Estetik Yüz Dolgusu ile Yanak Estetiği

Genç yaşlarda dolgun ve diri bir halde olan yanaklar yaşlanmanın etkisiyle daha çökük ve sarkık bir hale gelebilir. Kişiden kişiye değişebilen gereğinden çok düz ve çökük ya da tombul ve dolgun yanaklar her zaman yüz orantısını sağlamayabilir. Yanağın estetik yapısı esas olarak burun, çene ve elmacık kemikleri ile bir uyum sağlamasına dayanır. Yüzdeki ince ve derin kırışıkları azaltmak, yara izlerini tedavi etmek, ciltte oluşan çukurları ortadan kaldırmak ve yanaklara dolgunluk kazandırmak için yüze yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yüz dolgusu nasıl yapılır?

Günümüzde yağ enjeksiyonları yüz estetiğinde ideal oranların yakalanması açısından çok iyi sonuçlar verebilir. Yanaklar gereğinden fazla belirginse yanağın bölgesinden az miktar yağ dokusu alınması yüzde hemen ve çok etkili bir değişim yaratır. Yüze daha zayıf ve uzun bir görünüm verilerek istenilen görünüm sağlanmış olur. Bir yandan elmacık kemiklerinin ve çenenin daha da belirginleşmesi sağlanırken yumuşak kısım da kulak ön bölgesinden başlayarak ağız köşesine doğru bir çukurlaşma elde edilir.

Yanak çöküklüğü ve sarkması ileri düzeyde olduğu durumlarda ise hastadan alınan yağ dokuları veya dışardan verilen dolgu maddelerinin enjektesiyle de bu işlem sağlanabilir. Bu alanlara dolgunluk kazandırarak hem daha hacimli ve daha sıkı hale getirir, hem de hafif bir lifting etkisi yaratır. Yanak ve elmacık kemiği hatları belirginleştirilir, yüze daha genç ve orantılı bir görünüm verilir.

Yüz dolgusunun amacı nedir?

Yüz dolgusu sayesinde hızlı daha genç bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yüzdeki yorgun ve solgun ifade giderilir. Yaş faktörüne bağlı olarak ciltte elastik lif, yağ tabakası, kollajen lif, hyaluronik asit azalır. Bu azalmaların etkisiyle yüzde sarkmalar ve kırışıklar görülür. Bu deformeler genellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde karşımıza çıkar. Sadece yüz bölgesinde değil yüzün alt kısımlarında da yağ enjeksiyonu kullanılarak kişiye daha dinamik bir görüntü sağlanabilir. Bunların yanı sıra ciltteki derin yara ve akne izleri de dolgu ile doldurarak daha pürüzsüz bir hale getirilebilir.

Yüz dolgusu sonrasında iyileşme süreci

Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyonlar ortalama 30-40 dakika sürmektedir. 1-2 gün içerisinde günlük rutine dönebilirsiniz. Gerekli görülen durumlarda çene protezi de konabilir.

Yanak dolgusundan sonra yüzde hafif bir ödem veya kızarmalar görülebilir. Birkaç saat içinde cilt renginiz normale dönecektir. Yüzdeki ödem de bir iki gün içinde kaybolacaktır.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir