Kadınlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltma

Kadınlarda bazen genetik sebeplerden dolayı, bazen de saç dökülmesi nedeniyle alın bölgesinde genişlik görülür. Alın bölgesinin olduğundan daha geniş görünmesi kadınlarda yüz ile orantılı durmayan bir görünüme neden olur. Genellikle saç modeliyle kapatılmaya çalışılan bu bölge kadınlarda stres ve ya özgüven kaybına yol açabilir. Saç çizgisinin öne alınmasıyla alın bölgesi daraltılabilir, daha estetik bir görüntü elde edilebilir. Bu operasyonla saç çizgisini ortalama olarak 1,1-5 cm öne alınır. Eğer hastanın alın bölgesinde daha yoğun bir açıklık varsa bu oran yükseltilebilir. Kadınlarda saç ekimi FUE tekniği ile yapılır. En yaygın saç ekim yöntemlerinden olan FUE tekniği, tek seansta kadınların alın bölgesinin daraltılmasını sağlıyor.

Alın daraltma kimlere uygundur?

Kadınların estetik görünümü için altın oran çok önemlidir. Alnı olması gerekenden daha geniş olan kadınlarda orantısız bir görünüm olur. Alın daraltma uygulaması, saçları çok geriden çıkan veya alın şekli bozuk olan kadınlara önerilir. Özellikle başörtüsü kullanan kadınlarda alın bölgesi çok daha ön planda olur. Başörtüsü kullanan kadınlarda alın genişliği saç ekimi yöntemiyle daha doğal bir seviyeye çekilir. Alın bölgesinin geniş olmasının nedeni saç dökülmesi veya kalıtsal yüz şeklinden olabilir. Kadınlarda alın bölgesi çok dikkat çektiği için alın bölgesine saç ekimi uygulamasında doğallık amaçlanır. Saç ekimi yapılırken saç ekim yönüne çok dikkat edilmelidir.

Saç çizgisinin yeri nasıl belirlenir?

Saç çizgisinin yerinin belirlenmesinde 3 ana faktör göz önünde bulundurulur. Öncelikle altın oran çok önemlidir. Yüzümüz de ki altın orana uygun olacak bir saç çizgisinin oluşması için 3/1 oranının korunması gerekir. Bir diğer önemli faktör de kişinin yaşıdır. İleri yaşlardaki hastalarda saç çizgisi biraz geride olmalıdır. Böylece daha doğal bir görünüm elde edilir. Üçüncü faktör de yoğun saç dökülmesi yaşayan hastalarda saç çizgisinin doğru belirlenmesidir. Kellik durumunda alındaki genişliği tamamen kapatmak mümkün değildir. Hastayla alınacak ortak kararda saç çizgisinin yeri belirlenir.

Kadınlarda alın daraltma nasıl yapılır?

Öncelikle kişiyle yapılacak ön görüşmede alın yapısı detaylı bir şekilde incelenir. Saç kalitesine bakılır. Daha sonra alın bölgesinin saç çizgisi hasta ile birlikte ortak bir karar ile belirlenir. Aynı zamanda bu çizgiye bağlı olarak alın bölgesi için ne kadar saç köküne ihtiyacımız olduğuna da karar verilir.

Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Öncelikle alın bölgesine saç ekiminden önce hastanın ense bölümü tıraşlanarak kısaltılır. Daha sonra buradan alınan sağlıklı saç kökleri FUE tekniği ile açılan kanallarla alın bölgesine yerleştirilir. Saç çıkış yönüne uygun olarak yerleştirilen saç kökleri hastada doğal bir görünüm sağlar. Alın daraltma işlemi tek seansta tamamlanır.

Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekiminden sonra alın bölgesinde ufak sivilcelenme olabilir, bu çok normaldir. Bu süreçte ekim yapılan bölgeyi dış etkilerden korumanız önerilir. Ekilen saçlar ilk aşamada dökülecektir. 2-3 ay içinde yeni saç kökleri çıkmaya başlayacak. Oldukça doğal, kendi saçlarınızdan farklı olmayan bu saçlar sayesinde alın bölgeniz normal boyutlarda görünecektir. Saç ekiminin etkisini arttırmak ve daha güçlü saç tellerine sahip olmak için saç ekimini saç mezoterapisi ile destekleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir