Saç Ekimi
FUT saç ekimi

Saç ekimi için günümüzde uygulanan birkaç yöntemden biri FUT saç ekimidir. 90lı yıllarda kullanılmaya başlanan bu yöntemin hala geçerliliği vardır. Kısa bir sürede kellik sorunundan kurtulmak ve dolgun saçlara kavuşmak isteyen kişiler FUT yöntemi sayesinde bu planlarını gerçeğe dönüştürebilir.

Saç dökülmesi ve kellik, günümüzün en yaygın sorunlarından biridir. Genetik, yaş faktörü ve psikolojik sebeplerden ötürü saçlar dökülebilir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler zorlu bir sürece sürüklenir. Saçlarının döküldüğünü kabul etmek ve kelliğe alışmak herkes için çok zor bir süreç olabiliyor.

Gelişen teknoloji sayesinde artık kelliği kabul etmek ve onunla yaşamak zorunda değilsiniz. Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan kişiler için umut ışığı olmuştur. Dolgun, hacimli ve kalın saçlara kavuşmak sizin için hayal değil, saç ekimi teknolojisinin getirdiği bir sonuçtur.

fut-saç ekımı

FUT Saç Ekimi Nedir?

FUT, (Follicular Unit Transplantation) ilk kullanılan saç ekim yöntemlerinden biridir. Dünyada birçok kişi bu yöntemle saç dökülmesinden kurtulmuş ve yeni saçlara kavuşmuştur. Fut yönteminde saç köklerinin donör bölgeden şerit halinde çıkarılarak ekim yapılacak alana uygulanır.

Her ne kadar FUE saç ekim yönteminin ortaya çıkmasından sonra FUT yönteminin popülerliği azalsa da günümüzde FUT saç ekim tekniği hala varlığını koruyor. FUT saç ekim yöntemi özellikle donor bölgesi yetersiz ve açıklığı fazla olan kişilerde tercih edilir.

FUT saç ekim yöntemi sayesinde şerit halindeki saçlara tek seferde kavuşabilirsiniz. Avantajı şerit halinde çıkarılan bölgedeki saç köklerinin tamamının kullanılarak ekim yapılabilmesidir. FUE yönteminde donör bölgedeki saç kökleri bu bölgedeki yoğunluğa zarar vermeyecek şekilde yapılır.

FUT Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç köklerinin donör bölge olarak kabul edilen ense bölgesinden toplanma şekline göre saç ekim yöntemleri değişir. FUT yönteminde lokal anestezi altında uyuşturulan ense bölgesinden yaklaşık olarak 1,5 cm x 2 cm kalınlığında 10 -15 santim uzunluğunda enseye paralel şekilde dikdörtgen bir saçlı deri parçası kesilir. Bu kesilen alanın büyüklüğü ekim yapılacak bölgenin boyutuna göre de değişiklik gösterir.

Ense bölgesinden çıkarılan saçlı deri parçası, saç köklerinin ayrıştırılması ve dikkatlice ekim için hazırlanması için ekibimiz tarafından ayıklanır. Ayıklanan greftler ekim yapılacak bölgeye transfer edilmesi için petri adındaki kaplara ayrıştırılarak konur.

Saçlı derinin çıkarıldığı alanda kalan boşluk birleştirilerek saçlar uzadığında, içinde görünmeyecek şekilde dikilir. Bu nedenle operasyon sonra saçlarınızın içinde dikiş izi kalacaktır. Ancak saçlar uzadığında görünmez olur. Ayrıştırılan kökler saç ekimi yapılacak alanda kanallar açılarak içine yerleştirilerek saç ekimi işlemi tamamlanır.

FUT Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Fut yöntemi, saç ekimi için belirli bir seviyeye gelmiş, donör bölgesi FUE uygulaması için yeterli olmayan ve kalıcı saç dökülmesi yaşayan herkese uygulanabilir. Hastaların 22 yaşından büyük olması ve genel sağlık durumlarının iyi olması gerekmektedir.

Ancak yine de kel alanın büyüklüğü ve FUT ile çıkarılabilecek alanın genişliği sınırlıdır. Bu konuda estetik cerrahın işlem öncesinde FUT ile ilgili uygulamanın yapılaması için saçlı deriyi incelemesi ve işlemi buna göre planlaması doğru olacaktır.

fut saç ekimi yöntemi

FUT Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

FUT saç ekimi yönteminde greftler tek tek toplanmadığı için işlem çok daha hızlı gerçekleşir ancak cerrahi olarak alanın donör alanın çıkarılması ve iz olmayacak şekilde dikilmesi gerekir.

Yeterli donör alanınız yok ise ve bir şekilde saç ekimi yaptırmak istiyorsanız, FUT yöntemi size uygundur. Böylece yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bile olumlu sonuçlar alabiliyoruz. FUT saç ekimini saçların tümünü tıraş etmeden gerçekleştirebilirsiniz. Normal saç uzunluğu FUT saç ekimi için yeterlidir.

FUT Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde yeni saç ekim yöntemleri geliştiği için FUT saç ekim sistemine yeni alternatifler çıkmıştır. Yeni teknolojiyle gelişen saç ekim alternatifleri, FUT yönteminin birkaç dezavantajını ortaya çıkarıyor.

FUT yönteminin en önemli dezavantajı ense bölgesine yakın saç içindeki kalıcı izdir. Bunun yanı sıra yine bu bölgede işlem sonrası bir yıl boyunca hissizlik ve uyuşma olabilir. Yeni gelişen saç ekim yöntemlerine kıyasla FUT tekniğinde daha çok kanama ve şişlikler oluşabilir. Yine bu yöntemle toplanan saç köklerinde bazı kayıplar meydana gelebilir. İkinci bir seans yapılamayabilir.

FUT Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

FUT saç ekimi operasyonu sonrası ilk birkaç gün hem ense bölgesinde hem de ekim yapılan bölgede hafif bir şişlik, ağrı ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur.

İşlem sonrası görülen kızarıklık ve kabuklanma ise 15 gün sonra ortadan kalkar. Aynı zamanda enseye yakın bölgedeki alanda cerrahiden kaynaklı yara bakımının düzgün yapılması ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi doğru olacaktır.

İşlemden ortalama üç hafta sonra nakil yapılan saçlarda dökülme yaşanır, bu normaldir. Bu dökülmeye şok dönem de denilebilir. Şok dönemde yaşanan dökülme, saç greftlerinin herhangi bir saç yenileme işleminden sonra geçtiği geçici uyku fazı nedeniyle meydana gelir.

FUT saç ekiminden sonraki ilk birkaç ay, kafa derisinin yüzeyinden gelen birkaç yeni saç kökü görebilirsiniz. Bu büyüme her ne kadar hastadan hastaya değişse de ortalama olarak 3 ay sonunda görülebiliyor. Yeni büyüyen saçlar ilk aşamalarda ince telli ve kıvırcık gibi görünse de bir yıl içinde kalınlaşacaktır.

Altı ile on sekiz ay arasında, hasta ilk işlemden bu yana en etkileyici farkı görecektir. Saçlar daha uzun ve daha kalın olacak ve genel görünüm anlamında birkaç ay öncesinden daha büyük bir yoğunluk gözlemlenecektir. Aynı zamanın da saç içindeki yara izi silinmeye ve uzayan saçlar üzerini kapatmaya başlayacaktır.

FUT Saç Ekimi Fiyatları

FUT saç ekimi fiyatları işleme cerrahi eklendiğinde FUE den daha yüksek olabilir. Burada estetik cerrahın tecrübesi izin saçın içine gömülmesi ve görünmez olması önemlidir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak FUT saç ekim fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

author-avatar

Op. Dr. Leyla Arvas

Estetik Cerrahi uzmanı Op.Dr Leyla Arvas, Vücut ve Yüz Estetiği, Liposuction, Meme Estetiği, Karın Germe, Yağ enjeksiyonu, Saç ekimi konularında uzmanlaşmış kadın estetik cerrahıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir