Fut Saç Ekim Yöntemi

Saç dökülmesi ve kellik, günümüzün en yaygın sorunlarından biridir. Genetik, yaş faktörü ve psikolojik sebeplerden ötürü saçlar dökülebilir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler zorlu bir sürece sürüklenir. Saçlarının döküldüğünü kabul etmek ve kelliğe alışmak herkes için çok zor bir süreç olabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde artık kelliği kabul etmek ve onunla yaşamak zorunda değilsiniz. Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan kişiler için umut ışığı olmuştur. Dolgun, hacimli ve kalın saçlara kavuşmak sizin için hayal değil, saç ekimi teknolojisinin getirdiği bir sonuçtur. Saç ekimi için günümüzde uygulanan birkaç yöntemden biri FUT saç ekimi. 90lı yıllarda kullanılmaya başlanan bu yöntemin hala geçerliliği vardır. Kısa bir sürede kellik sorunundan kurtulmak ve dolgun saçlara kavuşmak isteyen kişiler FUT yöntemi sayesinde bu planlarını gerçeğe dönüştürebilir.

FUT saç ekim yöntemi nedir?

FUT, (Follicular Unit Transplantation) ilk kullanılan saç ekim yöntemlerinden biridir. Dünyada birçok kişi bu yöntemle saç dökülmesinden kurtulmuş ve yeni saçlara kavuşmuştur. Fut yönteminde saç köklerinin donör bölgeden şerit halinde çıkarılarak ekim yapılacak alana uygulanır. Her ne kadar FUE saç ekim yönteminin ortaya çıkmasından sonra FUT yönteminin popülerliği azalsa da günümüzde FUT saç ekim tekniği hala varlığını koruyor. FUT saç ekim yöntemi sayesinde şerit halindeki saçlara tek seferde kavuşabilirsiniz.

FUT saç ekim yöntemi nasıl yapılır?

Saç köklerinin donör bölge olarak kabul edilen ense bölgesinden toplanma şekline göre saç ekim yöntemleri değişir. Fut yönteminde lokal anestezi altında uyuşturulan ense bölgesinden yaklaşık olarak 15 cm x 2 cm büyüklüğünde dikdörtgen bir deri parçası kesilir. Bu kesilen alanın büyüklüğü ekim yapılacak bölgenin boyutuna göre de değişiklik gösterir. Ense bölgesinden çıkarılan deri parçası, saç köklerinin ayrıştırılması ve dikkatlice ekim için hazırlanması için ekibimiz tarafından ayıklanır. Ayıklanan greftler ekim yapılacak bölgeye transfer edilmesi için petri adındaki kaplara konur.

Fut işleminde saç ekimi için öncelikle kanal açılır, daha sonra açılan kanallara greftler yerleştirilerek işlem bitirilir. Bu yöntemde ense köklerinden toplu şekilde saç kökleri çıkarıldığı için işlem sonrasında ense kısmına dikiş atılır. Bu nedenle operasyon sonra ensenizde dikiş izi kalacaktır.

FUT yöntemi kimlere uygundur?

Fut yöntemi, saç ekimi için belirli bir seviyeye gelmiş, donör bölgesi yeterli ve kalıcı saç dökülmesi yaşayan herkese uygulanabilir. Hastaların 22 yaşından büyük olması ve genel sağlık durumlarının iyi olması gerekmektedir.

Fut saç ekimi yönteminin avantajları

Fut saç ekimi yönteminde greftler tek tek toplanmadığı için işlem çok daha hızlı gerçekleşir. Eğer hızlıca ve pratik bir şekilde saç ekimi yaptırmak istiyorsanız FUT yöntemi size uygundur. Bu yöntemin bir diğer avantajı ise donör bölgesi yetersiz olan hastalarda dahi saç ekimi yapılabiliyor olması. Böylece yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bile olumlu sonuçlar alabiliyoruz. Fut saç ekimini saçlarını tıraş etmeden gerçekleştirebilirsiniz. Normal saç uzunluğu fut saç ekimi için yeterlidir.

Fut saç ekimi yönteminin dezavantajları

Günümüzde yeni saç ekim yöntemleri geliştiği için Fut saç ekim sistemine yeni alternatifler çıkmıştır. Yeni teknolojiyle gelişen saç ekim alternatifleri, Fut yönteminin birkaç dezavantajını ortaya çıkarıyor. Fut yönteminin en önemli dezavantajı ense bölgesindeki kalıcı izdir. Buradaki dikiş izi her daim görünür olacaktır. Bunun yanı sıra yine bu bölgede işlem sonrası bir yıl boyunca hissizlik ve uyuşma olabilir. Yeni gelişen saç ekim yöntemlerine kıyasla FUT tekniğinde daha çok kanama ve göz çevresinde şişlikler oluşabilir. Yine bu yöntemle toplanan saç köklerinde bazı kayıplar meydana gelebilir. İkinci bir seans için 6 ay beklemeniz gerekecektir.

Fut saç ekimi sonrası iyileşme süreci

Fut saç ekimi operasyonu sonrası ilk birkaç gün hem ense bölgesinde hem de ekim yapılan bölgede hafif bir şişlik, ağrı ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. İşlem sonrası görülen kızarıklık ve kabuklanma ise 15 gün sonra ortadan kalkar.

İşlemden ortalama üç hafta sonra nakil yapılan saçlarda dökülme yaşanır, bu normaldir. Bu dökülmeye şok dönem de denilebilir. Şok dönemde yaşanan dökülme, saç greftlerinin herhangi bir saç yenileme işleminden sonra geçtiği geçici uyku fazı nedeniyle meydana gelir. Fut saç ekiminden sonraki ilk birkaç ay, kafa derisinin yüzeyinden gelen birkaç yeni saç kökü görebilirsiniz. Bu büyüme her ne kadar hastadan hastaya değişse de ortalama olarak 3 ay sonunda görülebiliyor. Yeni büyüyen saçlar ilk aşamalarda ince telli ve kıvırcık gibi görünse de bir yıl içinde kalınlaşacaktır.

Altı ile on sekiz ay arasında, hasta ilk işlemden bu yana en etkileyici farkı görecektir. Saçlar daha uzun ve daha kalın olacak ve genel görünüm anlamında birkaç ay öncesinden daha büyük bir yoğunluk gözlemlenecektir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir