Burun Ameliyatı ve Sonrası

Burun ameliyatı, burna estetik açıdan kalıcı şekil verme ameliyatıdır. Özellikle kişinin burnunun anatomik ve fizyolojik özelliğini koruması ve doğal sonuç elde etmek temel amaçtır.

Kişiler Rinoplasti operasyonlarını sahip oldukları görüntüyü değiştirmek ya da nefes alma problemleri sonucu yaptırmak istemektedir.

Burun estetiği ameliyatları 18 yaşını doldurmuş her hastaya uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra 40 yaşın üzerindeki hastalara uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır. Burun operasyonları için cildin elastikiyetini yitirmemiş olması sonuçların iyi olmasında çok etkilidir. 40 yaşın üzerindeki hastalarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiği için burun estetiği ameliyatının sonucunun istenildiği gibi olmayacağı doktorumuz tarafından muayene sırasında dikkatlice anlatılır.

Rinoplasti operasyonları öncesinde hasta çok iyi dinlenmeli ve umut ettiği görüntü doktor tarafından tam olarak anlaşılmalıdır. Bunun yanında doktorun, hastanın isteğine en yakın neler yapabileceği hasta tarafından da tam olarak anlaşılmalıdır. Rinoplasti ameliyatlarında önemli olan  hastanın fizyolojik durumu ile doktorun yapabileceklerinin harmanlanmasıyla elde edilecek doğal sonuçtur.

Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki yönteme ayrılır. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın fizyolojik durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Burun ucunda ve kıkırdak doku problemli ise daha kolay müdahale edilebilmesi ve sonucun daha iyi olması için açık yöntem ile burun estetik ameliyatı tercih edilir. Kapalı yöntem, hastanın burun ucu ve kıkırdak dokusunda problem yoksa tercih edilen bir yöntemdir. Rinoplasti operasyonlarında önemli olan uygun hastaya, uygun teknik kullanılması ile çok daha doğal ve güzel sonuç elde etmektir.  Girişim 2-3 saat sürmektedir. Kesinlikle ağrılı bir operasyon değildir, kişiyi rahatsız eden ilk dönemde nefes alamama problemi, hafif şişler ve morluklar olacaktır.

Burun estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça kişinin yüz yapısı değiştiği gibi burun yapısı da değişiklik gösterebilir. Bu değişimde burun kıkırdakları biraz büyüyebilir, burun ucu düşebilir ve deri kalınlaşarak elastikiyetini kaybedebilir. Fakat hiçbir zaman rinoplasti operasyonu öncesi haline dönmez.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

    Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar...

  • Bilgisayarlı Burun Tasarımı

    Bilgisayarlı Burun Tasarımı Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağını ve yüzünüze yakışan yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme...

  • Burun Tıkanıklığı

    Burun Tıkanıklığı Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı alerjik nedenlerle olabilir. Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava tür...