Burun Tıkanıklığı

Burundan nefes alıp vermek sağlıklı bir vücudun ve solunum sisteminin en önemli anahtar noktasıdır. Orta kulağın havalandırılması, koku alma duyusu ve havanın ısıtılıp nemlendirilmesi için burundan nefes almanın önemi büyüktür. Kronik olarak burundan nefes alamayan kişilerin hayat kalitesi daha az olur, koku alma duyuları gelişmez. Kronik burun tıkanıklığı cerrahi yöntemlerle tedavi edilerek düzeltilir.

Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olan burun tıkanıklığı alerjik rinit adı verilen ve genellikle bahar aylarında çiçek polenlerinin havada dolaşmasından dolayı ortaya çıkan reaksiyonel burun tıkanıklığıdır. Medikal ilaçlar yardımıyla çözümlenebilir. 

Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava türbülansını sağlayan konka adı verilen burun içi etlerin büyüklüğünden kaynaklanan burundan nefes alamama problemidir.

Burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerinden biri kıkırdak-kemik eğrilikleri yani deviasyon ve burun eti şişmesidir. Burun eti şişmesinin diğer adı ise konka şişmesi olarak bilinir. Bunların yanı sıra rinit, sinüzit gibi hastalıklardan dolayı da burun tıkanıklığı gerçekleşebilir.

Septum deviasyon yani kemik eğriliği olarak bilinen durum, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması haline denir. Burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların şişmesi ile birlikte burun tıkanıklığının şiddeti artar. Kemik eğriliği, burun ameliyatı ile düzeltilerek hastaya daha sağlıklı solunum sistemi yaratılır.

Burun tıkanıklığı nasıl çözülür?

Kronik burun tıkanıklığı tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler kullanılır. 

"Konka hipertrofisi" adı verilen burun etlerinin büyüklüğü anlamına gelen rahatsızlıkta radyo frekans veya lazer  yardımıyla küçültme yapılarak tedavi edilir.

Burun ameliyatında temel prensip, burnun ön tarafındaki ve burun sırtındaki desteği koruyarak burun içindeki kıkırdak-kemik eğriliğini düzeltmektir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunda kapalı teknik tercih edilir. Burun içerisinden bir kesi açılarak ameliyat gerçekleştirilir. Burun sırtında eğrilik olan kişiler için burun ucunun altından kesi yapılarak açık teknikle deviasyon ameliyatı yapılır.

Burun ameliyatından tampon kullanılır mı?

Burun ameliyatlarının en korkutucu yanının tampon olduğu düşünülür. Çünkü deviasyon operasyonundan sonra tampon kullanmak oldukça ağrılı bir süreci çağrıştırır. Klasik tamponların aksine artık teknolojinin ilerlemesiyle birlikte silikon tamponlar burun estetiğinde tercih ediliyor. Silikon tamponlar ameliyattan hemen sonra hava kanallarından nefes almaya izin verir. Silikon tamponlar çıkarılırken buruna yapışmadığı için ağrı ve kanama olmaz. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

    Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar...

  • Bilgisayarlı Burun Tasarımı

    Bilgisayarlı Burun Tasarımı Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağını ve yüzünüze yakışan yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme...

  • Mükemmel Burun Mümkün

    Mükemmel Burun Mümkün Yüzümüzdeki ifadeyi ve güzelliği vurgulayan en önemli bölge belki de burnumuz... Rinoolasti yani burun ameliyatları her geçen gün gelişiyor ve eni teknikler uygulanmaya başlıyor. Görselliğin önemli olduğu bir kültürde yaşıyoruz ve güzel olarak tanım...