Bacak Estetiği, Blog

Çok İnce Bacaklara Estetik

çok ince bacaklara estetik

Bacak estetiği özellikle genç kadınlarda oldukça önem verilen ve öz güven problemi yaratan konulardan biridir. Bazı kişilerde yapısal olarak alt bacakların özellikle iç kısımlarındaki kas dolgunluğunun normalden daha az olduğunu görürüz. Bu nedenle bacaklar çarpık görünebilir. Çok ince bacaklara estetik cerrahi müdahaleyle bacak eğrilikleri, çarpık bacak ve de bacak inceliklerini düzeltmek için yöntemler vardır. Çarpık bacak estetikleri sayesinde, kişinin ihtiyacına yönelik olarak çok ince bacaklara estetik bir görünüm kazandırmak amaçlanır.

Lipofilling uygulaması nedir?

Lipofilling/Yağ ile doldurma yöntemiyle çok ince bacaklara estetik amaçlı ekstra hacim kazandırılarak çarpık görünüm ortadan kaldırılabilir. Kişinin kendi yağı herhangi bir bölgeden lokal anestezi yardımıyla alınır. Hacim verilmek istenen bölgeye özel işlemlerden geçirilerek ince kanüller yardımıyla verilir. Yağlar özellikle eğriliğin olduğu, genellikle dizin hemen iç ve alt kenarındaki bölgeye dengeli bir biçimde enjekte edilir.

Enjekte edilen yağların yaklaşık %70i emilmeden kalmaktadır. Böylece yağların fazlaca lokalize olduğu yerlere liposuction yapılarak inceltilir; hacim istenen bölgelere enjeksiyon yardımıyla transfer edilerek estetik, dengeli, simetrik bir görünüm elde edilebilir. Yağların emilimi kişiden kişiye farklılık gösterir. Tamamen emildiği durumlarda işlemin tekrarı gerekebilir. Operasyon lokal anestezi ile gerçekleşebildiği gibi sedasyon ve genel anestezi eşliğinde de gerçekleştirilebilmektedir. Yağların alındığı ve verildiği bölgelerde herhangi bir iz kalmaz. Operasyon sonrasında en az 15 gün basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilir.

Çok ince bacaklara silikon protez tedavisi

Özellikle ince yapılı kişilerde, çok ince bacaklara estetik amaçlı yağ enjeksiyonu yapılamadığından çarpık görünümlü bacak sorunu yaşayan hastalarda silikon protez en son tercih sebebi olarak kullanılır. Daha çok diz arkasından yapılan 5 cm’lik bir kesiden diz altı iç bacak bölgesinde bir cep oluşturulur. Silikon protez bu cebe yerleştirilir. Böylece bacağın hem içe ve arkaya doğru kalın, hacimli olması, hem de çarpıkgörünmesine sebep olan boşluğun giderilerek kamufle olması sağlanır.

Çok ince bacaklara estetik amaçlı uygulanan bu yönteme silikon bacak protezi ya da silikon kalf protezi uygulaması denir. Bu yöntem genel anestezi ya da sedasyon altında lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saat kadardır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalarda iyileşmesi hızlı ve çok daha iyidir. Operasyon sonrası diz arkasında belli belirsiz çizgi şeklinde bir iz kalabilir, bu da zamanla kaybolacaktır. Aynı gün içinde hasta ayağa kalkabilir, 3-5 gün gerginliğe bağlı hareketle hafif ağrı hissedebilir. Ortalama bir hafta sonra ağrılar hafifleyerek geçer. Oluşan ödem ya da şişlikler en geç bir hafta içinde azalıp geçer. Varis çorabı giyilmesi ile daha hızlı iyileşme sağlanır.

Bacak simetrisi nasıl sağlanır?

Genellikle bacakta ki çarpık görüntü dizlerin iç bölümlerinde yağların birikmesi ile birlikte görülür. Uygulanacak yağ enjeksiyonu-Lipofilling ya da silikon protezle simetrinin sağlanması işlemine bu diz içi bölgesindeki fazla yağların liposuction ile çekilmesi eklenerek daha estetik bir görüntü sağlanıyor.

Bazen özellikle ayak bileklerindeki kalınlık sorun olabiliyor. Bacaklar ince olsa bile bileklerin kalınlığı estetik olarak zarif görünmesine engel oluyor. Bu gibi durumlarda yine ayak bileklerine simetrik bir biçimde uygulanan liposuction ile bilekler inceltiliyor. Bu şekilde bacak bölgesine zarif ve estetik bir görüntü vermek mümkün olabiliyor.

Güzel ve estetik bacaklara sahip olmak için liposuction tekniği çok sık kullanılıyor. Böylece kişinin kendi yağ dokusuna şekil vererek daha simetrik ve doğal bir görüntü elde edebiliyoruz. Sonunda çarpık olan bacaklar daha düzgün ve estetik görünecek, kalın olan bacaklar ise zarif ve ince bir görünüme kavuşur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.