karın estetiği
Karın bölgenizdeki sarkmadan rahatsız mısınız?
Karın estetiği, farklı estetik cerrahi yaklaşımlar ile düz bir karnı hedefler!
Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı, karın bölgesindeki fazla yağlanma ve sarkma problemlerini gideren en etkin sonuca sahip olabileceğiniz işlemdir..Karın germe ameliyatı, karnın orta ve alt kısımlarındaki fazla yağ ve deri dokusunun alınması ile gerçekleşen bir ameliyattır.

Karın Germe diğer bir adıyla Abdominoplasti, karın bölgesinde oluşan aşırı sarkmış cilt ve yağ dokusunun alınarak hastalara sıkı ve düz bir karın profili oluşturan karın estetiği yöntemidir. Göbek altında ve karın bölgesinde oluşan, diyet ve egzersiz programlarıyla giderilemeyen yağlanmalar için çözüm odaklı bir yaklaşım içerir. Özellikle hamilelik sonrasında daha fazla olmakla beraber, tekrarlayan hamileliklerde karın bölgesindeki cilt elastikiyetini kaybeder, deformasyona uğrayarak bikini hattından aşağıya doğru sarma gösterir.

Hamilelikten sonraki emzirme döneminde karın kendini kısmen toplasa da rektus adı verilen karın kaslarının orta hatlarında ayrılmalar oluşur ve karın içindeki hayati organlar dışarı doğru fıtıklaşırlar. Gebelik sonrasında eğer karın altı ay içerisinde toparlanma göstermezse, bu bölümün toparlanamayacağını söyleyebiliriz.

Düzenli spor ve diyet uygulamasıyla bile bu sarkıklıklar ve dışarı doğru fıtıklaşma giderilemeyebilir. Karın estetiği ile kalıtımsal sebeplerle ya da gebelik gibi sonradan oluşmuş rektus diastazis yani karın kası ayrılma durumunda karın kası duvarı sıkılaştırılır ve olası fıtıkların önüne geçilmesi hedeflenir.

Karın Germe Estetiği Nedir?

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti), karın bölgesindeki fazla yağlanmaların, cilt ve doku sarkıklıklarının düzeltildiği, karın kaslarının sıkılaştırıldığı ve biçimlendirildiği bir karın estetiği ameliyatıdır. Karın germe ameliyatında orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağlar öncelikle vaser liposuction yöntemi ile alınır. Uygulamadan sonra yağların alınmasıyla karın derisinde bir boşluk ve gevşeme görülür. Kilo alıp vermedeki düzensizlikler de aynı şekilde karın elastikiyetinin azalmasına ve buradaki derinin sertliği ve gerginliğin gitmesine neden olur.

Bazı kişilerde karın kası ayrılması genetik olarak görülmektedir. Karın bölgesinde cilt esnemesine bağlı olarak gelişen deri sarkması ameliyatla toparlanıp gerilir, karın kaslarında ayrılmalar oluştuysa bu bölüm dikilir ve fazla olan deri çıkartılır. Karın kaslarının onarılmasıyla beraber kişide daha sıkı, düz ve estetik görünen bir karın bölgesi oluşturulur. Karın germe ameliyatı estetik bakımdan kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiye neden olan sarkıklık ve deformitelerin giderilmesinde en uygun karın estetiği özelliğindedir.

Karın Estetiği Kimlere Uygundur?

Karın Germe Operasyonu ön karın duvarında bulunan toplanmış bölgesel yağlanmaların giderilerek, karın duvarında bulunan ayrılmış kas dokusunun sıkıştırılmasını ve cildin gerginleştirilerek yeniden forma sokulmasını sağlayan cerrahi bir müdahaledir. Sürekli kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan deri deformasyonu olan kişilerde, hamilelik ve sezaryen, yağlanmalar, çatlaklar, karın bölgesi esnekliğini zedeleyen kilo alımı karın germe estetiği sayesinde kolayca giderilir.

Hamilelik sürecinde fazla kilo alan, alınan kiloların bir kısmının verilmesiyle ortaya çıkan sarkık ve sıkılığını kaybetmiş cilt dokusunu toparlayamayan hastalar için uygundur. Bu operasyon hamilelik sonlanmasından 10 ay sonra yapılabilmektedir. Kişide tekrarlanan bir doğum planlaması durumu varsa, tüm gebeliklerin bitiminden sonra karın germe estetiğinin yapılması daha uygun olur.

Karın deformasyonu karın kaslarının yapısından dolayı sarkma eğilimindedir. İlk gebelikten sonra yapılan operasyonlarda kişinin tekrar gebe kalması sonucunda karın kaslarında ilk gebelikten sonra görülen deformasyonun aynısı görülür. Tekrarlanan deformitelerde karın estetiğinin de tekrarı gerekebilir.

Kilo problemi olan kişilerde öncelikle uygun bir egzersiz ve diyet programıyla kilo vermeleri önerilir. Karın germe operasyonu zayıflama tekniği değil, vücudun yeniden şekillendirilmesidir. Karın germe ameliyatı karın bölgesini sıkılaştırıp, vücut hatlarını düzgün bir hale getirmek isteyen kişilere önerilen karın estetiğidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı steril hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleşir. Operasyonun ortalama süresi 5-6 saat arasındadır. Karın germe operasyonunda göbek deliğinin altından yaklaşık 8 ile 10 cm arasında bir kesi açılır. Bu kesiden içeri doğru girilerek sarkmış olan deri kesilir. Karın derisi aşağıya doğru gerdirilerek toparlanır ve çok daha sıkı bir karın elde edilir. Bu bölgede bulunan fazla yağlar da işlem sırasında ya da öncesinde alınabilir.

Karın germe ameliyatıyla beraber diğer vücut deformasyonlarının düzeltilmesinde kombine operasyonlarla daha etkili sonuçlar alınır. Vücudunuzdaki değişimle beraber çok daha özgüvenli bir ruh haline sahip olursunuz. Vücudunuzdaki olumlu değişim sosyal hayatınızı da pozitif etkiler. Karın germe ameliyatından önce diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Operasyon öncesinde sigara kullanımını en az iki hafta önce bırakmak, iyileşme sürecini etkileyen önemli bir faktördür.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı uygulama ve iyileşme süresinin kısalığı bakımından tam karın germe ameliyatına oranla çok daha pratik ve kolay bir karın estetiği ameliyatıdır. Steril hastane ortamında lokal ya da sedasyon yöntemiyle yapılabilir. Mini karın germe estetiği yaklaşık 1-2 saat arasında sürer. Pubik bölgesinin hemen üzerinden yapılan küçük bir kesiyle gerçekleştirilir. Karın germe operasyonuna oranla daha minimal bir kesi izi kalmaktadır. Göbek deliğinin yeri tam karın germe ameliyatındaki gibi fazla değişmez ancak biraz aşağıya doğru çekilmiş görünebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatından sonra hastanede kalış süresi 24 saattir. Yapılan işlemin büyüklüğüne veya kombine operasyon olma durumuna göre hastane yatış süresi 2 gün olabilmektedir. Operasyon sonrasında hassasiyet ve ağrı yaşanması normaldir. Doktorun önereceği ağrı kesicilerle ağrılar daha hafif atlatılabilir. Karın bölgesinin operasyondan sonra iyileşmesini hızlandırmak ve toparlanmasını sağlamak amacıyla doktorunuzun önereceği özel korseyi 6 hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Ameliyattan 5 gün sonra normal hayata bir hafta sonra iş hayatına geri dönülebilmektedir. Yapılan ameliyatın net sonuçlarını 6 ile 12 ay arasında görmeniz mümkün olmaktadır. Stia adı verilen cilt çatlakları tam karın germe ameliyatıyla büyük oranda düzeltilir ve yok edilir. Yoğun egzersiz ve spor programını en erken ameliyattan üç ay sonra başlayabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme kişinin beslenme düzenine, egzersiz ve spor yapma rutinine, genel yaşam alışkanlıklarına ve fiziksel yapısına göre farklılık gösterir. Yetersiz ya da hiç yapılmayan egzersiz ve spor, yağlı ve karbonhidrattan yoğun beslenme tarzı, sigara ve alkol kullanımı ameliyatın başarısı üzerinde de etkilidir. Ameliyat bitiminden sonraki süreçte en az 3 hafta boyunca sigara kullanımının olmaması son derece önemlidir.

Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde dengeli beslenme tarzına önem göstermek, açık havada yürüyüş ve meditasyon gibi vücudu yormayan ve zihni dinlendiren aktiviteler kişinin psikolojik ve fiziksel bakımdan daha sağlıklı olmasına yardım eden aktivitelerdir. Yaşam tarzına dikkat edildiği müddetçe sonuçlarını uzun yıllar görebileceğiniz etkili bir operasyon olma özelliğindedir.

Karın Estetiği Fiyatları?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Karın estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Karın Germe Yaptırmaya Karar Verirken Bilinmesi Gerekenler:

Karın germe ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Cerrahi olan estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir. Eğer sağlık açısından ciddi sorunlar yaşayan ve doktorun gerekli gördüğü durumlar var ise bu yaş altındakilere nadir de olsa işlem yapılabilmektedir. Fakat bu durum sağlığın ciddi anlamda risk taşıdığı zamanlarda yapılmaktadır. Karın germe operasyonları için genelde post bariatrik cerrahi sonrası veya doğum sonrası karın derisinin sarkması sonucu ihtiyaç olacaktır.

Emzirme döneminde karın germe ameliyatı yaptırılır mı?

Hayır yaptırılmaz. Karın germe ameliyatı ciddi bir operasyondur. Ayrıca doğum sonrasında devam eden emzirme döneminde hormonların değişimi, kilo verme gibi nedenlerden dolayı sarkma yaşanması normaldir. Karın germe ameliyatı için en doğru zaman emzirme dönemi sona erdikten ve kişi yeterli kiloyu verdikten sonrasıdır. Bu da doğum ve emzirme bittikten en az 6 ay sonrasıdır. Post bariatrik cerrahi için en az 6 ay sabit bir kiloda kalmak gerekir.

Karın germe ameliyatının sonucu kalıcı mıdır?

Evet kalıcıdır. Fakat bu konuda kişinin yaşam tarzı da önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrasında doktorunuzun verdiği korseyi iyileşme dönemi sona erene kadar kullanmalısınız. Ayrıca vücudunuza ve bünyenize uygun olan sağlıklı bir beslenme şeklini hayatınıza dahil etmelisiniz. Bunun yanında düzenli egzersiz ve spor ile vücut şeklinizi korumaya çalışmalısınız. Aksi takdirde tekrar ciddi kilolar aldığınızda vücudunuzda sarkmaların oluşması kaçınılmazdır.

Karın germe ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Evet kalır fakat kalan iz karın altı çizgisinde ve çamaşır içinde yer aldığı için göze batmayan bir şekildedir. Karın germe ameliyatında genellikle sezaryen bölgesi yani karın altında kalan kısımdan kesi yapılır. Burada amaç ortaya çıkan izin doğal karın altı iz ile birleşip normal görünmesini sağlamaktır. Sağlık durumunuz ve bağışıklığınıza bağlı olarak dikiş izlerinin görünümü zamanla azalacaktır. Çok fazla dikkatli bakılmadığında iz görülmeyecektir. İz görünümünden rahatsızlık duyulduğu takdirde farklı lazer ile tedaviler mümkündür.

Karın germe sonrasında karın tamamen düzleşir mi?

İlk haline göre karın bölgesi düz ve gergin bir hale gelir. Genel şekli ve görünümü sarkmadan önceki haline yakın bir görünümde olacaktır. Ancak karın içi yağlanma varsa bu yağlanma kalacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrasında sezeryan yaptırılabilir mi?

Karın germe ameliyatı ciddi ve sezeryan ile aynı bölgeye denk gelmektedir. Sezaryen ile tekrar doğum yapılabilir. Ancak doğum sonrası yine sarkma olabileceği için çocuk sahibi olma planları var ise operasyonu sonrasına bırakmaktır.

Hangi mevsimde karın germe ameliyatı yaptırmak sağlıklıdır?

Karın germe ameliyatı sonrasında düzenli ve belli bir süre boyunca korse giymek gerektiği için genellikle serin aylarında yapılması tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında korse kullanımı terleme nedeni ile cilt sorunlarına sebep olacağı gibi ayrıca günlük hareketleri de engelleyecektir. Ancak bu süreci klimalı bir ortamda geçirmek mümkün ise yazında yapılabilir.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra karın germe işlemi ne zaman yapılmalıdır?

Obezite ameliyatından sonra kişiler fazla kilolarını vermeye başlar. Fazla kilolar verildikçe ortaya sarkmaların çıkması normaldir. Karın bölgesinde yer alan sarkmaları toparlamak için en kesin çözüm germe ameliyatıdır.

Karın germe ameliyatı için kilo verme sürecinin tamamen sonlanması gerekir. İstenilen kilo hedefine ulaşıldıktan sonra kilo  sabitlenir. Bu sabit kiloda 6 ay kalmak gerekir. Sonrasında kişinin sağlık durumu yerinde ve uygun ise karın germe ameliyatı yapılabilir.