süresi veya hamilelikler ve emzirme sonrasında deforme olabilir.  Meme dokusunda dikliğini kaybetme ve sarkma sıklıkla gösterir. Meme dikleştirme ameliyatı, memenin kaybetmiş olduğu şekli yeniden kazandırmak mümkün. Meme dikleştirme ameliyatlarında da meme küçültme ameliyatlarına benzer şekilde seçilen tekniğin özelliklerine uygun bir planlama ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyatta meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin ve memeyi daha yukarıda tutması hedeflenir.

 

Meme Büyütme Ameliyatları

 Yeteri kadar gelişmemiş meme dokusunun, gelişmiş meme dokusunun kilo verisi nedeni ile küçülmesi veya emzirme sonrasında meme dokusunun küçülmeye maruz kalması sonucu meme dokusu küçük olabilir. Bu durumda meme büyütme ameliyatları yapılabilir. Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusu, şekli, ölçüleri göz önüne alınarak bir planlama yapılır. Hastanın hangi tip, hangi boyutta protezin daha uygun olduğuna ve bu protezin hangi seviyeye yerleştirileceğine karar verilmeli. Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusunu taklit etmek amacıyla silikon protezler kullanılmakta. Dış kılıfı silikon olan protezlerin içeriği jel kıvamında silikon veya tuzlu su olabilmektedir. Meme dokusu veya kas altına yerleştirilen bu protezler yardımı ile memede büyüme sağlanmaktadır.

meme

Meme Ameliyatlarında Yaş Sınırı

Pubertenin sonuna kadar meme gelişimi devam eder. Hormonal değişiklikler, kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme periyotlarına ve yaşlanma surecide meme dokusunun şeklinde ce içeriğinde değişiklikler meydana gelir. Meme cerrahisinde tıbbi bir zorunluluk yoksa 18 yaşı beklemek ve meme gelişiminin tamamlaması beklemek en uygun olandır. İleri derecede meme büyüklüğü ile kendini gösteren meme hipertrofilerinde yarattığı fiziksel sıkıntılar nedeniyle daha erken yaşta da ameliyat yapıldığı nadirde olsa görülür.

Meme Estetiği ile ilişkili diğer konular
  • Meme Dikleştirme Fiyatları

    Meme Dikleştirme Fiyatları Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, sarkmış olan gögüslerin toparlanması amacıyla yapılan ameliyatları kapsar. 

  • Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları

    Meme Küçültme & Büyütme Fiyatları Meme ameliyatı şekilsiz göğüslerin düzelmesi daha iyi bir estetik görünüm sağlanması için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüsler vücudun yapısına göre küçükse, memenin birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse. 

Meme ameliyat...

  • Doğum Sonrası Meme Estetiği

    Doğum Sonrası Meme Estetiği Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların özellikle vücutlarının meme  bölgesinde değişikliklere ve deformasyonlar yol açar. Memeler doğum ve emzirme dönemimden süt bezleri sürekli büyüdüğü için derisi genişler. Hamilelik dönemi sonrası kadınlarda mem...