Blog

25 Soruda Burun Estetiği Hakkında Her Şey

rhinoplasti

Burun estetiği çoğu kişinin yaptırmak istediği fakat zorlu bir estetik olduğu için çoğu zaman sadece istekte kalan bir uygulamadır. Burun estetiği ülkemizde en fazla yaptırılan estetik operasyonlardan biridir. Burun şeklinin yüze uygun olmaması, kemerli, büyük veya şekilsiz olması bizi olduğumuzdan daha kötü göstermektedir. Burun estetiği ile yüz güzelliği daha ön plana çıkarabilir ve herkesin hayal ettiği yüz görüntüsü sağlanabilir. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile birlikte farklı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılan burun estetiğin de en fazla merak edilen 25 soru;

1) Burun estetiği nedir?

Burnun mevcut şeklini değiştirmek daha iyi bir görüntüye ulaşmasını sağlamak için yapılan cerrahi işlemlere denilmektedir. Burun içerisinde yer alan ve sorunlu olan kemik, kıkırdak ve dokuya işlem yapılmaktadır. Burun estetiği sadece şekil değiştirmek amacı ile yapılmaz. Nefes alma, horlama gibi problemleri çözmek için de yapılmaktadır. Yani sadece estetik değil sağlık sorunlarından dolayı da yapılmaktadır.

2) Burun estetiği için yaş sınırı nedir?

Tüm estetik operasyonlardan minimum yaş düzeyi +18’dir.

Ameliyatın detayları ve diğer uygulamalar hakkında daha fazlasını Burun Estetiği sayfamızda keşfedin.

3) Kimler burun estetiği yaptırmalı?

Burun estetiğini isteyen herkes yaptırabilir. Estetik görüntüsü açıdan kaygı yaşayıp kendini özgüvensiz hisseden kişiler, burun da sağlık açısından sorunları olanlar yaptırabilir.

4) Burun estetiği nasıl yapılır?

burun estetiği Her estetik işlemde olduğu gibi burun estetiğinde de ilk aşama fiziki muayene kısmıdır. Fiziki muayene ile burnunuzda var olan sorunlar belirlenir. İşlemi yapacak olan doktor sağlık geçmişinizi, var olan sağlık problemlerinizi, ilaç kullanımınızı dinleyip öğrenir. Sonrasında gerekli testler yapılır. Görüşmede nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğiniz öğrenilir. Burada önemli olan konu yeni burun şeklinizin yüzünüze uygun olması durumudur. 3D simülasyon yöntemi ile yüzünüz taranır ve görüntü ekrana aktarılır. Bu görüntü üzerinde yeni burun şekliniz oluşturulur. Böylelikle estetik sonrasında nasıl görüneceğiniz hakkında görsel açıdan bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bunlar sonucundan kişinin sağlık durumu elverişli ise estetik operasyon yapılır. Burun estetiği 2 farklı şekilde yapılır. Açık ve kapalı burun estetiği tekniklerinden hangisinin uygulanacağına sizin burun şeklinizin durumu ele alınarak doktorunuz karar verir. Teknik belirlendikten sonra işlemler şu şekilde ilerler;
Operasyon genel anestezi altında yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra uzman doktor ve ekibi operasyona başlar.
İşlem için atılan kesi burun içinden veya burun deliklerinin alt kısmından atılır.
Kesi yardımı ile burunda var olan sorunlar düzeltilir. Fazla kemik veya kıkırdak dokusu alınıp buruna yeni şekli verilir.
İşlem tamamlandıktan sonra kesiye dikiş atılır ve burun estetiği sona erer.
Ameliyat sonrasında kişinin durumu izlenir ve 24 saat sonra taburcu edilir.

5) Burun estetiği sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

İyileşme döneminde dikkatli olmak çok önemlidir. Yapılan pansuman ve dikişler ortalama 1 hafta kadar burnunuzda kalacaktır. Uyurken yüz üstü uyumamalı, burnunuzu darbelerden korumalısınız. Doktorunuz ameliyat sonrasında taktığı koruma amaçlı olan atel bandı çıkarmamalısınız. Atel bandın bir hafta burunda kalması gereklidir. Hiçbir şekilde kendiniz burnunuza müdahale etmemelisiniz.

Uyurken başınız göğüs kısmından daha yukarıda kalacak şekilde uyumanız gereklidir. Bu oluşabilecek kanamaları engelleyecektir. Burun içinde pansumandan dolayı kan veya mukus birikmesi yaşanabilir. Bunun için kontrole gidip pansumanınızı yenilemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde solunum da güçlük yaşanacaktır. Burun estetiği sonrasında göz çevresinde kızarıklık, morarma ve şişkinlik gibi durumlar oluşabilir. Bunlar doğal ve geçicidir.

6) Burun estetiğinin avantajları nelerdir?

 • Daha öz güvenli olmanızı sağlar.
 • Yüzünüzün daha güzel ve estetik görünmesini sağlar.
 • Operasyon sırasında atılan kesi ve dikiş içten olduğu için herhangi bir iz kalmaz.
 • Burundan dolayı yaşadığınız sağlık sorunları çözülür. Daha rahat nefes almanızı ve uyumanızı sağlar.
 • Daha iyi koku almanızı sağlar.

7) Burun estetiği çeşitleri nelerdir?

Kişinin burun yapısı ve sağlık durumuna göre hangi burun estetiğinin yapılacağına cerrah karar vermelidir. Günümüzde yapılan burun estetiği çeşitleri;

 • Kapalı burun ameliyatı,
 • Açık burun ameliyatı,
 • Endoskopik,
 • Dinamik,
 • 3 boyutlu,
 • Tamponsuz burun operasyonlarıdır.

8) Ameliyatsız burun estetiği mümkün müdür?

Evet mümkündür. Dolgu yöntemi ile burun şekli düzeltilebilmektedir. Fakat bu yöntem kalıcı değildir ve belli aralıklar ile yenilenmesi gerekir. Ayrıca tamamen istediğiniz burun görüntüsü ortaya çıkmayabilir. Burun şeklinizde ufak tefek bozukluklar var ise dolgu yöntemini deneyebilirsiniz.

9) Burun ucu estetiği nedir?

Özellikle burun ucu düşüklüğü ve burun delikleri geniş olan kişilere yapılmaktadır. Ayrıca burun ucu fazla kalkık olan kişilere de yapılan bir düzeltme işlemidir. Burun kemiğine müdahale edilmez.

10) Burun estetiği sonrası yeni şekil ne zaman oturur?

Operasyondan ortalama 2 hafta sonra şişkinlikler düzelir. Yeni burun şeklinin tamamen oturması ise 1 yıl kadar sürmektedir.

11) Burun estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Operasyon ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.

12) Burun estetiği kalıcı mıdır?

Burun estetiği sonrası ortaya çıkan sonuç kalıcıdır. Burnunuz herhangi bir darbe almadığı sürece şekli bozulmayacaktır. Fakat dolgu uygulamalarında dolgu zamanla eridiği için kalıcılık süresi ortalama 6-12 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

13) Burun estetiği riskleri nelerdir?

Burun estetiği doğru doktor ve klinikte doğru yöntemler ile yapılmadığında ortaya ciddi riskler çıkacaktır. Ortaya çıkan sonuç istediğiniz gibi olmayabilir, kıkırdak ve kemik dokusuna zarar gelebilir. Bu nedenle burun estetiği öncesinde detaylı araştırma yapıp ona göre karar vermeniz gerekmektedir.

14) Burun estetiğini sağlık sigortası karşılıyor mu?

Eğer devlet hastanesinde muayene olduğunuzda ve sağlık açısından estetik yaptırmanız doktor tarafından onaylanır ise devlet kurumlarında işlem yaptırabilirsiniz. Fakat özel hastane ve kliniklerde estetik işlemlerini sigorta karşılamamaktadır.

15) Operasyon sonrasında dikişler ne zaman alınır?

Ortalama bir hafta sonrasında dikişler alınmaktadır.

16) Estetik sonrası ortaya çıkan yeni sonucu beğenmezsem ne olur?

Bu gibi bir risk yaşamak istemiyorsanız geçici dolgu uygulaması ile ilk işlemi yaptırabilirsiniz. Böylelikle ortaya çıkan sonuçtan memnunsanız kalıcı burun estetiğini yaptırmanız daha doğru olur. Ayrıca 3d simülasyon yöntemleri burun estetiği öncesinde yeni burun şeklinizin nasıl olduğunu görebilirsiniz. İşlem sonrasında eğer yeni burun şeklinizi beğenmezseniz iyileşme dönemi sonrasında tekrardan estetik müdahale yaptırabilirsiniz.

17) Hamilelik döneminde burun estetiği yaptırılır mı?

Hayır yaptırılmaz.

18) Emzirme döneminde burun estetiği yaptırılır mı?
Hayır yaptırılmaz. Bu dönem sona erdikten sonra yaptırmanız önerilir.

19) Burun estetiği sonrası ağrı hissi fazla olur mu?

İyileşme döneminde ağrı hissi yaşanır. Ağrı hissini en aza indirgemek için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, çok fazla konuşma-gülme gibi eylemlerden uzak durmalısınız.

20) Burun estetiği nefes alma kalitesini etkiler mi?

Evet etkiler. Fakat bu etki iyi yönde olacaktır. Nefes alma ve horlama sorunlarınız var ise çözülecektir.

21) Ameliyat sonrası günlük hayata dönüş süresi nedir?

Ortalama 2 gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İş hayatına dönmek için bir hafta geçmesi gerekmektedir.

22) Burun estetiği sonrası morluk ve ödem oluşur mu?

Evet oluşur. Fakat iyileşme dönemi sona erdiğinde bu komplikasyonlarda sona erecektir. Kısacası kalıcı değildir.

23) Burun estetiği sonrası dudak şekli değişir mi?

Üst dudağınız daha kalkık ve daha güzel duracaktır. Ayrıca yüzünüzün genel görüntüsü de daha iyi bir şekilde olacaktır.

24) Birden fazla veya üst üste burun estetiği yaptırılır mı?

Birinci burun estetiği sonrası ortaya çıkan sonuç istenilen gibi değil ise düzeltme amaçlı bir operasyon daha yapılabilir. Fakat bunu doktorunuzun karar vermesi gerekir. İyileşme dönemi sona ermeden yeni burun şekli oturmadan tekrar işlem yapılması sağlıklı değildir.

25) Burun estetiği fiyatları

Burun estetiği fiyatları konusunda dijital kanallar yolu ile bilgi vermek maalesef yasal değildir. Sağlık Bakanlığının kuralları gereği dijital kanallar da sağlık işlemleri ile fiyat bilgisi paylaşmıyoruz. Fiyat konusunu etkileyen kıstaslar yer almaktadır. Bu kıstaslar estetiğinizi yapacak olan doktorun başarısına, kliniğin sahip olduğu teknolojik donanıma, hangi yöntem ile burun estetiğinin yapılacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Quartz Clinique ‘te hizmet kalitemiz ve hasta memnuniyetimiz en üst seviyededir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal olmadığı için Burun estetiği uygulaması için Quartz Clinique 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Burun Dolgusu estetiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.