Karın Estetiği

Herkes dümdüz ve kusursuz bir karın görünümü hayal eder. Aşırı kilo, sürekli kilo alıp vermek veya doğum sonrası süreç karın dokusunun yumuşamasına neden olur. Sarkan karın derisini özgüven eksikliği yaratabilir. Karın estetiği ameliyatı, karın bölgesinde oluşan çatlak ve sarkıklık olan hastalarda kalıcı ve ideal sonuç veren bir yöntemdir. Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı, zayıf kasların girişim sırasında gerilerek dikildiği ve sağlamlaştırıldığı bir operasyondur.

Karın estetiği nasıl yapılır?

Karın Estetiği operasyonları genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Mutlaka bir estetik cerrahın katılımı ve hastane ortamında gerçekleşmelidir. Karın germe operasyonları Vaser Liposcution ile kombine bir şekilde yapılan bir girişimdir. Ameliyatta göbek çevresine göbek deliği transferi yapılır. Böylece kesi hattı deri altından gizli dikişle kapatılarak hastada en az iz görünümü hedeflenir. Girilen kesilerle deri altındaki kaslar gerginleştirilir. Deri fazlası da alınarak kişinin sıkı bir karın görünüme kavuşması amaçlanır. Ameliyatta bölgedeki fazla sıvıyı dışarı almak için dren takılır.

Operasyon sonrası bir gece hastanede kalış ve takip eden 1 ay uygun görülen korse giyilmelidir. Karın estetiği operasyonları sonrasında iz kalmaktadır. Fakat bu iz iç çamaşırı ya da bikini altında kalacağından kişiye herhangi bir rahatsızlık vermez.

 Mini karın germe

Karın germe ameliyatına karar verilirken karın derisinin elastikiyeti, derinin sarkıklığı ve karın duvarı kaslarındaki gevşemenin derecesi araştırılmalıdır. Karın derisinde yoğun sarkma ve çatlak görülmüyorsa mini karın germe operasyonu önerilebilir. Mini abdominoplasti ve ya liposuction gibi ameliyatlarla en az iz ve hızlı bir iyileşme süreci hedeflenir. Klasik abdominoplasti, karın bölgesinde çok fazla yağ birikmesi olan ve karın derisinde sarkma görülen durumlarda tercih edilir. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinden girilir. Orta dereceli yağ birikmesi olan hastalarda mini karın germe estetiği etkili bir sonuç verir.

Karın estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Operasyon yaklaşık 2-4 saat sürer. Dikişlerin iyileşme süreci 10-14 günü bulur.Operasyondan 1 hafta öncesinde hasta kan sulandırıcı, aspirin ve hormon ilaçlarını kesmelidir. Sigara içiyorsa iyileşme sürecinde ve öncesinde sigara içmeyi kesmesi gerekmektedir. Sigara yaranın iyileşmesini geciktiren bir etkendir. Karın estetiği operasyonu sonrasında hasta ağır hareket ve spordan kaçınmalıdır. İyileşme ilk hafta sağlanırken, takip eden 1 ay çok dikkat edilmeli kesinlikle verilen korse giyilmelidir.

Hastanın bildiği bir hastalığı varsa önceden doktora belirtmeli ve gerekli testlerin operasyon öncesi yapılması sağlanmalıdır.

Karın estetiği ameliyatına kimler uygundur?

Karın estetiği operasyonu için sağlıklı kadın ya da erkek uygun bir adaydır. Kadınlar sezaryenle doğum yaptıktan yaklaşık 1 sene sonra karın germe operasyonu için hazır olurlar. Öncesinde operasyon yapılması kesinlikle tavsiye edilmez. Karın estetiği operasyonu sonrasında 1-1,5 sene doğum yapılması da kesinlikle önerilmez. Karın estetiği girişimi kadınlar tarafından meme büyütme ve küçültme operasyonları ile de kombine edilerek yapılabilir.

20 Yorum
Can
Merhaba hocam ,karın germe ameliyatından önce nelere dikkat etmeli?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, ameliyattan önce kan sulandırıcı aspirin ve E vitamini gibi maddeler almamalısınız. Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan iki hafta önce sigara tüketimini bırakmalısınız. Sigara içmek iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Cilt yanığı oluşmasın ameliyat bölgesindeki cilt zarar görmesin diye ameliyattan önce güneş altında kalmamaya özen göstermelisiniz.
Abdullah
Leyla hocam selamlar ben karın germe ameliyatını istanbul'da olmak istiyorum normalde yurtdışında yaşıyorum. Ameliyattan sonra iyileşme süreci ne kadar sürer?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, karın germe ameliyatından iki hafta sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz. 3-6 ay sonra ameliyatın izleri vücudunuzda görünmeyecek kadar azalacaktır. Ameliyat sonrası vücutta biriken ödem gidecek, ameliyat izinin kızarıklığı geçecektir.
Mustafa
İyi günler Leyla hanım, mini karın germe ameliyatında liposuction yapılır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, mini karın germe ameliyatı orta ve az dereceli sarkmalarda yapılır. Eğer kişinin ihtiyacı varsa liposuction yapılabilir. Liposuction için küçük bir kesi açılır ve buradaki yağlar çıkartılarak kişiye daha düz bir karın yaratılır. Fazla olan deri kesilir ve kalan deri gerilerek daha sıkı bir görünüm verilir.
Esin
Merhaba Ben göbek deliğimden şikayetçiyim dışarı çıkık durmakta buda görüntü olarak beni rahatsız ediyor. Göbek deliği operasyonu düşünüyorum fakat göbek deliği ameliyatında iz kalır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, göbek deliği estetiğinde iz kalmaz, yeni göbek deliğine iz gizlenir. Göbek deliği estetiği dışarıdan bakıldığında belli olmaz, kimse göbek deliği ameliyatı olduğunuzu anlamaz. Siz göbek deliğiniz de sevmediğiniz noktaları bizimle paylaşın, yeni göbek deliğinizi sizinle birlikte tasarlayalım.
Aydan
Merhaba Leyla hanım ben yeni doğum yaptım. Doğum kilolarımı verdim ama karnımda olan sarkıklık beni rahatsız ediyor. Doğumdan ne kadar sonra karın germe ameliyatı olabilir?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, doğumdan bir yıl sonra karın gerdirme ameliyatı ile eski vücut hatlarınıza kavuşabilirsiniz. Fakat hastalar tekrar bir gebelik planlıyorsa karın germe ameliyatını gebelikten sonra yapılması önerilir. Çünkü karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalmak karın bölgesinde tekrar deformasyon oluşmasına neden olabilir.
Arzu
Merhaba Hocam karın bölgemden şikayetçiyim mini karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Mini karın germe ameliyatında dren takılır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Mini karın germe ameliyatında dren takılmaz, tam karın germe ameliyatında sıvı toplanmasını önlemek için 24-48 saat arası birkaç dren tüpü takılır. Drenler çıkarıldığında hasta taburcu olabilir. İki haftadan sonra hastalar günlük hayatına dönebilir.
Sabriye
Doktor hanım merhabalar ben 37 yaşındayım karın germe ameliyatı düşünüyorum ama ameliyat sonrasında iz kalır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Karın germe ameliyatında, iç çamaşırın izinin olduğu yerde boydan boya bir kesi izi olur. Bikini veya mayo ile bu iz çok belli olmaz. Sezaryen izini andıran bu çizginin 3-6 ay sonra kızarıklığı geçer, mat bir görüntüye bürünür. Mini karın germe ameliyatında belirgin bir iz kalmaz, sadece minik bir kesiden girilerek germe işlemi tamamlanır.
Muhammed
İyi günler karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı olur mu?
Op. Dr. Leyla Arvas
Karın germe ameliyatının etkileri kalıcıdır fakat kişinin vücuduna nasıl baktığı da önemlidir. Ameliyattan sonra yoğun kilo alımı olursa karın bölgesinde tekrar deformasyonlar olabilir. Bunun önüne geçmek için karın germe ameliyatından sonra spor ve diyet programlarıyla fit vücudunuzu korumanızı öneririz.
Elif
İkinci kez karın germe ameliyatı olunur mu?
Op. Dr. Leyla Arvas
Eğer hasta ilk karın germe ameliyatından sonra kilo alıp vermeye devam eder veya hamile kalırsa ikinci karın germe ameliyatına ihtiyacı olabilir. Her ne kadar karın germe ameliyatında kaslar sıkılaştırılsa da kilo ve yağ oranına bağlı olarak bu kaslar tekrar gevşeyebiliyor, sarkık bir hal alabiliyor. İhtiyaç varsa ikinci karın germe ameliyatı yapılabilir.
Serpil
Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişir mi?
Op. Dr. Leyla Arvas
Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişmez. Küçük bir kesiden girilerek yağ alımı ve orta dereceli sarkık derinin toparlanması işlemi yapılır. Göbek deliğinin yeri etkilenmez, göbek çevresinde bir iz olmaz. Mini karın germe ameliyatında oldukça küçük bir kesi izi iç çamaşırı izine gizlenir, belirgin olmaz.
 • Tam (Total) Karın Germe

  Tam (Total) Karın Germe Karın bölgesindeki cildiniz gevşekse, bu bölgede aşırı yağlanmaya ya da kilo alıp vermeye bağlı sarkıklık varsa Karın Germe operasyonu için uygun bir adaysınız demektir. Doğum sonrası kadınlarda ya da aşırı kilo verme sonucu kadın ve erkeklerde karın derilerinde gevşemeler, sarkmalar ve çatlaklar oluşur. Bu kısımların tamamen çıkarılması, doğum sonrası karın kaslarındaki gevşeklik için iç korse yapılması ile karın bölgesine daha düz bir görünüm verilir.

 • Göbek Deliği Estetiği

  Göbek Deliği Estetiği Göbek deliği, karın güzelliğini belirleyen en önemli unsurdur. Göbek deliğinin şeklini beğenmeyen kadın ya da erkeklerde bu operasyon yapılabilmektedir. Diğer adı ‘umbilicoplasty’ olan bu ameliyat ile göbek deliğinin şekli, boyutu ve yeri değiştirilebilir.Böylece daha estetik bir görüntü elde edilir.

 • Karın Kası Estetiği

  Karın Kası Estetiği Karın kası estetiği diğer bir adıyla six pack ya da baklava karın kası görünümü kas görüntüsünü daha belirgin hale getiren bir girişimdir. Spor ve diyetle istedikleri karın kası görüntüsüne ulaşamayan erkek ve kadınlar için kısa sürede fit bir görünüme kavuşmaları sağlanmaktadır. Acısız, ağrısız ve son derece pratik bir uygulama ile estetik ve kaslı bir vücut elde edebilirsiniz.

 • Karın Germe Ameliyatı

  Karın Germe Ameliyatı Abdominoplasti, estetik karın germe ameliyatı , orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla deri alınarak, karın duvarı kaslarının  sıklığını ve gerginliğini sağlayan estetik bir yöntemdir. Karın derisi sarkması genellikle hamilelik,  aşırı kilo alıp verme  sonucunda oluşan karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır.Önemli ölçüde kilo kaybında karın derisinde gevşeyip sarkmasına yol açar.  Normal ölçülere ve kiloya sahip kişilerde bile b

 • Karın Germe ile Doğum Öncesine Dönüş

  Karın Germe ile Doğum Öncesine Dönüş Hamilelik ve geçirilen doğumlar kadınların vücutlarının karin bölgesinde değişikliklere yol açabilir ve bu da karin bölgesinin eskisi gibi olup olamayacağı kaygısı taşımalarına neden olur. Hamilelik sırasında vücutta özellikle de karın bölgesinde önemli değişiklikler olur. Karın içi hacminin genişlemesi, cildinin gerilmesi eğer önlemler alınmazsa sarkma ya da ciltte çatlaklar gibi ciddi sorunlara yol açabilir.  Gebelik sırasında fazla kilo almış kişilerde ya da birden fazla doğum yapmış kadı

 • Mini Karın Germe Operasyonu

  Mini Karın Germe Operasyonu Tam karın germe operasyonun bir kolu olan 'Mini Karın Germe' işleminde tüm karın ve bel çevresindeki fazla yağlar alınır, göbek altındaki fazla cilt altı dokusu çıkartılarak germe işlemi gerçekleşir. İşlem sırasında, göbek üstünde kalan bölüme herhangi bir germe işlemi uygulanmaz.