Blog, Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

Çene implantı ile çene yapınızı yeniden tasarlayın

Çene implantı, zayıf çene görüntüsünü destekleyerek çenenin gelişmesini sağlar. Çene kemiğinin tam üzerine yerleştirilen çene protezi sayesinde çene ucu yeniden şekillenir ve çene büyütülür. Çene ucu estetiği sayesinde yüzünüzdeki orantısızlık dengelenir. Profiloplasti denilen bu ameliyatı burun estetiği ile birlikte kombinleyebilirsiniz. Çünkü çene ucu tıpkı burun ucu gibi profildeki en önemli noktalardan biridir. Çene implantı sayesinde çene, burun ve yüz arasındaki orantı eşitlenir, yüzünüz profilden bakıldığında çok daha estetik durur.

Çene protezi ameliyatı neden yapılır?

Çene protezi, çene ucu gibi yüz profilinde oldukça önemli olan yapının yüzün geri kalanı ile daha uyumlu ve orantılı görünmesi için tercih ediliyor. Yüzünüze aynadan baktığınız da eğer çene ucunuzun, burun ucunuzdan daha geride olduğunu görüyorsanız çene protezine uygun bir adaysınız demektir. Çene protezi ameliyatında, çene ucuna yerleştirilen protez sayesinde burun, çene ve yüz arasında orantıyı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çene implantı, hastalardaki gıdı problemini de ortadan kaldırır. Ameliyat sonrasında çene ucunda büyük oranda düzelme ve gıdı bölgesinde gençleşme görülür. 

Çene implantı ameliyatı kimlere önerilir?

Çene implantı ameliyatı çene bölgesi zayıf ve dışarı çıkık olan hastalara önerilir. Çene protezinin amacı zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için yapılır. Çene implantı tam olarak çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında çenenin büyümesi hedeflenir. 

Profiloplasti ameliyatında altın orandan ilham alınır. Bu operasyonda, alın, burun, çene arasındaki oranın ⅓ olmasına özen gösterilmelidir. Böylece profilden bakıldığında yüzünüz daha dengeli görünür. 

Çene implantı nasıl yapılır?

Çene implantı ameliyatında hastanın çene yapısına ve çene implantının nereden girileceğine göre farklı tekniklerde yapılabilir. Hastanın çene yapısına göre farklı boyutlarda, farklı şekillerde ve farklı malzemeden protezler yapılabilir. 

Çene implantı alt çene kemiğinin üzerinden cilt üzerinden veya ağız içinden yapılır. Protezin yerleştirileceği bölgeden minik bir kesi açılır ve protez çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Kesi kapatılır, dikiş atılır ve ameliyat 45-60 dakika içinde tamamlanır. 

Çene implantı ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

Çene implantından sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Çene ucu ameliyatı büyük bir ameliyat değildir, hareketlerinizi kısıtlamaz. Ameliyat sonrasında sadece dudağınız ve çeneniz de uyuşukluk hissetmeniz normaldir. Birkaç gün içinde çenenizde ki uyuşukluk hissi ortadan kalkar, çene bölgesindeki hafif bir şişlik ve sızlama kalır. Ağrı kesiciler ile çok rahat bir şekilde günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz. İlk bir hafta başınızı çok fazla yere eğmemelisiniz. Dikişlerinizin temiz kalması için her yemekten sonra gargara ile ağzınızı temizlemenizi öneriyoruz. 

Çene implantı ile çene yapınızı yeniden tasarlayın” İçin 10 Soru Soruldu

 1. Oguz dedi ki:

  Merhabalar alt çenem geride olduğu için çene ucu implant dünüyorum çenenin biraz daha öne alınması bu konuda bilgi alabilir miyim şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. Serkan dedi ki:

  Merhaba, alt çeneyi öne almak için yapılan implant ve fiyatları neler acaba?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. Gülsen dedi ki:

  Merhaba implantın içeriği nedir acaba öğrenebilir miyim bir de fiyat rica etsem 😊

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 4. Gökhan Çekerek dedi ki:

  Merhaba benimde çenemde görüntü bozukluğu var ve ameliyat olmayı düşünüyorum. Ücretlendirme nasıl oluyo fiyat aralığı verebilirmisiniz. Teşekkür ederim

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba mail ile bilgi verilmiştir.
   Sevgiler,

 5. Ejder Ayazi dedi ki:

  Belçika bilim adamlarının geliştirdiği ÇENE İMPLATI 15 dakikalık operasyonla uyku apnesini tedavi ediyormu.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba mail ile bilgi verilmiştir.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir