Karın Estetiği

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı karın bölgesinin orta ve alt kısımlarındaki fazla yağ dokusunun ve bu bölgedeki yağların alınması ile gerçekleşen bir ameliyattır. Karın bölgesinde yoğun bir şekilde sarkma ve gevşeme olan kişiler için karın germe ameliyatı önerilir. Kadınlarda görülen karın sarkmasının sebepleri çoğunlukla hamilelik ve aşırı kilo kaynaklıdır. Sık kilo alıp vermek de karın bölgesindeki kasların elastikiyetini etkileyerek sarkma ve gevşemeye yol açabilir. Aynı şekilde aşırı kilo vermek de karın bölgesindeki derinin bollaşmasına ve zamanla sarkmasına sebep olur. Eğer kontrollu bir şekilde kilo veremiyorsanız karın sarkması problemi kaçınılmaz olur. Bunların yanı sıra kişinin genetiğinde karın sarkması varsa bu durumdan kaçmak neredeyse imkansızdır. Karın germe estetiğinde fazla olan karın dokusu kesilerek fazla olan deri çıkartılır. Karın bölgesi gerilerek dikilir. İhtiyaç duyulursa gevşeyen ve ayrışan karın kasları onarılarak kişiye daha sıkı bir karın bölgesi yaratılır.

Karın germe estetiği kimlere uygundur?

Abdominoplasti, abdominal duvarınızdaki fazla olan bölgesel yağların, cilt dokusunu ve kasların sıkılaştırılmasını temel alan bir estetik girişimdir. Karın germe ameliyatı, hamilelikten 10 ay sonra yapılabilir. Fakat kişiler tekrar doğum yapmayı planlıyorsa bu sürecin sonunda karın germe ameliyatı olmalarını öneriyoruz. Karın germe ameliyatı kalıcı sonuçlar ortaya çıkarsa da kişi tekrar kilo alır veya hamilelik yaşarsa karın bölgesinde sarkma tekrarlayabilir. Bunun yanı sıra karın germe estetiği aşırı kilolu hastalar için uygun değildir. Kilolu olan kişiler için genellikle kilo verme sürecinin sonunda karın germe estetiği yaptırmalarını öneriyoruz.

Karın germe ameliyatı bir zayıflama tekniği değildir. Tam tersine karın germe ameliyatı kilo verme işleminin sonunda yapılan bir vücut şekillendirme yöntemidir. Bu nedenle karın germe estetiğini vücut hatlarını düzeltmek isteyen kişilere önerilir. Karın germe ameliyatından önce sigarayı bırakmalı, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları almayı kesmelisiniz.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Tam karın germe ameliyatı hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilir. Mini karın germe ameliyatı ise sedasyon ve ya lokal anestezi altında yapılabilir. Size hangi ameliyatın uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir. Karın germe ameliyatı ortalama olarak 2-3 saat sürer. Göbeğinizin altından açılan 8-10 cm arasındaki bir kesiden içeri girilerek fazla olan karın derisi kesilir. Kalan karın derisi toparlanarak daha sıkı ve düz bir karın meydana getirilir. Ameliyat sırasında ihtiyaç halinde kişinin fazla olan karın yağlarıda alınabilir. Kombine ameliyat seçenekleri sayesinde daha etkili bir değişim yaşayabilirsiniz.

Karın germe ameliyatından uyandıktan sonra karın çevrenizi sarmalayan bir sargı göreceksiniz. Bu sargının amacı ameliyat sonrasında oluşabilecek şişme ve kanamayı en aza indirmek içindir. Bunların yanı sıra deri altına yerleştirilen dren tüpleri de ameliyattan sonraki 24-48 saat içinde alınır. Dren tüpleri alındıktan sonra taburcu olabilirsiniz. Karın germe ameliyatından sonraki birkaç gün karın bölgeniz de gerginlik hissi duymanız çok doğaldır. Bu his birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat sonrası dizlerinizin arkasına 1-2 yastık koymanız size rahatlatır.

Tam karın germe ameliyatı yaptırdıysanız iç çamaşırı altına gizlenen 10 cm civarında bir iz kalacaktır. Bu iz çamaşır altına gizlendiği için plajda çok belirgin olmayacaktır.

Mini Karın Germe

Mini karın germe estetiği karın bölgesinde minimal bir sarkıklık yaşayan kişiler için uygundur. Kasık üzerinden girilen küçük bir kesiden mini karın germe ameliyatı gerçekleştirilir. Bu ameliyat sonrasında göbek deliği biraz aşağı çekilmiş gibi görünebilir.

Mini karın germe estetiği 1 ila 2 saat arasında sürer. Tam karın germe ameliyatına göre mini karın germe estetiğinde daha az bir iz kalır.

Karın Germe  Ameliyat Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatından sonra 2-3 gün hastanede kalmanız önerilir. Karın bölgesinin iyileşmesini hızlandırılacak özel korse giymeniz gerekecektir. Ameliyattan bir hafta sonra iş hayatınıza geri dönebilirsiniz. İkinci haftadan itibaren spor hayatınıza hafif egzersizlerle geri dönebilirsiniz. Yoğun spor rutini için en az 3 ay beklemeniz gerekir.

47 Yorum
Merve
İyi akşamlar hocam benim doğumdan sonra karnım sarktı bunun için karın germe düşünüyorum aynı zamanda gögüslerimin de içi boşaldı. Karın germe ameliyatından alınan yağlar göğüs büyütme için kullanılabilir mi? bilgi verirseniz mutlu olurum. Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Karın bölgesinden Vaser Hi-Def tekniği ile alınan yağlar göğüs büyütme, kalça büyütme veya yüz dolgusu için kullanılabilir. Klasik Liposuction ile alınan yağlar vücut şekillendirme için kullanılmaz. Bu nedenle mutlaka doktorunuzla bunu paylaşmalısınız. Sevgiler.
Nursel
İyi günler hocam ben karın germe ameliyatı yaptırmak istiyorum. Karın germe ameliyatından sonra ne zaman yüzüstü yatabilirim? bu konuda bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra bir ay boyunca korse takmanız ve yüz üst yatmamanız gerekir. Bir ayın sonunda yüz üstü yatmaya yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Bu süreçte minik egzersizler yaparak karın bölgenizin iyileşmesini sağlamalısınız.Sevgiler.
Ceylan
İyi günler hocam,Karın germe ameliyatından sonra ödem oluşur mu? Teşekkür ederim.
Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra her ameliyatta olduğu gibi ödem oluşur. Özellikle ameliyattan sonraki 5 gün boyunca kendinizi normalden daha şiş hissedebilirsiniz. İlk haftadan itibaren ödemleriniz azalsa da vücudunuzda ki şişliğin tamamen gitmesi 6 ayı bulacaktır. Sevgiler.
Ayfer
İyi akşamlar hocam ben 38 yaşındayım iki çocuğum var karnımda çok sarkma oldu o yüzden karın germe ameliyatı olmak istiyorum ama bütçe olarak sıkıntım var.Karın germe ameliyatı sigorta kapsamında mıdır? yardımcı olun lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Karın germe ameliyatını SGK karşılamaz. Özel sağlık sigortası olan hastaların karın germe estetiği ile ilgili sigorta şirketlerinden bilgi almalarını öneririz. Sağlık sorunu yaratmayan estetik uygulamalar çoğunluk sigorta tarafından karşılanmaz. Sevgiler.
Semiha
Hocam merhaba benim eşimin karın bölgesi sorunlu kilo verdikten sonra çok sarkma oldu. O yüzden karın germe ameliyatı olmak istiyor ama tansiyonu var. Merak ettiğim karın germe ameliyatında nasıl bir anestezi tercih edilir? Teşekkür ederim.
Merhaba, Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Bu nedenle bu ameliyatı olacak kişiler genel anesteziye uygun sağlık koşullarına sahip olmalılardır. Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapıldığı için ameliyat sonrası bir gün hastanede kalmanız gerekir. Sevgiler.
Didem
Merhaba hocam ben karın germe ameliyatı olmayı düşünüyorum. Karın germe ameliyatından sonra dikişler ne zaman alınır? cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra göbek deliği çevresindeki dikişler 5.gün alınabilir. Ameliyatta dren takıldıysa 2.gün drenler çıkarılarak hasta taburcu edilir. Karın germe ameliyatından sonra dikişlerin görünürlüğü zamanla azalacaktır. Sevgiler.
Nezaket
Hocam iyi günler, Mini karın germe ameliyatından sonra sonucu beğenmezsem tam karın germe ameliyatı olabilir miyim? bu konuda bilgi verin lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Mini karın germe işlemi çok daha minimal yağlanma problemleri içindir. Sonuçları sizin için tatmin edici olmazsa tam karın germe ameliyatı olabilirsiniz. Fakat ameliyat olmadan önce ne istediğinize ve sizin için hangi ameliyatın uygun olduğunu araştırmalısınız. Sevgiler.
Cemre
İyi akşamlar, Karın germe ameliyatından sonra şişkinlik ne kadar sürer? bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler
Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra vücudunuz da şişkinlik ve ödem oluşacaktır. Bu şişkinlik 5-6 gün içinde kaybolur. İyileşme sürecinde bol su içerek ve evde dinlenerek şişkinliklerinizden kurtulabilirsiniz.Sevgiler.
Fatih
İyi günler, Karın germe ameliyatından ne zaman sonra araba kullanabilirim? Teşekkürler.
Merhaba, Karın germe ameliyatından 10 gün sonra araba kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk günler çok hızlı gitmemeye ve uzun mesafeler araba kullanmamaya özen göstermenizi öneririz.Sevgiler.
Reha
Hocam merhaba ben 38 yaşındayım karın bölgemde fazlalıklarım var yağ aldırmak istiyorum aynı zamanda kaslı görüntüde istiyorum. Karın germe ameliyatı ile six packs görüntüsü yaratılır mı? cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar hocam.
Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra sıkı bir karına kavuşabilirsiniz. Karın germe ameliyatı six packs ameliyatı ile kombinlenebilir. Fakat sadece karın germe ameliyatı, vücudunuzda baklava yaratmaz. Bunun için farklı bir yağ enjekte tekniği gerekir. Sevgiler.
 • Tam (Total) Karın Germe

  Tam (Total) Karın Germe Karın bölgesindeki cildiniz gevşekse, bu bölgede aşırı yağlanmaya ya da kilo alıp vermeye bağlı sarkıklık varsa Karın Germe operasyonu için uygun bir adaysınız demektir. Doğum sonrası kadınlarda ya da aşırı kilo verme sonucu kadın ve erkeklerde karın derilerinde gevşemeler, sarkmalar ve çatlaklar oluşur. Bu kısımların tamamen çıkarılması, doğum sonrası karın kaslarındaki gevşeklik için iç korse yapılması ile karın bölgesine daha düz bir görünüm verilir.

 • Göbek Deliği Estetiği

  Göbek Deliği Estetiği Göbek deliği, karın güzelliğini belirleyen en önemli unsurdur. Göbek deliğinin şeklini beğenmeyen kadın ya da erkeklerde bu operasyon yapılabilmektedir. Diğer adı ‘umbilicoplasty’ olan bu ameliyat ile göbek deliğinin şekli, boyutu ve yeri değiştirilebilir.Böylece daha estetik bir görüntü elde edilir.

 • Karın Kası Estetiği

  Karın Kası Estetiği Karın kası estetiği diğer bir adıyla six pack ya da baklava karın kası görünümü kas görüntüsünü daha belirgin hale getiren bir girişimdir. Spor ve diyetle istedikleri karın kası görüntüsüne ulaşamayan erkek ve kadınlar için kısa sürede fit bir görünüme kavuşmaları sağlanmaktadır. Acısız, ağrısız ve son derece pratik bir uygulama ile estetik ve kaslı bir vücut elde edebilirsiniz.

 • Karın Germe Ameliyatı

  Karın Germe Ameliyatı Abdominoplasti, estetik karın germe ameliyatı , orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla deri alınarak, karın duvarı kaslarının  sıklığını ve gerginliğini sağlayan estetik bir yöntemdir. Karın derisi sarkması genellikle hamilelik,  aşırı kilo alıp verme  sonucunda oluşan karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır.Önemli ölçüde kilo kaybında karın derisinde gevşeyip sarkmasına yol açar.  Normal ölçülere ve kiloya sahip kişilerde bile b

 • Karın Germe ile Doğum Öncesine Dönüş

  Karın Germe ile Doğum Öncesine Dönüş Hamilelik ve geçirilen doğumlar kadınların vücutlarının karin bölgesinde değişikliklere yol açabilir ve bu da karin bölgesinin eskisi gibi olup olamayacağı kaygısı taşımalarına neden olur. Hamilelik sırasında vücutta özellikle de karın bölgesinde önemli değişiklikler olur. Karın içi hacminin genişlemesi, cildinin gerilmesi eğer önlemler alınmazsa sarkma ya da ciltte çatlaklar gibi ciddi sorunlara yol açabilir.  Gebelik sırasında fazla kilo almış kişilerde ya da birden fazla doğum yapmış kadı

 • Mini Karın Germe Operasyonu

  Mini Karın Germe Operasyonu Tam karın germe operasyonun bir kolu olan 'Mini Karın Germe' işleminde tüm karın ve bel çevresindeki fazla yağlar alınır, göbek altındaki fazla cilt altı dokusu çıkartılarak germe işlemi gerçekleşir. İşlem sırasında, göbek üstünde kalan bölüme herhangi bir germe işlemi uygulanmaz.