Blog

25 Soruda Göz Kapağı Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

göz kapağı

Göz kapağı estetiği kolay uygulanan ve popüler olan bir estetik türüdür. Genellikle kadınların +30 yaş sonrasında yaptırdığı bir işlem olan göz kapağı estetiği daha canlı bir bakışa sahip olmanızı sağlarken göz çevresi sorunlarına da çözüm sunmaktadır. Göz kapağının sarkık veya fazla olması yorgun, yorgun ve yaşlı bir görüntüye sebep olurken görme kalitesini de etkilemektedir. Göz kapağında var olan sorunlar genetik veya çevresel nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Daha sağlıklı bir görme ve daha iyi görünmek için göz kapağı estetiğini +25 yaş sonrasında da gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

25 soruda göz kapağı estetiği hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayacak olursak; 

1) Göz kapağı estetiği nedir? 

Alt ve üst göz kapaklarında yer alan sarkmış derinin estetik olarak kesilerek alınması ve göz kapaklarının gençleştirilmesi işlemine denilmektedir. Eğer varsa fazla deri ve kas dokusu alındıktan sonra göz çevresinde yer alan dokular giderilir. Bu işlemlerin tamamına göz kapağı estetiği denilmektedir.

2) Göz kapağı estetiği kimlere yapılır?

Göz kapağı estetiği genel olarak göz kapağı görüntüsünden memnun olmayan kişilere yapılır. Alt ve üst göz kapağı derisinde sarkma olanlar, göz kapağı derisi görmesine engel olanlar, daha çekik bir göz yapısı isteyenlere yapılabilmektedir. 

3) Göz kapağı neden sarkar?

Bu sorunun kişiden kişiye göre değişen farklı cevapları yer almaktadır. Genel olarak göz kapağı derisi sarkma nedenlerinin başında genetik yapı, ilerleyen yaş, yanlış göz kapağı estetikleri, kaza ve travmalar sonucu oluşan yaralanmaların sarkmaya neden olmasıdır.

4) Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği uygulaması yapılmadan önce diğer tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi kişi fiziksel muayene ile değerlendirilir. Fiziksel muayenede kişinin sağlık durumu, ilaç kullanımı gibi önemli bilgiler öğrenilir. Göz kapağında meydana gelen sarkmanın boyutu ve ne kadarlık derinin çıkarılarak alınacağı belirlenir. Fiziksel muayene sonrasında herhangi bir sorun yok ise kişiye estetik müdahale yapılır. Göz kapağı estetiği lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi yapıldıktan sonra fiziki muayenede belirlenen fazla deri ve gerekli ise kas dokusu kesilerek alınır. Üst göz kapağında kapak üstündeki kıvrımın içinden kesi atılarak deri fazlalığı çıkarılır. Alt göz kapağında ise  kirpik dibi veya göz kapağı içinden kesi yapılarak fazla deri çıkarılır.  Son olarak iyileşme dönemi sonrasında izlerin görünmeyeceği şekilde estetik dikiş atılır ve işlem sona erer. Dikişler bantlarla kapatılır. Kişi ilk saatler müşahede altında tutulur. Herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

5) Göz kapağı estetiği iyileşme dönemi nasıl ilerler?

Göz kapağı estetiği olduktan sonra İyileşme döneminde günlük hayata daha erken dönebilmek için doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Ameliyattan sonra ilk 24 saat gözlerinize buz uygulaması yapabilirsiniz. Burada amaç ödem ve şişlik oluşmasını önlemektir. Operasyon sonrasında bulanık görme durumu yaşanmaktadır. Bu durum geçicidir. Bulanık görmeyi engellemek için doktorunuzun size verdiği göz kremini kullanmalısınız.  İlk hafta vücudunuzu yoracak herhangi bir aktiviteden kaçınmalı, gözlerinizi güneş ışıklarından korumalısınız. Uyurken yüz üstü uyumamalısınız. Özellikle iyileşme dönemi sonra erene kadar göz makyajı yapmamanız gerekir. Ameliyat sonrasında gözlerinize direk su gelmemesi ve banyo yapmamanız önerilmektedir.

6) Göz kapağı iyileşme süresi ne kadardır?

İyileşme süresi 1 hafta kadardır. 1 hafta bitiminde gözlerinizde oluşan şişlik, ödem veya morluklar geçmiş, göz şekliniz ortaya çıkmış olacaktır. 

7) Göz kapağı estetiği operasyon süresi nedir? 

Sadece üst veya alt yada hem alt üst beraber yapılmasına göre süre değişebilir. Ortalama olarak 1-3 saat arası sürmektedir. Bu süre göz kapağında yer alan sarkmanın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Göz kapağı operasyonlarında simetri önemlidir bu nedenle titizlikle yapılmalıdır. Sürenin kısa olması operasyonun daha iyi olduğu anlamına gelmez.

8) Göz kapağı estetiği artıları nelerdir?

Estetik operasyon sonrası iyileşme döneminiz sona erdiğinde özellikle görme kaliteniz artacaktır. Göz kapağı sarkması olan kişiler iyi görememe sorunundan şikayetçidir. Bu işlem sonrasında sorun çözülmektedir. Göz kapağı sarkması yorgun bir görüntüye neden olmaktadır. Estetik sonrasında daha canlı ve sağlı bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sarkmış ve kırışmış deri alındığından daha genç bir görünüm elde edilmektedir. Ortalama 10 yaş genç görünün sağlayan bir operasyondur.

9) Göz kapağı estetiği riskli bir işlem midir? 

Tüm estetik operasyonlar riskler içerir. Kalıcı görme bozuklukları, ödem, şişlik, iz kalma gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız doktorunuzu iyi seçmenizi öneririz. Bu konuda doktor tecrübesi komplikasyonları en aza indirecektir.

10) Göz kapağı estetiği sonrasında iz kalır mı? 

Hayır kalmaz. İşlem kirpik dipleri veya gözün iç derisinden kesi atılarak yapıldığı için oluşan iz doğal bir görünümde olacaktır. Ayrıca işlem küçük bir kesi atılarak yapıldığı için ortaya çıkan iz de oldukça küçüktür ve kıvrımlar arasına gizlenir. Kısacası göz kapağı estetiği sonrasında gözle görülür bir şekilde iz kalmayacaktır. 

11) Göz kapağı estetiği kalıcı mıdır? 

Göz kapağı estetiğinin kalıcılık ömrü ortalama olarak 10 yıl kadardır. Bu sürede kişinin hayat tarzı oldukça etkilidir. Özellikle kişi sigara, alkol kullanımı azaltıp dikkatli olur ise sarkma olmayacaktır. Eğer genetik açıdan yatkınlık var ise yaşla beraber sarkma az miktarda tekrar yaşanabilmektedir. Tekrar yapılabilecek bir operasyondur. Aynı şikayetler tekrarlarsa göz kapağı ameliyatı yeniden yapılabilir.

12) Göz kapağı estetiği sonrasında görme bozukluğu yaşanır mı?

Hayır yaşanmaz. Göz kapağına yapılan estetik müdahale görme kalitesini olumlu yönde etkiler. Olumsuz yönde herhangi bir etkisi olmaz.

13) Alt ve üst göz kapağı estetiği aynı anda yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Aynı anda yapılması daha iyi olacaktır. Böylelikle tek işlem de hem alt hem de üst göz kapağı sarkmalarınızdan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz ayrı ayrı da yaptırabilirsiniz.

14) Göz kapağı estetiği sonrasında dikişler ne zaman alınır?

Operasyondan yaklaşık 7 gün sonrasında dikişler alınmaktadır. 1 ay yara izleri kırmızı görünür sonra beyazlaşarak zamanla silinir.

15) Göz kapağı estetiği için yaş sınırı nedir?

Göz kapağı ve diğer tüm estetik uygulamalar için yaş sınırı +18’dir. Eğer bu yaş altında olan göz kapağı sarkması fazlalığından dolayı görme kaybı yaşayan kişiler var ise doktor tavsiyesi ile işlem yapılabilir.

16) Erkeklerde göz kapağı estetiği yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Özellikle göz kapağında sarkma sorunu fazla olan erkeklerin mutlaka yaptırması göz sağlıkları açısından iyi olacaktır.

17) Operasyon sonrasında ne zaman makyaj yapılır?

Günden sonra dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra tamamen iyileşme olduğu için hafif makyaj ile başlayabilirsiniz. İlk bir aylık süreçte göz içi ve diplerine çok fazla makyaj uygulamamanız daha sağlıklı olacaktır.

18) Göz altı torbaları göz kapağı estetiği sırasında alınır mı? 

Evet alınabilir. Ayrıca göz kapağı estetiği göz altı torba sorununu da çözmektedir.

19) Hamilelik döneminde göz kapağı estetiği yapılır mı?

Yapılması önerilmez. Hamilelik döneminde en ufak bile olsa estetik operasyon yaptırmak riskli olabilir.

20) Emzirme döneminde göz kapağı estetiği yapılır mı?

Yapılması önerilmez. Emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırabilirsiniz.

21) Göz kapağı estetiği sonrasında doğal bir görünüm ortaya çıkar mı?

Evet çıkar. Ayrıca ortaya çıkan görüntü sizi daha genç ve sağlıklı gösterecektir.

22) Göz kapağı estetiği ağrılı bir operasyon mudur?

Operasyon sırasında göze uygun yere kesi yapılarak işlemler yapılır. Direk olarak deri ve kas dokusuna işlem yapıldığı için ağrılıdır. Fakat lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

23) Operasyon sonrasında gözlerde ağrı olur mu?

Evet olur. Fakat bu ağrı dayanılmayacak türden veya kalıcı değildir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanıp hissi yok edebilirsiniz.

24) Göz kapağı estetiği sonrasında gözüme farklı bir estetik uygulama yaptırabilir miyim?

İyileşme döneminiz sona erdikten ve yeni bir uygulama için sağlık açısından hazır olduğunuzda farklı göz estetiklerini de yaptırabilirsiniz.

25) Göz kapağı estetiği fiyatları nedir?

Göz kapağı estetiği fiyatlarına etki eden belli başlı unsurlar vardır. Özellikle işlemi yapacak olan doktorun tecrübesi, klinik donanımı ve göz kapağında hangi sorunların olduğu fiyatı etkilemektedir. Göz kapağı estetiği fiyatı hakkında en doğru bilgiyi almak için doktora muayene olmanız gerekir. Doktor muayenesi sonrasında size yapılacak olan operasyona göre fiyat çıkarılacaktır. Estetik ve sağlık ile ilgili tedavilerde internet sitelerinden fiyat vermek Sağlık Bakanlığı prosedürleri gereği yasal değildir. 

Göz kapağı estetiği fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir