Saç Ekimi

Saç ekimi, yok olmuş saç köklerini geri kazanmanın kalıcı çözümüdür. Kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin yok olması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olarak 90'lı yıllardan beri cerrahlar ve hastalar tarafından tercih edilen cerrahi girişimdir.


Saç ekimi nasıl yapılır?


Saç ekimi foliküler ünite verilen saç kökü demetlerinin verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir. Saç ekimi sanılanın aksine komplike bir girişimdir. Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi saç ekimi girişiminin vazgeçilmezidir. Bu yüzden konusunda uzman bir ekip ve doktor ile gerçekleştirilmesi gerekir.


Saç ekimi girişimi iki farklı yöntemle yapılabilir. FUE yani foliküler unite ektraksiyonu ile saç ekimi ve FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olarak ikiye ayrılır. Hastanın saç kalitesine göre belirlenebilen bu iki yöntem arasındaki en önemli fark FUE yönteminde motor yardımıyla köklerin tek tek alınması, FUT yönteminde ise verici alandan şerit halinde alınan parça ile kaliteli ve ya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır. FUT yönteminde ensede alınan parça sonucu bir iz kalır. Fakat FUE yönteminde bu iz kalmaz ve hastayı rahatsız edecek bir görüntünün oluşması engellenir. Bu yüzden, 90'lı yılların başında kullanılan FUT yöntemi ile saç ekimi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.FUE

FUT

Saç kökü yani greftler verici alandan tek tek mm'lik uçlu motor yardımı ile alınır. Alım sırasında greftlerin kalitelileri seçilir. FUE yönteminde verici alanın zarar görmemesi için çok dikkatli çalışılmalıdır.

Verici alandan şerit halinde parça alınır. Şerit üzerindeki kaliteli ya da kaliteiz olan greftler saç ekiminde kullanılmak üzere hemşireler tarafından ayrılır.

Verici alanda iz kalmaz.

Verici alanda alınan şerit kadar iz kalır.

Saç, saç ekimi öncesinde tıraş edilir.

Saçın tıraş edilmesine gerek yoktur.

İstenirse vücuttaki kıllar ve sakaldan alınan kökler de saç ekiminde kullanılabilir.

Sadece ense bölgesindeki saç kökleri kullanılabilir.

Ciltten herhangi bir parça çıkartılmadığından hiç bir gerginlik olmaz.

İlk 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olur.Herkes saç ekimi yaptırabilir!


Verici alan yani iki kulak arkasında kalan ense bölgesinde yeterli saç kökü olan her birey saç ekimi için uygun bir adaydır.


Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan 6-8 saat süren bir girişimdir. Operasyon sırasında hasta yemek yiyebilir ya da tv izleyebilir.  Girişim sırasında hasta kesinlikle ağrı ya da acı hissetmez. Saç ekimi sonrasında da doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak içildiğinde acı ya da ağrı olmayacaktır.


Operasyonun ilk bölümü verici alandan saç köklerinin toplanması seansıdır. Hasta girşimin ilk bölümünde yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin yerleştirilmesi için saçlanması istenen bölgeye mm'lik punchlarla kanallar açılır. Bu ikinci bölümü oluşturur. Bu bölümde hasta ortapedik koltukta oturur posizyonda olmalıdır. Bu yüzden hasta rahatça yemek yiyebilir, tv izleyebilir ve ya bilgisayarıyla günlük işlerini takip edebilir. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleşitirir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.


Saç ekiminden sonra neler olur?


Saç ekimi sonrası hasta işlem yapılan bölgede 8-10 gün süren ince kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklar kepek gibi görünen ve yıkandıkça kaybolan kabuklar olacaktır. 10. günün sonunda bu kabuklar tamamen kaybolur. Kabuklanma döneminde şapka işlem yapılan bölgeyi dış etkenlerden korumak önemlidir.


Hangi aylar saç ekimi için uygundur?


Saç ekimi istenilen mevsim ve ay yaptırılabilir. Bilinenin aksine yaz aylarında da saç ekimi yaptırılabilir. Deniz tatiline kesinlikle engel değildir. Deniz ve güneş saç köklerini besleyeceği için saç ekiminin yaz aylarında yapılmasında hiç bir sakınca yoktur.


Saç ekimi sonucu ne zaman görülür?


Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlar. Nihai sonucu 9 – 12 ayda görebiliriz.

 


  • Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

    Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır? Saç dökülmesi ne yazık bir çok erkek için  kaçınılmaz bir olaydır. Kellik, psiklojil yönden etkilenmem için saçları korunabilmesinden çok, dökülen yerlere yeni saçlar ekleme operasyonlar yapılmaktadır. Saç ekimi cerrahi bir yol ile enseden alınan saç kökleri, saç olmayan yerlere ekme işidir. 

  • Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

    Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç ekimi, cerrahi müdahale ile verici olan alandan saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp saç eksiği alana aktarılması şeklinde gerçekleştir. Saç kaybı olduğu verici bir alandan saçlı derinin küçük parçalar halinde alınıp saç olmayan alana taşınmasıdır. Her saç ekimi yöntemi kişiden kişiye ve saç yapısına uygun olarak değişim gösterecektir.

  • Saç Ekimi Nedir?

    Saç Ekimi Nedir? Saçlarda seyrelmenin, dökülmenin olduğu bölgere, sıkı ve yoğun olan bölgelerden alınan saç köklerinin nakledilmesi işlemine saç ekimi denir.  Saç foliküllerinin,  saç derisinde sağlıklı ve güçlü saç köklerinin bulunduğu bölgelerden, genellikle başın arka kısmından alınarak kel olan yada incelmiş tamamen açılmış bölgelere cerrahi müdahale ile aktarılması şeklinde gerçekleştirilir. Saç ekimi çağdaş cerrahi teknolojileri kullanarak saç ekimi sonrası son derece doğal görünümler elde edilebilmekte