Kulak Estetiği (Otoplasti)

İple Kulak Estetiği

İple Kulak Estetiği

İple kulak estetiği, kepçe kulakları kısa süreli düzelten, düğün gibi acil durumlarda planlanan bir iple yapılan estetik işlemdir.

Kepçe kulak problemi, özellikle erken yaşlarda başlayan ve müdahale edilmediğinde kişide güven sorunu yaşatan bölgelerden biridir. Kepçe kulak sorunu, anatomik olarak farklı ve öne doğru açılan kulakların kafatasına dikey bir biçimde kıvrık olmasından dolayı görülür. Estetik olarak yüz bütünlüğünü bozan, bazı durumlarda alay konusu olabilen kepçe kulak problemi günümüzde kolayca tedavi edilebiliyor. Saçlarını istediği gibi toplayamayan, istedikleri modeli veremeyen ve bu nedenle şapka kullanmak zorunda hisseden hastalarımız, kulak estetiği sonrası özgürlüğe kavuşuyorlar. İple kulak estetiği özellikle aciliyet gereken durumlarda kısa süreli kepçe kulak probleminden kurtulmanızı sağlar.

İple kulak estetiği nasıl yapılır?

Kepçe kulak, kulak baş mesafesinin normale göre fazla oluşudur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinde kıkırdak özelikle üst kısmı normalden daha düzdür. Hastaların bir kısmında kulak arkasında açılan birkaç delik ve buralardan geçirilen iplikler yardımıyla kulak kepçesini şekillendirmek mümkündür. İşlem kısa süre içinde tamamlanır. Sonrasında küçük bantlarla bantla bu delikler kapatılır. Kanama olmaz, deri kesilmediği için deri dikişi gerekmez. Sonuç ameliyat sırasında hastaya gösterilir. Ancak sonuç cerrahi açık ameliyat kadar kalıcı değildir. Kısa süreli, hızlı sonuç almak için yapılan bir uygulamadır.

İple kulak estetiğinin avantajları nelerdir?

İple yapılan kulak estetiğinin en büyük avantajı kulak arkasında uzanan bir kesiğin olmaması, pansumana gerek kalmaması, hastanın birkaç saat içinde kulaklarını açarak normal işine geri dönebilmesidir. Kepçe kulak veya kulakta şekil bozukluğu olan bu problemlerinin düzeltilmesi için estetik kepçe kulak ameliyatına alternatif iple kepçe kulak estetik ameliyattı oldukça kolay bir operasyon olduğu için tercih edilir. İple kepçe kulak estetiğinin zamanlarda kullanılan iplerin esnemesi ile kulak şeklinin bozulması mümkündür.

İple kulak estetiği kalıcı mıdır?

İple kulak estetiği uygulaması kısa etki süreli bir işlemdir. Özellikle gece daveti ya da düğün organizasyonu öncesi kısa sürede uygulanan, iyileşme süreci gerektirmeyen, etkisi 3-7 gün arasında süren bir uygulamadır. Geçici bir işlemdir, kalıcı sonucu yoktur. Kalıcı ve daha estetik bir sonuç için mutlaka cerrahi kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılmalıdır.

İple kulak estetiği kimlere uygundur?

İple kepçe kulak estetiğini kulağında eşit olmayan bir görünüm olanlar, kulak kepçesinde açıklık olanlar, cerrahi ameliyatların olası risklerini almak istemeyenler, genel anestezi ve kesi izi istemeyen herkes yaptırabilir. Kulaklar 6 yaştan itibaren gelişimini tamamladıkları için, özellikle çocukların psikososyal gelişimine destek olması ve özgüven sorunu yaşamamaları açısından, 6 yaş itibariyle, okul öncesi dönemde iple kepçe kulak estetiği yaptırmalarını önerilir. Bununla beraber iple kepçe kulak operasyonu kulağın sadece dış bölgesine uygulanır böylece herhangi bir işitme kaybı gibi bir sorun söz konusu değildir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir