Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

Kadınlarda Erkeksi Çene Estetiği

Çene, estetik yüz hattının en önemli unsurudur. Kadın ve erkeklerde farklı görünümdedir. Erkeksi çene daha köşeli ve sert görünürken, kadınsı çene daha yuvarlak ve üçgen görünümlüdür. Yüzdeki simetriyi oluşturan ve yüzün diğer bölgeleriyle uyumunu sağlayan çene hatlarının orantılı olması istenir. Çene, yüzün tam altında olduğu ve konuşurken hareketli olduğu için bu bölge insanların ilk dikkatini çeken yerlerden biridir. Bu nedenle küçük bir çene yüzü olduğundan büyük gösterebilir veya uzun bir çene yüze daha oval veya erkeksi hatlar kazandırabilir. Eğri duran bir çene, tüm yüzün eğri görünmesine yol açacaktır. Belirgin ve büyük bir çene erkeksi bir hava katar. Erkeklerde bu durum normal gibi görünse de kadınlarda erkeksi çene estetik görünmeyebilir. Çene törpüleme, çene protez gibi işlemlerle erkeksi çene hatları daha çekici ve kadınsı hale getirilmelidir.

Erkeksi çene ameliyatının amacı nedir?

Eskiden sadece üst veya alt çenesinde çok belirgin sorunları olan ve bunların yol açtığı ısırma ve çiğneme problemlerinden dolayı çene ameliyatı yapılırdı. Günümüzde ise yüz hatlarının birbiriyle uyumlu görünmesi ve estetik sebeplerden dolayı da çene ameliyatı yapılabiliyor. Daha çekici ve güzel görünmek isteyen kadınlar büyük çenenin yarattığı erkeksi hatlardan kurtulmak için çene küçültme ameliyatını tercih ediyor.

Çenedeki sorun nasıl fark edilir?

Çenenizde sorun olup olmadığını öğrenmek için güldüğünüz zaman ortaya çıkan dişlerinize bakın. Güldüğünüzde üst dişleriniz ve ya diş etleriniz çok görünüyorsa üst çeneniz de erkeksi çene hatları vardır diyebiliriz. Ağzınızı kapattığınızda üst ve alt dişleriniz tam hizada kapanmıyor veya aralarında boşluk kalıyorsa bu da çene kusurunuzun olduğunu gösterir. Alt çenenize yandan baktığınızda en uç noktası, dudaklarınızdan çok geride veya ileride ise bu da alt çenenizde sorun olduğunu işaret eder.

Çenedeki problemler her ne kadar hasta tarafından görülse de en doğru karar sizinle olan ön görüşmemizde ortaya çıkacaktır. Çene sorununuzun iyice analiz edilip, fotoğraflanarak çene görünümündeki problemleri çözmeyi amaçlıyoruz.

Erkeksi çene nedir?

Çene bölgesi orta hatta olduğu için yüzün yapılarının birbirileri ile uyumlu görünmesi açısından önemli bir rol oynar. Eğer büyük, belirgin ve yüzünüze ilk bakıldığında dikkat çeken bir çeneniz varsa bu kadınlarda erkeksi yüz hatlarına yol açabilir. Erkeksi çene, kadınlarda maskülen bir görüntüye yol açarak özgüvenlerini kısıtlar, yüzde ister istemez büyük bir sorun teşkil eder. Büyük çeneyi gizlemek, saçlarla kapatmak neredeyse imkansızdır. Büyük çene, yüze ister istemez geniş bir hava katacaktır. Bu da yüzünüzün daha iri görünmesine yol açar.

Erkeksi çene nasıl düzeltilir?

Eğer çeneniz çok uzun değilse çene törpüleme yöntemiyle erkeksi çene hattınıza kadınsı bir görünüm verilebilir. Çene törpüleme, minik çene küçültme uygulamaları için uygun bir işlemdir. Bu uygulama, ağız içinden girilen bir kesi yardımıyla yapılır. Genel anestezi altında yapılan çene törpüleme işleminde hasta daha küçük bir çeneye kavuşacaktır. Çene problemi yaşayan kişilerde eğer deformite hafif ise ağız içinden yapılan bir ekspojur ile çene ucu törpülenerek yeterli bir düzeltme elde edilebilir. Ama eğer çene deformitesi ileri boyuttaysa o zaman bir geriletme genioplasti ameliyatı gerekecektir. Bu ameliyatta çene ucu kesilerek geri çekilir aynı zamanda çene vertikal olarak uzunsa bir miktar kemik, gerekirse yumuşak dokuda çıkarılabilir.

Erkeksi çeneye sahip olan kişilerde alt çenenin üst çeneye göre büyük olduğu durumlara mandibular prognatishm denilinir. Alt çenedeki dişleri üst çeneye göre daha ileride olmasına underbite denilmektedir. Ortognatik cerrahiyle bu anomaliyi düzeltmektedir.

Çene ameliyatından sonra iz kalır mı?

Çene ameliyatı ağız içinden veya çene altından açılan bir kesi yardımıyla yapılabilir. Her iki tekniğin de avantajları ve dezavantajları vardır. Ağız içinden yapılan çene ameliyatında iz kalmaz fakat bazı durumlarda operasyon sonrası alt dudaklarda bir miktar hissizlik görünebilir.

Çene altındaki kesiden yapılan ameliyatlarda ise dudaklarda his kaybı görülmez fakat kesi yerinde ameliyat izi kalabilir. Hastanın çenesindeki soruna ve taleplerine göre size en uygun çene ameliyatı seçilir.

Çene estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çene operasyonundan sonra yaklaşık olarak bir hafta boyunca çene etrafında şişlik, gerginlik ve ağrı görülebilir, bu çok normaldir. Alt dudaklarda geçici bir süre hissizlik olacaktır. İki hafta boyunca evde dinlenmelisiniz. Bu süreçte ısırmakta ve yemek yemekte zorlanabilirsiniz. İlk süreçte ağız temizliği çok önemlidir. Ağız içindeki kesilerin hızlı iyileşmesi için ilk bir ay ağız temizliğine dikkat etmelisiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.