Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

1.09K görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Merhaba Doktor hanım, benim oğlum 19 yaşında ileri derece jinekomasti teşhisi konuldu. Bir kaç doktor ile görüşmemiz oldu bende internetten araştırma yaptım bazı yerlerde meme kanseri riski ile ilgili yazılar okudum. Sizden doğru bilgiyi almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olmanızı çok isterim. Jinekomasti nin meme kanseri riski ortaya çıkardığına dair bir şey var mıdır? Cevaplarsanız sevinirim hocam. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti’nin meme kanseri ile ilişkisi yoktur. Fakat, jinekomasti sebebini mutlaka iyice araştırmalı, buradaki büyümenin sebebinin yağ dokusu mu yoksa tümör mü olduğunu öğrenmelisiniz. Bu nedenle jinekomasti durumunuzu mutlaka plastik cerraha göstermeli, uzmanlığı bulunmayan kişilere liposuction yaptırmamalısınız. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. Genel olarak erkeklerde meme kanseri görülme oranı oldukça düşüktür. Jinekomasti nin de meme kanseri gibi bir riski yoktur. Sevgiler.

0

Doktor Hanım merhaba, bende jinekomasti var. 6 ay önce teşhis kondu. Birkaç yazı okudum ve endişe ediyorum. Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti meme dokusunda yağlanmanın oluşmasıdır. Diğer bir deyişle iyi huylu meme büyümesi olarak da adlandırılabilir. Yani kanser gibi bir hastalıkla ilgisi yoktur. Ne yazık ki internette bazı kanallarda yanlış ya da kişiyi yanıltan bilgiler yer almakta. Sanırım siz bu yazılara denk gelmişsiniz. Jinekomasti tedavisi de cerrahi yolla memedeki fazla dokuyu ve yine derideki fazlalığı alarak mümkündür. Hayat kalitenizi yükseltmek için ben tedavi öneriyorum. Müsait biz vaktinizde muayene için kliniğimizi ziyaret ederseniz hem aklınızdaki soruları konuşuruz hem de isterseniz tedaviniz ile ilgili bir plan oluştururuz. Sevgiler…

0

Hocam merhaba, merak ettiğim bir nokta var. Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti terimi erkeklerde iyi huylu meme büyümesini tanımlar. Memede oluşan yağ veya meme dokusu büyümesi kaynaklanan görüntü erkeklerde estetik kaygıya yol açar. O nedenle jinekomasti ameliyatı ya da liposuction uygulanarak bu rahatsızlık giderilir. Jinekomastinin sağlığı tehdit edici bir yanı yoktur. Meme kanseri ile bir ilişkisi söz konusu değildir. Ancak tek taraflı bir büyüme ve ağrı, akıntı gibi sorunlar varsa meme kanseri açısından araştırılması gerekir. Sevgiler.

0

Selamlar hocam, bir erkeğe göre memelerim olması gerekenden fazla büyük. Özellikle son birkaç yıldır fiziki görüntümden çok şikayetçiyim. Ameliyat olmak istiyorum ancak jinekomasti ameliyatının meme kanserine yol açtığı gibi bir söylem duydum. Bu doğru mudur? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti ameliyatı erkeklerde olağandışı meme bezi büyümesi rahatsızlığında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Oldukça etkili olan bu yöntem sanılanın aksine herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Bu nedenle duymuş olduğunuz jinekomasti ameliyatının meme kanserine yol açtığı söylemi yanlış bir bilgidir. Gönül rahatlığı ile ameliyatınızı yaptırmanızı öneririm.

0

Leyla Hocam merhaba, 35 yaşındayım. Jinekomasti sorunu yaşıyorum sanırım çünkü göğüs bölgemde aşırı yağlanma var ve spor ya da diyetle gitmiyor. Biraz araştırdım aklıma takılan tek bir konu var bununla ilgili. Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı? Yanıtlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, internette özellikle bazı kafa karıştırıcı, yanıltıcı, yanlış yazılar var. Jinekomasti iyi huylu meme büyümesidir. Meme kanserinde genellikle meme büyümesi tek taraflı görülür. Her iki memede eşit büyüme görülürse kanser ile ilgisi yoktur. Jinekomastinin kanser ile bir ilgisi yoktur. Biz bu ameliyatta sadece özellikle görselde hastamızı huzursuz eden fazla yağların bölgeden alınmasını amaçlıyoruz. Yalnız teşhis de çok önemli. Sizdeki sorunun ne olduğunu bilmediğinizi sanıyorum. Muayene için merkezimize gelin uygun bir vakitte, bakalım yağlanmanızın derecesi nedir, neden kaynaklanıyordur, sadece cilt altında mı yoksa meme dokusunda büyüme var mıdır? Bu ve benzeri durumların analizini yapalım. Sorunu tam teşhis ettikten sonra sizin için gerekli ve etkili olan tedavi şeklini planlayalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, son 6 aydır jinekomasti ameliyatı olmakla olmamak arasında gidip geliyorum. Aslında karar vermiştim ama bazı kişiler bu operasyonun kanser riskini arttırdığını söyledi. Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Jinekomastinin meme kanseri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Meme kanserine yol açmaz ya da riski arttırmaz. Bu konuda söylenenler doğru değildir. Tecrübeli bir plastik cerraha başvurup genel analizleriniz yapıldıktan sonra sorunun ne olduğu tespit edilir ve uygun tedavi planınız hazırlanır. Öncelikle memedeki büyümeye neyin sebep olduğu araştırılır. Deri altı yağlanma ise Liposuction, meme dokusunda bir büyüme söz konusuysa jinekomasti gerçekleştirilir. Eğer ameliyat öncesi bir tümör oluşumu söz konusuysa ki bu erkek hastalarda çok düşük bir ihtimaldir; gerekli operasyonlar ve tedavi için yönlendirmeler yapılır. Ancak kanser riski var mıdır düşüncesinin sizin estetik kaygılarınızdan kurtulma planlarınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar