Blog, Göz Kapağı Estetiği

Gençlik Göz Kapaklarınızda Başlasın

Göz kapağı ameliyatı “Blefaroplasti” olarak da bilinir. Fazla derinin kas ve ciltten ayrılarak üst göz kapağının yenilenmesi prosedürüdür. Daha canlı ve gençleşmiş bakışlar ile gençlik göz kapaklarınızda başlasın. Göz çevresindeki cilt yapısına bağlı olarak göz kapağında düşüklük görülebilir. Yaş faktörü, cilt yapısı ve genetik etkenler düşük göz kapağının nedenlerinin başında gelir. İlerlemiş düşük göz kapağı problemi, görme seviyenizi de etkileyebilir. Sadece estetik nedenlerden değil, görme engellemesi nedeniyle de göz kapağı ameliyatı olabilirsiniz. Düşük göz kapağı, kişinin olduğundan yaşlı görünmesine yol açar. Ameliyat sonrası çok daha genç görünecek ve gözlerinizin daha açık göründüğünü fark edeceksiniz.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatı, yapılacak prosedürlere bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Her bir göz kapağı ameliyatı 20-30 dakika sürer. Ameliyatta yapılan kesiler, üst göz kapağının kıvrım yerinde olur, alt göz kapağı için ise kirpik diplerinde kesi izi saklanır. Sadece alt göz kapağındaki yağ torbalarından şikayetçiyseniz; kesi, kapak iç kısmından da yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatında fazla olan deri altındaki kas dokusu ve fıtık haline gelmiş olan yağ torbalarından küçük miktarlar çıkartılır. Daha sonra bu kesiler tek tek kapatılır. Üst göz kapağından yeterli miktarda deri fazlası çıkartıldığında tekrar ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

Göz kapağı ameliyatında agresif bir şekilde torba ve doku çıkartılması yanlıştır. Alt göz kapağında ise kirpik dibinden ince bir kesiyle girilir ve fazla olan kas, göz çukuru yağı ve ihtiyaç duyulduğu kadar deri çıkartılır. Alt göz kapağında ortalama 1-2 mm deri çıkartılabilir.

Eğer üst göz kapaklarınız da sarkma varsa; aynı operasyon sırasında bu da ortadan kaldırılabilir. Yine göz çevresi kırışıklıkları için cilt tazelemeye yönelik ek uygulamalar, lazerler, hücre tedavileri veya botoks önerilebilir. Göz altı torbaları için fıtıklaşmış olan fazlalıklar alınarak göz altı daha genç gösterilebilir. Alt göz kapağında işlem yaparken kasın biraz gerginlik sağlayacak şekilde tekrar yapılandırılması kişiye genç bir hava katacaktır.

Göz Kapağı Ameliyatında İyileşme Süreci

Göz kapağı ameliyatı sonrası soğuk uygulaması yapılmalı, önerilere mutlaka uyulmalıdır. Göz kapağı ameliyatı sonrası göz çevrenize çok ince bantlar yerleştirilecektir. İlk 24 saat gözlerinize buz masajı yaparak şişlik ve mor görünümü azaltabilirsiniz. Normal şartlar altında ödem ve morluklar 7-10 gün içerisinde geçer; ancak cilt tipine ve yapılan işlemin büyüklüğüne bağlı olarak ödem daha uzun sürebilir.

Ameliyattan iki gün sonra dikiş hattı temizlenir, göz çevresindeki bantlar yenilenir. Kişi, iş hayatına 5 gün sonra dönebilir. Bu sürenin sonunda dikişler alınmış, bantlar çıkarılmış olur. Birinci haftadan sonra kadınlar makyaj yapmaya başlayabilir. İzler önce kırmızı bir iz şeklinde izlenir. Makyaj ile kapatılabilir. Zamanla bu kırmızılık tamamen geçecek ve geride görünür biz iz kalmayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.