Bilgisayarlı Burun Tasarımı

Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağı ve yüzünüze yakışıp yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme sahip olacağınızı, yüzde başka bir işleme ihtiyaç olup olmadığı simülasyon programlar sayesinde tasarlamak mümkün. Bilgisayarlı burun tasarımları hastanın ön, yan profilden çekilen fotoğrafları üzerinde yapılan çalışmada ameliyat sonrası muhtemel burun şekli hastaya olduğu kadar da estetik cerraha fikir vermektedir. 

Bilgisayarlı burun tasarımı nedir?

Ameliyatınız öncesinde çekilen burnunuzun fotoğrafları, bilgisayarda özel fotoğraf düzenleme programı ile rötuşları gerçekleştirilir ameliyat sonrası oluşacak muhtemel burun şeklinin eski hali ile estetik sonrası hali görüntü elde edilerek karşılaştırılır. Hastaya ne gibi işlemlerin yapılacağı da anlatılarak, burun şekillendirme tasarımı  bilgisayarda yapılan tasarımda yüz yapısının görüntüsü esas alınır. Yanaklar, dudaklar, alın, çenenin şekli ile uyumlu olup olmadığı tespit edilmektedir. Burun tasarımın en uygunu, yüz hatları ile uyumlu olmasının yanı sıra doğal görünen burun olduğu bilinmelidir. Doğal görünümü ön planda tutarak kişiye özel tasarım gerçekleştirilerek, ne kadar kemer alınacağı, burun ucunun ne kadar kaldırılacağı, alın-burun arasındaki açının nasıl değişeceği,  profil dengesi ve yüz hatlarının, diğer bölümlerinde de bir işlem yapılıp yapılmayacağı tespit edilmiş olur.

Bunun yanı sıra hastalar bilmelidir ki, elde edilecek sonuç cerraha, deriye, kıkırdak yapısına, kemiklerin durumuna, cildin kalınlığına, ameliyatın nasıl geçtiğine ve hastanın operasyona vereceği tepkiye bağlıdır. Yani bilgisayar görüntüsü tek başına kesin bir operasyon sonrası görüntü sağlamaz, ama fikir verir.

Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi paylaşın

Burun estetiği için geldiğiniz görüşmede mutlaka burnunuzun mevcut şekliyle ilgili sizleri neyin rahatsız ettiğini doktor ile paylaşmalısınız. Ameliyat sonrasında nasıl bir burun hayal ettiğinizi, eğer varsa nefes alma zorluğunuzu, daha önce burnunuza darbe alıp almadığınızı belirtmelisiniz. Bunların yanı sıra horlama, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, alerji, baş ağrısı ve ya sinüzit gibi sorunlarınızı da ön görüşmede doktorla paylaşarak burun estetiğinizi daha etkili bir çözüm haline getirebilirsiniz.

Burun estetiği muayenesinde burun kıkırdağı, kemik yapısı ve deri kalınlığı incelenir. Bu etkenlere göre ameliyat sonrasında ortaya çıkacak burun şekliniz ele alınır. Burun kıkırdağının kalınlığı ve direnci bu aşamada önemlidir. Muayene sırasında burnun dikey ekseninin yüzün tam ortasında ve dik pozisyonda olup olmadığı da incelenmelidir. Burunda bir eğrilik olup olmadığı, daha önce yaşanmış bir kırık veya şekil bozukluğunun varlığı bu inceleme sırasında ortaya çıkacaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

    Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar...

  • Burun Tıkanıklığı

    Burun Tıkanıklığı Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı alerjik nedenlerle olabilir. Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava tür...

  • Mükemmel Burun Mümkün

    Mükemmel Burun Mümkün Yüzümüzdeki ifadeyi ve güzelliği vurgulayan en önemli bölge belki de burnumuz... Rinoolasti yani burun ameliyatları her geçen gün gelişiyor ve eni teknikler uygulanmaya başlıyor. Görselliğin önemli olduğu bir kültürde yaşıyoruz ve güzel olarak tanım...