Blog, Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

Çene İmplantı ile Çene Yapınızı Yeniden Tasarlayın

Çene implantı, zayıf çene görüntüsünü destekleyerek çenenin gelişmesini sağlar. Çene kemiğinin tam üzerine yerleştirilen çene protezi sayesinde çene ucu yeniden şekillenir ve çene büyütülür. Çene ucu estetiği sayesinde yüzünüzdeki orantısızlık dengelenir. Profiloplasti denilen bu ameliyatı burun estetiği ile birlikte kombinleyebilirsiniz. Çünkü çene ucu tıpkı burun ucu gibi profildeki en önemli noktalardan biridir. Çene protezisayesinde çene, burun ve yüz arasındaki orantı eşitlenir, yüzünüz profilden bakıldığında çok daha estetik durur.

Çene protezi ameliyatı neden yapılır?

Çene protezi, çene ucu gibi yüz profilinde oldukça önemli olan yapının yüzün geri kalanı ile daha uyumlu ve orantılı görünmesi için tercih ediliyor. Yüzünüze aynadan baktığınız da eğer çene ucunuzun, burun ucunuzdan daha geride olduğunu görüyorsanız çene protezine uygun bir adaysınız demektir. Çene protezi ameliyatında, çene ucuna yerleştirilen protez sayesinde burun, çene ve yüz arasında orantıyı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çene protezi, hastalardaki gıdı problemini de ortadan kaldırır. Ameliyat sonrasında çene ucunda büyük oranda düzelme ve gıdı bölgesinde gençleşme görülür. 

Çene implantı ameliyatı kimlere önerilir?

Çene implantı ameliyatı çene bölgesi zayıf ve dışarı çıkık olan hastalara önerilir. Çene protezinin amacı zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için yapılır. Çene implantı tam olarak çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında çenenin büyümesi hedeflenir. 

Profiloplasti ameliyatında altın orandan ilham alınır. Bu operasyonda, alın, burun, çene arasındaki oranın ⅓ olmasına özen gösterilmelidir. Böylece profilden bakıldığında yüzünüz daha dengeli görünür. 

Çene implantı nasıl yapılır?

Çene implantı ameliyatında hastanın çene yapısına ve çene implantının nereden girileceğine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Hastanın çene yapısına göre farklı boyutlarda, farklı şekillerde ve farklı malzemeden protezler yapılabilir. 

Çene implantı alt çene kemiğinin üzerinden cilt üzerinden veya ağız içinden yapılır. Protezin yerleştirileceği bölgeden minik bir kesi açılır ve protez çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Kesi kapatılır, dikiş atılır ve ameliyat 45-60 dakika içinde tamamlanır. 

Çene implantı ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

Çene protezinden sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Çene ucu ameliyatı büyük bir ameliyat değildir, hareketlerinizi kısıtlamaz. Ameliyat sonrasında sadece dudağınız ve çeneniz de uyuşukluk hissetmeniz normaldir. Birkaç gün içinde çenenizde ki uyuşukluk hissi ortadan kalkar, çene bölgesindeki hafif bir şişlik ve sızlama kalır. Ağrı kesiciler ile çok rahat bir şekilde günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz. İlk bir hafta başınızı çok fazla yere eğmemelisiniz. Dikişlerinizin temiz kalması için her yemekten sonra gargara ile ağzınızı temizlemenizi öneriyoruz. 

Çene İmplantı ile Çene Yapınızı Yeniden Tasarlayın” İçin 45 Soru Soruldu

 1. blank Aleyna dedi ki:

  merhabalar çenemdeki gamzeyi kalıcı olarak yok etmek istiyorum ,fiyat alabilir miyim?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. blank Sena dedi ki:

  Merhaba benim çenem küçük ve 2 mm geride. Bana kamuflaj tedavisi uygulandı ama hala tam anlamıyla memnun değilim çenemden. Bana implant takılabilir mi?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, +90 546 889 55 24’nolu telefona fotoğraf atarsanız detaylı bilgi aktarabiliriz.
   Sevgiler,

 3. blank Banu dedi ki:

  Mrb çene implantı ve çene dolgusu fiyatınızı öğrenebilir miyim ?

  1. blank Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, fiyat bilgisi için mail atılmıştır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir