Botox®

Masseter Botox

botoks

Yüzünün şeklinden memnun olmayan birçok insan için sorun genellikle çene hattında yatmaktadır. Masseter (çiğneme kası) olarak bilinen bir kas büyük veya aşırı gelişmiş olduğunda, sonuç kare, çok erkeksi görünümlü bir çene çizgisi olabilir. Bir zamanlar yüzlerine daha oval veya kalp şekli vermek isteyen hastalar için çene küçültme ameliyatı tek seçenekti. Bu acı vericiydi, uzun bir iyileşme süresine sahipti ve her zaman doğal görünümlü sonuçlar sağlamıyordu. Ancak günümüzde, masseter çene botoksu (veya masseter redüksiyon Botoksu) olarak bilinen basit ve nispeten ağrısız bir prosedürle daha hassas bir çene hattı elde edilebilir .

Masseter botox kişilerin ideal çene yapısı görüntüsüne sahip olmasını sağlıyor. Yüzü yeniden şekillendirmeye yönelik bir uygulama olan bu teknik ile kadınlarda daha estetik ve çekici bir çene yapısına sahip olunması sağlanır.. İdeal çene kadınlarda ince ve yumuşak hatlardan oluşurken, erkeklerde ise kare yüz şeklinden meydana gelir. Çene hattınız, çene botox ile ideal görünümden uzaksa masseter botox sayesinde daha zarif ve estetik bir çeneye kavuşabilirsiniz. İdeal çene şekli erkekler ile kadınlar arasında büyük oranda farklılık gösterir. Erkeklerde kare yüz yapısı güçlü bir ifade sağlarken, kadınlarda daha yumuşak ve estetik görünüm sağlayan ince yüz hatları tercih edilmektedir. Yumuşak ve çekici bir yüz ifadesine sahip olmak isteyen yuvarlak ya da kare yüz hatlarına sahip kadınlar Masseter  çene botoksuna başvurmaktadırlar. Cerrahi operasyonlarla çene küçültme ameliyatı olmak yerine izsiz ve ameliyatsız çene küçültmek isteyen kadınlar Masseter Botox işlemini tercih etmektedirler. Anestezi endişesi olmadan, iyileşme süreci probleminden uzak bir uygulama için masseter botox değerlendirilmelidir. Botox uygulaması, kesi izi ve dikiş izi olmadan, neştersiz, ağrısız bir biçimde yeniden şekillenmesine yardımcı olur, çene hattının ideal ebatlarına ulaşmasını sağlar.

Masseter botox uygulamasının etkisi

Botox ile çene küçültme, botulinum toksini kullanılarak çene küçültülmesine verilen isimdir. Masseter reduction / V-line botoks uygulamasi sayesinde kişinin çenesi incelerek daha küçük görünüyor. Yuvarlak ve kare çene şekline sahip olan kadınlar Masseter Botox uygulaması sayesinde çene yapıları üçgen, oval veya kalp şekline dönüştürülebiliyor. Böylece hastaların çenesi daha zarif ve estetik görünüyor. Eğer kişinin çene şekli belirsiz ise masseter kası büyütülerek çenenin daha belirgin olması sağlanır. Masseter botoxu acısız, ağrısız ve iz oluşmadan gerçekleştirilir. Sadece 10-15 dakika süren botox uygulamasını öğle aranızda yaptırabilir, anında günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Bu uygulamada morluk riski olmamakta, ağrı yada sızı hissedilmemektedir. Kısa süre içerisinde uygulama kolaylığı sağlayan bu yöntem ile konforlu şekilde çene hattınıza şekil vermeniz mümkündür.  Botoxun etkisini 6 hafta sonra en iyi şekilde görebilirsiniz. Masseter Botox ile estetik, simetrik, uzun ömürlü ve çekici çene yapısına sahip olabilirsiniz.

Çiğneme kasına botox uygulaması

Masseter kasına botulinum toksini kullanılarak yapılan botox uygulamasının estetik yararının dışında, çene kaslarının istemsiz olarak kasılmasını önler, kontrol dışı dişlerin sıkılmasını sonlandırır. Sakız çiğneme, sert et çiğneme, buz gibi sert maddeleri çiğneme gibi bir dizi alışkanlıklar masseter kasının genişlemesine ve büyümesine yol açar.  Botox uygulaması hem bu sorunları hem de bruksizm yani diş gıcırdatma sorununu da çözer. Geniş çiğneme kaslarının oluşturduğu erkeksi görünüm masseter botox ile incelir, daha kadınsı hatlara dönüştürülür.

Masseter kası hakkında bilinmesi gerekenler

Çene kası bilinenin aksine kişinin alışkanlıkları tarafından doğrudan etkilenir. Aşırı sakız çiğnemek, şeker, sert kuruyemiş, buz gibi sert cisimleri çiğnemek, sert et çiğnemek gibi eylemler masseter kasının büyümesine neden olur. Bu nedenlerin yanı sıra, psikolojik kaynaklı diş sıkmak, uyuma sırasında farkında olmadan diş sıkılması da çene kaslarının büyümesine neden olabilir. Botox ile çene küçültme, cerrahi çene küçültme ameliyatından farklıdır. Botox uygulamasında iz kalmaz, acı hissedilmez. Dikiş olmadığı için iyileşme dönemi botox uygulamasında yoktur. Çene operasyonu ile beraber oluşan komplikasyon riski Masseter Botoxunda  görülmemektedir. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir. Yemek yenilme sırasında ve günlük rutinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Masseter kası botoxunun etkisi 3-6 ay arasında değişir. Daha kalıcı bir etki için hastaların 2-4 ay sonra tekrar botox yaptırılması önerilir. Cerrahi uygulamanın kalıcılığı ise ömür boyudur.

Botoks Sonrası İyileşme

Botox kozmetik enjeksiyonu yaptıran hastaları işlemden sonra 2 saat yatmamaları ve o gün yorucu egzersizler yapmamaları konusunda uyarıyoruz. İnsanlar etkiyi 24 saat içinde görmeye başlayabilir, ancak tam etkinin fark edilmesi 4 gün kadar sürebilir.

Beklendiği gibi, enjekte edilen kasları kasılmayı çok zor bulacaksınız, ancak yine de özellikle periferde biraz küçük hareketler elde edebilirsiniz. Ciltteki çizgiler oldukça derin ise, kaslar donmuş olsa bile cilt kırışıklıklarının tamamen gevşemesi 4 haftayı bulabilir. Bazı durumlarda, çok derin çizgiler görünümünü en aza indirmek için birkaç tur sürekli Botoks tedavisi alabilir.

Botox Masseter ile Çene Estetiği ve Tedavisi İçin İyi Bir Aday mıyım?

Basitçe söylemek gerekirse, masseter tıpkı vücudunuzdaki diğerleri gibi bir kastır. Düzenli egzersiz veya kullanımla daha da güçlenebilir ve büyüyebilir. Bazı bireylerin doğal olarak güçlü bir kitle ve belirgin bir çene hattı vardır. Örneğin, Asya kökenli olanların genetik olarak kare şekilli bir yüze sahip olmaya yatkın olması çok yaygındır. Bununla birlikte, bazı kişiler, fındık, tohum ve et gibi birçok sert yiyeceği çiğnemekten daha güçlü bir kitle elde edebilir. Bu nedenle, çenenizin kare veya hantal olduğunu hissediyorsanız, çene hattı bölgesine Botoks enjekte etmek, kas kasılmasını ve hareketini sınırlayarak alt yüzü önemli ölçüde daraltabilir. 

Masseter ve Üst Yüz Botoksumu Birlikte Yaptırabilir miyim?

Evet, mutlaka bir ziyarette her iki bölgeye de Botoks yaptırabilirsiniz. Sadece yüzün başlangıcının çene çizginizden çok daha hızlı olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, kitlenizin vücudunuzdaki en güçlü kaslardan biri olmasıdır. Başlangıçta Botoksun etkisine direnmeye çalışır, ancak sonunda kas yenilir ve sonuçları 4-6 hafta içinde aşamalı olarak görürsünüz. Daha önce de belirtildiği gibi, orijinal tedaviyi ilk kez güçlendiriyorsanız, bölgede ek Botoks’a ihtiyacınız olabilir. 

Masseter çene botoksu fiyatları nelerdir?

Masseter çene botoksu fiyatları Sağlık bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde belirtmek yasal değildir.   0212 241 46 24 no’lu telefondan bizlere ulaşarak masseter botoks fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir