Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

blank
1 Cevap

Merhaba Doktor hanım, benim oğlum 19 yaşında ileri derece jinekomasti teşhisi konuldu. Bir kaç doktor ile görüşmemiz oldu bende internetten araştırma yaptım bazı yerlerde meme kanseri riski ile ilgili yazılar okudum. Sizden doğru bilgiyi almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olmanızı çok isterim. Jinekomasti nin meme kanseri riski ortaya çıkardığına dair bir şey var mıdır? Cevaplarsanız sevinirim hocam. İyi çalışmalar.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, jinekomasti’nin meme kanseri ile ilişkisi yoktur. Fakat, jinekomasti sebebini mutlaka iyice araştırmalı, buradaki büyümenin sebebinin yağ dokusu mu yoksa tümör mü olduğunu öğrenmelisiniz. Bu nedenle jinekomasti durumunuzu mutlaka plastik cerraha göstermeli, uzmanlığı bulunmayan kişilere liposuction yaptırmamalısınız. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. Genel olarak erkeklerde meme kanseri görülme oranı oldukça düşüktür. Jinekomasti nin de meme kanseri gibi bir riski yoktur. Sevgiler.

blank

Merhaba Leyla Hocam, göğsümde iki taraflı jinekomasti var ancak birisi daha büyük görünüyor. İkisininde içinde sertlik var. 44 yaşındayım. İnternetten araştırma yaptım biraz jinekomasti probleminin kanseri artırdığı yazıyordu. Açıkcası biraz korktum. Böyle bir risk altındamıyım? Beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 11, 2020

Merhaba, jinekomasti ergenlikte oluşmaya başlayan, büyüme bittikten sonra dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle beraber artış gösterebilen, kişinin hormonları, beslenme ve yaşam tarzı, kullandığı ilaçlar ile yakın ilişki içerisinde olan erkeğin sosyal hayatında problem yaşayabilmesine neden olan bir problemdir. Jinekomasti tedavisinde beklemek, memelerdeki problemin artmasına neden olmaktadır. Jinekomasti başladığından itibaren doktor kontrollerini aksatmama önemlidir. Jinekomastinin neden oluştuğu tahlil ve tetkiklerde ortaya çıkmaktadır. Burada önemli olan nokta jinekomastideki elen gelen sertliğin bir tümör mü yoksa yağ dokusu olup olmayacağıdır. Meme USG ve MR ile görülebilen bu durumda plastik cerrahınız size uygun bir tedavi yöntemi önerecektir. Erkeklerde meme kanseri görülme olasılığı nadirdir. Dolayısıyla jinekomastide meme kanseri riski bulunmamaktadır. Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar