Burun açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı?

Burun-ameliyatıBurun açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı sorusunun cevabını vermeden önce dilerseniz gelin burun estetiği ameliyatı nedir, burun estetiği ameliyatı ne için yapılır, burun estetiği ameliyatı çeşitleri nelerdir ve bunların birbirlerinden farkları nelerdir gibi detaylara bir göz atalım. Ardından burun açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı sorusunu cevaplayalım.

Yüzün en önemli ve en dikkat çekici parçalarından biri olan burundaki şekil bozukluklarının, büyüklüğünün ve rahatsız olunan kemik yapısının düzeltildiği operasyonlara burun estetiği, bir diğer adıyla da rinoplasti denilmektedir. Burun estetiği ameliyatları 2 ayrı yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan biri açık burun estetiği ameliyatı, diğeri ise kapalı burun estetiği ameliyatıdır. 

Açık burun ameliyatında, burnun alt ucundan, burun deliklerin arasından yaklaşık yarım cm’lik kesi açılır ve bu kesi aracılığıyla cilt dokusu kaldırılarak ameliyat esnasında düzeltmelerin yapılacağı kemik ve kıkırdak dokusuna ulaşılması sağlanır. 

Açık burun ameliyatlarında burunda düzeltilmesi istenen pek çok noktaya erişim sağlanmaktadır. Açık burun estetiği ameliyatlarının dezavantajı ise küçük olsa da bir kesi açılıp cilt dokusu kaldırıldığı için, ameliyat sonrasında hastanın burun bölgesinde kapalı burun estetiği ameliyatlarına oranla daha fazla ödem oluşmaktadır. Dolayısıyla iyileşme süreci biraz daha geç olmaktadır. Açık burun estetiği ameliyatlarında burnun ucunda açılan yarım cm’lik kesinin izi ise yaklaşık olarak 6 ay içerisinde görünmez hale gelmektedir. 

Ayrıca burun genişse burun deliklerinin küçültülmesi gerekebilir. Bu hastalarda da açık burun estetiği tercih edilir.

Kapalı burun ameliyatlarında ise küçük kesiler burun ucu yerine her iki burun kanadının iç mukozasının altından açılmaktadır. Bu sayede cilt dokusu kaldırılarak burun kemiğine ve kıkırdak dokuya müdahale edilip istenen düzeltmeler yapılır. Ancak dışarıdan burun derisine herhangi bir kesi yapılmaz.

Açık burun ameliyatı - kapalı burun ameliyatıKapalı burun estetiği ameliyatlarının açık burun estetiği ameliyatlarına göre en büyük avantajı operasyon sonrasında hastanın burun bölgesinde çok daha az ödemin oluşması ve iyileşme sürecinin de çok daha hızlı olmasıdır. Bu sayede hasta sosyal yaşantısına daha kısa sürede dönebilmektedir. 

Kapalı burun estetiği ameliyatları sonrasında ödemin daha az oluşması ve daha hızlı iyileşmesi sayesinde hasta istediği burun görünümüne daha erken de kavuşmuş olur. Yine kapalı burun estetiği ameliyatlarının süresi, açık burun estetiği ameliyatlarının süresine nazaran çok daha kısadır. 

Kapalı burun estetiği ameliyatlarının dezavantajı ise açık burun estetiği ameliyatlarında olduğu kadar geniş bir müdahaleye izin vermemesidir. Açık burun estetiği ameliyatları ise burun şeklinde ve kemik ile kıkırdak yapısında daha geniş kapsamlı işlemlere izin vermektedir. 

Sonuç olarak hem açık burun estetiği ameliyatlarının hem de kapalı burun estetiği ameliyatlarının avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu 2 yöntemden hangisinin seçileceği ise hastanın operasyondan beklentisine, burun şekline ve kemik ile kıkırdak yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yine her doktorun kendine göre sıklıkla uyguladığı bir yöntem de bulunmaktadır. Tam teşekküllü bir hastanede yapılacak olan burun estetiği operasyonu için alanında uzman doktor, tecrübesi doğrultusunda ve hastanın mevcut durumuna göre en uygun olan yöntemi önerecektir. 

Kapalı burun ameliyatı zor mu?

Kapalı burun ameliyatıRinoplasti ameliyatı olmaya karar verdikten sonra açık burun ameliyatı yöntemiyle mi yoksa kapalı burun ameliyatı yöntemiyle mi yapılması gerektiği konusunda kafası karışan hastalar, her iki ameliyatın da zorluk seviyesini öğrenmek istemektedirler. 

Açık burun estetiği ameliyatlarında burun ucundan açılan kesi sayesinde cilt dokusu kaldırılıp buruna rahatlıkla müdahale edilirken, kapalı burun estetiği ameliyatlarında ise burun içinden yapılan kesilerle buruna müdahale edilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında ödem daha az oluşup iyileşme süreci daha hızlı olsa da kapalı burun ameliyatlarında buruna müdahale etmek açık burun ameliyatlarına göre daha zordur. Kapalı burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların doktor seçimlerini yaparken doktorun özellikle bu tür ameliyatlarda deneyimli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Hasta açısından her iki operasyonda genel anestezi altında yapıldığından operasyon süreci ve sonrası benzerdir. Sadece cerrahi teknik olarak fark eder. 

Kapalı burun ameliyatı kaç günde iyileşir?

Kapalı burun ameliyatının iyileşme süresi açık burun ameliyatlarına oranla çok daha kısa olmaktadır. Cilt dokusu kaldırılmadığı ve dolayısıyla da daha az ödem oluştuğu için hasta günlük yaşamına çok daha kısa zamanda dönüş yapabilmektedir. 

Kapalı burun estetik operasyonu sonrasında oluşan hafif ödem ameliyatın 5-7 gün sonrasında tamamen geçmektedir. Yaklaşık bir haftanın sonunda hasta rahatlıkla günlük yaşantısına dönüş yapabilir. Kapalı burun estetiğinde burun içerisine atılan estetik dikişler kendiliğinden erir. Bu nedenle bir dikiş alınma süreci de yoktur. Hasta operasyonun ardından 3 ay boyunca mümkünse güneş gözlüğü kullanmamalı, güneşin zararlı ışınlarına karşı yüz bölgesini korumalı ve 2 ay boyunca ağır sporlardan uzak durmalıdır.  Yaklaşık 6-12 ay arasında bir süre içerisinde de burun nihai görünümüne kavuşmuş olur. 

Açık burun ameliyatı daha mı kolay?

Açık burun ameliyatıAçık burun ameliyatı, burun ucundan açılan kesi vasıtasıyla cilt dokusu kaldırılarak burun kemik ve kıkırdak yapısına daha rahat müdahale etme şansını verdiği için kapalı burun estetiğine göre daha kolaydır. Açık burun ameliyatı esnasında tüm burun yapısı anatomik olarak ortadadır. Bu sayede doktor yapılacak olan düzeltmeleri çok daha rahat görerek müdahale edebilmektedir. Yine burun sırtının hastanın yüz orantısına uygun olacak şekilde şekillendirilmesi gerekirse törpülenerek düzeltilmesi açık burun ameliyatlarında daha kolay olmaktadır. 

Kapalı burun estetiği kalıcı mı?

Her ne kadar hastanın yaş almasıyla beraber yüzdeki değişimlerden kaynaklanan küçük orantısal değişimler olabilse de temelde kapalı burun estetiğinde buruna verilen şekilde herhangi bir değişim yaşanmaz. Yalnızca tecrübeli ve uzman doktorlar tarafından yapılmayan burun estetiği operasyonlarında işlem doğru yapılmazsa zamanla burun ucunda düşme veya tek tarafa dönme meydana gelebilmektedir. Ancak bu estetik operasyonun bir sonucu değil, yanlış kişiye yaptırılan yanlış burun estetiği operasyonunun bir sonucudur. 

Bu nedenle rinoplasti ameliyatı olmak isteyen hastaların doktor seçiminde titiz davranmaları oldukça önemlidir. Burun estetik ameliyatları sonrasında burnun nihai şekli yaklaşık 12 ay içerisinde belli olmaktadır ve ortaya çıkan sonuç kalıcıdır. 

İyileşme süreci esnasında burnun şeklinde herhangi bir değişim yaşanmadıysa, bir daha da yaşanmayacaktır. Hastanın zaman içerisinde ameliyat sonrası kalıcı olan burun şeklinden memnun olmaması halinde ise daha kısa süreli revizyon operasyonları da yapılabilmektedir. 

Kapalı burun ameliyatı nasıl burunlar için uygundur?

Açık burun kapalı burun ameliyatıKapalı burun ameliyatı, kıkırdak ve kemik yapısına çok geniş oranda müdahalenin gerekmediği, daha basit düzeltmelerin ihtiyaç duyulduğu burunlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. 

Kapalı burun estetiği kimlere yapılır?

Kapalı burun estetiği ameliyatları, her hasta grubuna rahatlıkla uygulanabilir olmakla beraber, burun yapısında çok majör değişiklik yapılmayacak olan, hafif düzeltmelerin yeterli olduğu, kısa süre içerisinde burundaki ödemden kurtulmak isteyen veya iş yaşamına dönmesi gerektiği için iyileşme sürecinin daha hızlı olmasına ihtiyaç duyan kişiler için açık burun estetiğine göre daha uygundur. 

Açık rinoplastide iz kalır mı?

Açık rinoplasti ameliyatlarında açılan kesi yeri burun deliklerini arasında yalnızca yarım cm uzunluğundadır. Dolayısıyla iyileşme sürecinde bile çok büyük bir iz olmamaktadır. İyileşme sürecinin tamamlanmasıyla beraber ise izler oldukça soluklaşmış ve neredeyse cildin doğal rengine gelmiş olurlar.

Açık burun ameliyatı kaç saat sürer?

Açık burun ameliyatı genellikle 2-2,5 saat kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Burun estetik operasyonları genel anestezi altında ve tam donanımlı ameliyathane şartlarında yapılan işlemlerdir. Eğer burun şeklinde düzeltilmesi gereken çok büyük bir eğrilik veya farklı problemler yoksa, ameliyat süresi 2,5 saati geçmemektedir. Ancak bu süreye anestezi uygulaması ve uyanma süreci dahil değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.