Endoskopik alın germe ile klasik alın germe arasındaki fark nedir?

blank
1 Cevap

İyi günler hocam ben daha önce alın germe ameliyatı olmuştum. Sonraki araştırmalarımda endoskopik alın germe diye bir ameliyat gördüm. Size danışmak istediğim endoskopik alın germe ile klasik alın germe arasındaki fark nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Endoskopik alın germe ameliyatında hastanın sağ ve sol şakağından iki farklı kesi açılır ve bu kesilerden giriş yapılarak kişinin alın bölgesi gerilerek fazla olan deri kesilir. Klasik alın germe ameliyatında ise bir şakak bölgesinden diğerine doğru uzun bir kesi açılarak alın germe yapılır. Bu nedenle klasik alın germe ameliyatında daha fazla iz kalır ve iyileşme süresi daha uzun olur. Sevgiler.

blank

Merhaba Leyla Hanım. Yüzümde özellikle alnımda kırışıklıklara bir çözüm ararken alın germe operasyonlarına rastladım. Sanırım alın germenin farklı yöntemleri var. Endoskopik alın germe ile klasik alın germe arasındaki fark nedir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhabalar. Yaş aldıkça ve mimiklerimizi de kullandıkça yüzümüzde en çok kırışan bölge olarak alnımızı gösterebiliriz. Yüze bakıldığında alın bölgesi hemen göze çarptığından dolayı, kahküllü bir saç kesiminiz yoksa eğer saklaması zor bir bölgedir. Çok basitçe açıklarsam eğer klasik alın germe işlemi ile endoskopik alın germe operasyonu arasındaki fark kesi yerleri ve kesi uzunluğudur. Klasik alın germe operasyonunda, saçlı bölgenin birkaç santimetre üzerinden kesi açılarak alnınız gerilir, kesi izi saçlı bölgede kaldığından görünmez. Endoskopik alın germede ise iki şakağın hizasındaki saçlı bölgeden 1,5-2 cm kesiler açılır, ameliyatı asiste etmek için mikroskop kullanılır. Kesi yine saçlı bölgeye yapıldığından görülmez.

blank

Hocam merhabalar, 47 yaşındayım ve alın germe düşünüyorum fakat anlayamadığım endoskopik alın germe ile klasik alın germe arasındaki fark nedir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Endoskopik alın germe prosedürü, kafa derisi üzerinde bir ucunda küçük bir kamera bulunan ince plastik bir tüpün kullanıldığı çeşitli yerlerde üç ila beş küçük kesi yaptığımız işlemdir. Kameradan alınan görüntüler canlı olarak bir ekrana aktarılır ve bu da saç çizgisinin arkasındaki kaslar ve yağ dokusu üzerinde işlem yapmamızı sağlar. Klasik alın ise bir kulaktan diğer kulağınıza saç çizgisi boyunca veya biraz geride bir kesi yapmayı kapsar. Unutmayın ki kel hastalar veya saç çizgisi gerileyenler için, kesi genellikle doğal bir alın çizgisinde gizlenebilir. Kesi yapıldıktan sonra, kasları küçültmek ve sıkılaştırmak için çalışmadan önce yüzün üst kısmındaki deriyi alttaki dokudan dikkatlice ayırırız. Deri daha sonra gerilir ve çıkarılan herhangi bir fazla deri içinde yerine dikilir.

blank

Merhaba Leyla Hanım, benim alnımda çok fazla kırışıklık mevcut. Bu kırışıklıklar kaşlarımı kaldırarak konuştuğum için oluştu. Alın germe ameliyatı olmak istiyorum. Biraz araştırdım, iki çeşit alın germe ameliyatı olduğunu öğrendim. Acaba endoskopik alın germe ile klasik alın germe arasındaki farkı öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, alın germe ameliyatlarındaki amaç alında oluşan kırışıklıkların giderilerek kişiye daha genç bir ifade kazandırmaktır. Yaşa bağlı olarak kolajen seviyesindeki düşüklük ve kas dokularındaki sıkılaşmanın azalmasıyla beraber kırışıklıklar derinleşir ve artar. Alın kırışıklıklarında sizin de ifade ettiğiniz gibi iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Endoskopik Alın Germe Operasyonudur. Bu operasyonda hastanın sağ ve sol şakaklarından ve alın bölgesinin sağ ve sol tarafından yine birer tane olmak üzere toplam 4 tane mini kesi açılır. Bu kesiden içeri girebilen mikro kameralarla alın bölgesine girilir ve kaş hizasına kadar alın derisi gevşetilir. Gevşetilen ve dokudan ayrıştırılan alın bölgesi derisi yukarıya doğru çekilerek gerginleştirilir ve kırışıklığın giderilmesi sağlanır. Yukarıya doğru çekilen fazla deri kesilerek çıkartılır. Daha sonra estetik dikişle alın bölgesi dikilir. Kesi bölgeleri oldukça minik olduğu için Endoskopik Alın Germe Operasyonunda belirgin bir iz kalmaz. Klasik Alın Germe Operasyonunda ise hastanın iki şakak arasında uzun bir kesi hattı oluşturulur ve bu deri yukarıya çekilerek dikilir. Klasik Alın Germe Operasyonunda uzun bir kesi izi olduğu için iyileşme süresi de daha uzun olmaktadır. Muayene sırasında iki yöntem de hastayla paylaşılır. Ancak izlerin daha az kalması nedeni ile benim tercihim Endoskopik Alın Germe Operasyonu olmaktadır.İyi günler dilerim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar