Botox®

Gummy Smile Botoksu ile Gülümseyin!

Gummy smile yani diş eti gülüşü kadınlarda özgüven sorununa neden olur. Kendine güven duygusunun ilk anahtarı olan gülme eylemi, herkes için aynı mutluluğu yaratmaz. Kişinin gülme çizgisi, diş etinin üzerinde ise güldüğü zaman estetik olmayan bir görüntü meydana gelebilir. Mükemmel bir gülüş için kusursuz dişlere ve kusursuz damak yapısına sahip olmak gerekir. Yüz yapısı ile uyumlu ve dengeli ağız yapısı kişilere daha samimi, güvenli gülüşler sağlar. Hayatınızın en keyifli anlarında doyasıya gülmek için gummy smile botoksu yaptırabilirsiniz. Gülüşü doğrudan etkileyen kasların normalin üzerindeki reaksiyonunu azaltmak için botulinum toksin kullanılır. İhtiyaca göre 2, 4 bazen de 5 ayrı noktaya uygulanan enjeksiyon ile 4-6 aya kadar etkili kusursuz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Gülüşleriniz gölgede kalmasın

Gülme çizgisinin yukarıda olması, kişinin diş etinin her güldüğünde görünmesi estetik bir görüntü oluşturmaz. Gülüş sırasında üst ve alt dudakların uyumu, bu uyumun içinde ön dişlerin yeri de çok önemlidir. Normal şartlarda, üst dudak üst çene ön kesicilerin 2/3ünü kapsamaktadır. Üst dudakların altından 2-4 mm ön kesimi dişler görünür. Özellikle kadınlarda görülen bazı durumlarda ön kesicilerin uzun olması gülüş sırasında ön üst dişlerin daha görünür olmasına yol açar. Bu durumda gülüş sırasında üst kesiciler tamamen görünür olur hatta üst gingiva 1-2 mm da ortaya çıkar. Üst dudaklar, bazı durumlarda gülme olmadan bile maxilla ön kesici dişleri ortaya çıkarır hatta diş etlerini de gösterir. Bu vakalara gummy smile denilir.

Gummy Smile tedavisi ile güvenli gülüşler

Gummy smile probleminden sorumlu olan kas levator labi süperior alaque nasi, levator labii superioris, depressor septi nasi, zigomatik majör ve zigomatik minor kasıdır. Botox işlemi, aktif hareketlerle birlikte üst dudak ve diş arasında kalan dişetinin görünen kısmına ve yönüne göre enjeksiyon uygulanacak kaslar belirlenir.

Botulinum toksin, tekrarlayan yüz hareketlerinden ve mimiklerden dolayı oluşan hat ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili olan bakteriyel kökenli bir toksin tedavisidir. Bu uygulama tıpta ilk olarak şaşılık sorunu için kullanılmış ve bu uygulamada göz çevresindeki kırışıklara iyi geldiği keşfedilmiştir. Botulinum toksin işlemi diş sıkma, gıcırdatma, temporomandibular eklem sorunları ve mimik kaslarının düzeltilmesi için kullanıldığı gibi gummy smile sorunu için de uygundur. Botoks uygulaması için Botulinum toksin tip A olarak adlandırılan bir protein kullanılır. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilir.

Uygulama nasıl yapılır?

Botoks uygulaması öncesinde lokal anestezik krem sürülerek kişinin rahat bir uygulama geçirilmesi amaçlanır. Daha sonra Nazolabial çizgi üzerinde uygun görülen noktalara botoks enjeksiyonları uygulanır. Botoks uygulaması 5-10 dakika sürer, hastalar işlem sonrası günlük hayatına devam edebilir.

Botox işleminin kalıcılığı 3-6 ay arasıdır. Etkinin devam etmesi için enjeksiyonlara devam etmeniz önerilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir