Cilt Lekelerine Son Vermeye Hazır Mısınız?

Lekeler Leke, farklı sebeplere bağlı olarak cilt dokusu üzerinde ortaya çıkan bir cilt renk değişimi problemidir. Oluşumunun ya da tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka nedenin ortadan kaldırılması ve sonrasında etkili tedavi uygulanması gerekmektedir.

Cilt lekeleri en fazla cilt dokusunun açıkta olan yüz bölgesinde, dekolte, el ve boyun bölgesinde ortaya çıkar.

Cilt lekeleri nasıl meydana gelir?

Cilt lekelerinin çok çeşitli şekillerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunlardan en yaygın olarak karşılaşılanları sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık, çevresel koşulların iyi olmaması sayılmaktadır. Ayrıca güneş ışınları da cilt dokusu üzerinde farklı türlerde lekelere yol açabilmektedir.

Cilt lekelerinin ilk sırasında sivilce izleri yer almaktadır. Çoğunlukla ergenlik dönemleri içerisinde meydana gelen bu aknelere yapılan sıkma gibi müdahaleler sonucunda iz ve leke kalmasıyla çok sık karşılaşılır. Bir diğer en sık görülen neden güneşle beraber görülen cilt lekeleridir. Bu lekelerin oluşumunda hormonlarında etkisi olabilir. Özellikle yüksek östrojen içeren doğum kontrol ilaçlarının güneş maruziyetinde alınması, kalıcı cilt lekelerine sebep olabilir.

Korumasız güneşe direk maruz kalan özellikle yüz bölgesinde geniş alanlarda güneş lekesi denen koyulaşmalar ve renk farkları görülebilir. Ayrıca sürekli sürtünmeye maruz kalan bacak arası, meme altı gibi alanlarda da mekanik etkiye bağlı cilt kararması şeklinde leke oluşumu meydana gelebilir. Geçirilmiş yara iyileşme veya yanık alanları da farklı renkte cilt oluşumu ile lekeye neden olabilir.

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Günümüzde cilt lekelerinin çok çeşitli çözüm uygulamaları yer almaktadır. Cilt lekesinin oluşumuna göre öncelik etkeni ortadan kaldırmaktır. Sonrasında lekenin türüne ve yaygınlığına göre tedavi protokolleri uygulanabilir. Eğer medikal tedavi ile geçebilecek lekeler ise düzenli  tedavi sonrası leke takibi yapılmalıdır. Sonrasında kalıcı olan bölgelere lazer tedavileri uygulanır. Bunlar içerisinden en fazla tercih edilen ve en iyi başarı oranlarını yakalayan lazer uygulamalar baby face beauty uygulaması olarak bilinen thilium lazer ile fraksiyonel lazer yani fraxel dual uygulamasıdır.

Baby face beauty uygulaması nedir?

Baby face uygulaması, thulium lazer kullanılarak gerçekleştirilen cilt bakımı ve cilt dokusunun yenileme işlemidir. Bu uygulamada yer alan thulium lazer ışınları sayesinde cilt dokusu üzerinde mikro-kanallar açılmakta dokunun durumuna göre ihtiyacı olan A ve C vitamini, Tranexamicacid; Resveratrol, ampuller cilt dokusunun alt katlarına uygulanmaktadır.

Baby face beauty uygulaması, thulium lazerin etkisi ile yenileyici içerikli ampullerin cilt yenileyici etkilerinden maksimum verimle yararlanılmaktadır. Bu cilt yenileme işlemi sırasında uygulama sürecinde lekeli cilt azaltılarak, planlanan seans uygulama sayısı içinde  daha yüksek dozda lazer uygulaması yapılarak, lekelerin tamamen silinmesi amaçlanır.

Baby face beauty uygulamasının avantajlar;

  • Tedavi süresinin kısa olması,
  • Ağrısız bir uygulama olması,
  • Yalnızca ufak ölçekli kızarıklık meydana getirmesi,

Uzun süre cilt dokusunun yenilenmesini desteklemesi sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Fraksiyonel lazer uygulaması nedir?

Bu lazer uygulaması cilt dokusunun yenilenmesinde kullanılan lazer uygulamasıdır. Tedavi edici özelliğinin çok yüksek olması ve yan etkilerinin yok denecek kadar az olması sayesinde günümüzde çok sık yararlanılmaktadır. Fraksiyonel lazer uygulaması cilt dokusunun alt ve üst katmanlarında etkisini göstermektedir.

Lazer ışını cilt dokusuna minik sütunlar şeklinde gönderilerek bölge üzerinde özellikle soyma etkisinden faydalanarak, yeni hücre oluşumunun tetiklenmesi sağlanır. Lekeli yüzeyi soyarak yeni cildin yapılanmasını sağlar. Lekeli olan eski cilt giderek yerine yeni cilt dokusu oluşur. Böylece cilt tonu eşitlenir ve lekeler kaybolur. Her bölgeye rahatlıkla uygulanabilir.

Fraksiyonel lazer uygulamasının faydaları nelerdir?

Fraksiyonel lazer uygulaması cilt lekelerinin ortadan kaldırılması, akne izlerinin tedavi edilmesi, gençlik etkisi başta olmak üzere çok sayıda cilt sorununda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulanın kısa süreli olması, sosyal hayatı olumsuz bir şekilde etkilememesi ve etkilerinin çok başarılı sonuçlar vermesi sayesinde cilt lekeleri uygulamaları içerisinde ön planda yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.