Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Kronik burun tıkanıklığı olan kişilerin hayat kalitesi daha az olur, koku alma duyuları gelişmez. Burundan nefes alıp vermek sağlıklı bir vücudun ve solunum sisteminin en önemli anahtar noktasıdır. Orta kulağın havalandırılması, koku alma duyusu ve havanın ısıtılıp nemlendirilmesi için burundan nefes almanın önemi büyüktür. Kronik burun tıkanıklığı cerrahi yöntemlerle tedavi edilerek düzeltilir.

Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olan burun tıkanıklığı alerjik rinit adı verilen ve genellikle bahar aylarında çiçek polenlerinin havada dolaşmasından dolayı ortaya çıkan reaksiyonel burun tıkanıklığıdır. Medikal ilaçlar yardımıyla çözümlenebilir.
Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava türbülansını sağlayan konka adı verilen burun içi etlerin büyüklüğünden kaynaklanan burundan nefes alamama problemidir.

Burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerinden biri kıkırdak-kemik eğrilikleri yani deviasyon ve burun eti şişmesidir. Burun eti şişmesinin diğer adı ise konka şişmesi olarak bilinir. Bunların yanı sıra rinit, sinüzit gibi hastalıklardan dolayı da burun tıkanıklığı gerçekleşebilir.

Septum deviasyonu yani kemik eğriliği olarak bilinen durum, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması haline denir. Burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların şişmesi ile birlikte burun tıkanıklığının şiddeti artar. Kemik eğriliği, burun ameliyatı ile düzeltilerek hastaya daha sağlıklı solunum sistemi yaratılır.

Burun tıkanıklığı nasıl çözülür?

Kronik olarak burun tıkanıklığı yaşayan kişiler için burun tıkanıklığı ameliyatı önerilir. Burun etlerinin büyüklüğü anlamına gelen Konka Hipertrofisi problemi, radyofrekans veya lazer teknolojisi kullanılarak küçültülür. Burun tıkanıklığı ameliyatından sonra hızlı bir iyileşme süreci başlar. Bu ameliyatın en önemli amacı, burnun ön bölgesindeki ve burun sırtındaki desteğin korunarak burun içindeki sadece kıkırdak ve kemik eğriliğinin düzeltilmesidir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı kapalı teknik ile yapılır. Eğer hastanın burnunda eğrilik de varsa burun içinden açılan minik bir kesi yardımıyla açık teknik olarak ameliyat yapılır.

Burun ameliyatından tampon kullanılır mı?

Burun ameliyatlarının en korkutucu yanının tampon olduğu düşünülür. Çünkü deviasyon operasyonundan sonra tampon kullanmak oldukça sıkıntılı bir süreci çağrıştırır. Klasik tamponların aksine artık teknolojinin ilerlemesiyle birlikte silikon tamponlar burun estetiğinde tercih ediliyor. Silikon tamponlar ameliyattan hemen sonra hava kanallarından nefes almaya izin verir. Silikon tamponlar çıkarılırken buruna yapışmadığı için ağrı ve kanama olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir