Bilgisayarlı Burun Tasarımı

Bilgisayarlı burun estetiği, burun estetiğinden sonra nasıl bir buruna sahip olacağını merak eden hastalar için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bilgisayarlı burun estetiğinde ameliyat öncesi nasıl burun yaratılacağı, yeni burnun size yakışıp yakışmayacağı, yüz hatlarınıza uygun olup olmadığı belirlenir. Aynı zamanda bilgisayarlı burun simülasyon programı, doktorlara da ameliyat öncesi fikir vermesi açısından önemlidir. Bu programda hastanın yan ve ön profilden fotoğrafları çekilir ve hastanın yüzüne en uygun şekilde burun tasarlanır.

Bilgisayarlı burun tasarımı nedir?

Ameliyatınız öncesinde çekilen burnunuzun fotoğrafları, bilgisayarda özel fotoğraf düzenleme programı ile rötuşları gerçekleştirilir ameliyat sonrası oluşacak muhtemel burun şeklinin eski hali ile estetik sonrası hali görüntü elde edilerek karşılaştırılır. Hastaya ne gibi işlemlerin yapılacağı da anlatılarak, burun şekillendirme tasarımı bilgisayarda yapılan tasarımda yüz yapısının görüntüsü esas alınır. Yanaklar, dudaklar, alın, çenenin şekli ile uyumlu olup olmadığı tespit edilmektedir. Burun tasarımın en uygunu, yüz hatları ile uyumlu olmasının yanı sıra doğal görünen burun olduğu bilinmelidir. Doğal görünümü ön planda tutarak kişiye özel tasarım gerçekleştirilerek, ne kadar kemer alınacağı, burnun ön kısmının ne kadar kaldırılacağı, burun ile alın arasındaki açının nasıl değişeceği, profil dengesi ve yüz hatlarının, diğer bölümlerinde de bir işlem yapılıp yapılmayacağı tespit edilmiş olur.

Bilgisayarlı burun estetiği her ne kadar ileri teknoloji olsa da elde edilen sonuç tamamen estetik cerraha ve ameliyatın gidişine bağlıdır. Kişinin deri yapısı, kıkırdak yapısı, kemikleri ve cilt kalınlığı estetik ameliyatın gidişatında önemli rol oynar. Bilgisayarda ortaya çıkan görüntü için %100 ameliyat sonrası ortaya çıkacak burun tasarımı diyemeyiz.

Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi paylaşın

Burun estetiği için geldiğiniz görüşmede mutlaka burnunuzun mevcut şekliyle ilgili sizleri neyin rahatsız ettiğini doktor ile paylaşmalısınız. Ameliyat sonrasında nasıl bir burun hayal ettiğinizi, eğer varsa nefes alma zorluğunuzu, daha önce burnunuza darbe alıp almadığınızı belirtmelisiniz. Bunların yanı sıra horlama, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, alerji, baş ağrısı ve ya sinüzit gibi sorunlarınızı da ön görüşmede doktorla paylaşarak burun estetiğinizi daha etkili bir çözüm haline getirebilirsiniz.
Burun estetiği muayenesinde burun kıkırdağı, kemik yapısı ve deri kalınlığı incelenir. Bu etkenlere göre ameliyat sonrasında ortaya çıkacak burun şekliniz ele alınır. Burun kıkırdağının kalınlığı ve direnci bu aşamada önemlidir. Muayene sırasında burnun dikey ekseninin yüzün tam ortasında ve dik pozisyonda olup olmadığı da incelenmelidir. Burunda bir eğrilik olup olmadığı, daha önce yaşanmış bir kırık veya şekil bozukluğunun varlığı bu inceleme sırasında ortaya çıkacaktır.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir