Doğumdan Sonra Meme Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

blank
1 Cevap

Leyla Hanım merhabalar. Ben 28 yaşındayım ve yeni evliyim. Yeni doğum yaptım ancak meme dikleştirme operasyonu geçirmek istiyorum. Bu ameliyatı olabilmem için doğumumdan ne kadar bir süre geçmesi gerekir? Sevgilerle…

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhabalar , Süt kesildikten sonra ameliyat için en az 6 ay geçmelidir. Aksi halde göğüste ameliyat sonrası iltihaplanma olabilir, dikişler açılabilir, bu da fazla iz kalkmasına neden olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

blank

İyi günler Leyla Hanım, 30 yaşındayım, bebeğime hamile kaldım ve göğüslerim büyümeye başladı. Şükür sağlıklı bir kızım oldu. Ama 30uma kadar dik olan göğüslerim emzirmeyle beraber oldukça sarktı. Nasıl bu kadar sarkma oluştu anlayamadım. Doğumdan ne kadar süre sonra meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilirim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 2, 2020

İyi günler, hamilelik dönemiyle beraber süt kanalları genişler ve memeler hacim ve dolgunluk olarak artış gösterir. Bazen memelerde çatlak oluşumu da görülebilir. Hamilelikten sonraki emzirme döneminde kadınlardaki genişleyen meme derisi küçülmeye başlar ancak meme çoğu zaman toparlanamaz. Meme başı üst bölgesinde de dolgunluğun azalmasıyla beraber sarkık bir meme başı görüntüsü meydana gelir. Meme dikleştirme operasyonu süt kesildikten en az altı ay sonra yapılabilir. Emzirme fonksiyonlarının korunması bakımından profesyonel bir cerrah tarafından yapılması tercih edilen meme dikleştirme operasyonunda meme başının alt kısmına gelen süt kanalları kesilmez. Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamile kalan kadınlarda emzirme faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık görülmez. Meme dikleştirme operasyonları cerrahi bir müdahale olduğu için ameliyat sonrası bakım son derece önemlidir. Temiz ve hassas bakım yapılmadığı takdirde ve doktorun tavsiye edeceği düzenli olarak kullanmadığı takdirde enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Meme dikleştirme operasyonunda komplikasyon riskine karşı emzirme bittikten sonra bir yıl beklenmesi daha uygun olmaktadır. Sevgiler.

blank

Doğum sonrası göğüslerimde sarkıklık meydana geldi, emzirmeye de devam ediyorum, ne yapabilirim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 8, 2020

Merhabalar, hamilelik dönemi sonrası kadınlarda genişlemiş çatlak meme derisi, küçülmeye uyum sağlayamaz ve meme başının üstünde hacim boşalması sonucu sarkık bir meme görüntüsü ortaya çıkar. Emzirme dönemi bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir. Uygun bir teknikle operasyon yapıldıktan sonra annenin bir daha ki hamilelikten sonra da bebeğe süt vermesi mümkündür. Emzirme fonksiyonları korunması için meme başının altındaki süt kanalları kesilmez.

blank

İyi günler Leyla hanım, emzirme sonrası meme toparlama için dikleştirme yaptıran arkadaşımda dikiş yerleri iltihap kaptı. Ben de meme dikleştirme ameliyatı olmak istiyorum ama korktum bunu duyunca. Bunun olması normal mi? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 8, 2020

Merhaba, Normalde bu adı üstünde komplikasyon. Enfeksiyon evet olabilir. Ameliyat sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Mesela şeker hastaları enfeksiyona daha çok açıktır. Onların daha çok dikkat etmesi gerekir. Mutlaka ameliyat sonrası kontrollere gidilmesi gerekir. Bakımların iyi yapılması gerekir. Sigara içilmemesi gerekir. Kullandığınız ilaçlar çok önemli. Bunlara dikkat ediliyorsa ve buna rağmen bir komplikasyon oluyorsa eğer tedavisi var. O yaralara skar tedavisi yapılabilir. Lazer tedavisi yapılabilir iyileştikten sonra. Bu sizin başınıza gelecek diye bir şey yok. Sonuçta bir komplikasyon.Sevgiler.

blank

Emzirme dönemindeyim, meme estetiği ameliyatı olabilir miyim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 8, 2020

Emziren annelerin, emzirmeden bir yıl sonra meme estetiği olması daha uygun olacaktır. Süt kanallarının tamamen kapanması operasyonun başarısı ve hastanın sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar