Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci?

blank
1 Cevap

Merhaba, ben karın germe ameliyatı için Türkiye ye geleceğim. 1 ay kadar iznim var bu sürede iyileşmiş olur muyum?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Karın germe girişimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebildiği gibi bir hafta ile bir ay arasında olarak bilgi veriyorum hep hastalarıma. Nedeni ise; birinci hafta gerginliğe bağlı olarak hastaların çoğu öne doğru eğilme yaşamakta. Ama gerginliğin geçmesi, ağrıların azalması, ödemin ve akıntının kesilmesi neredeyse 1 haftayı buluyor. 1 haftadan sonra ise yaraların iyileşme süreci ile alakalı küçük bantlarımız var onların mutlaka durması çok önemli. Çünkü bu bantlar izleri oldukça azaltıyor. Böylece süreç yaklaşık bir ayı buluyor. Sevgiler.

blank

Merhabalar Leyla Hocam. Karın germe ameliyatı düşünüyorum fakat iyileşme sürecinden dolayı cesaret edemiyorum. Yalnız yaşadığım için beni çok düşündürüyor. İşe ne kadar da dönebilirim? Ne kadar sonra evdeki işleri yapabilirim? Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Aralık 22, 2020

Merhaba. Karın germe operasyonu hastane ortamında, genel anestezi altında uyguladığımız, yaklaşık 5-6 saat süren bir cerrahi operasyondur. Hastanede genellikle 1, kombine ameliyat gerçekleştirildiyse gözlem için 2 veya 3 gece yatış gerektirir. Karın germe operasyonu sonrasında hastanın ağrı hissetmesi normaldir, bu durumu ağrı kesicilerle destekliyoruz. Size verdiğimiz özel bir korseyi 6 hafta boyunca kullanmanız gerekiyor. Ameliyattan 5 gün sonra normal hayatınıza, 1 hafta sonrasında ise iş hayatına geri dönebilirsiniz. Operasyon esnasında göbek deliğinizin yaklaşık 8-10 cm altından açtığım bir kesinin içinden girerek fazla deriyi keserek alırız. Sonrasında sarkan cildi aşağıya doğru çekerek gerdirip dikeriz. Bu operasyonda iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilmekle birlikte yaklaşık 2 haftadır. Kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Örneğin hasta sigara içiyorsa dikişlerinin iyileşmesi 2 haftalık süreci genellikle uzatabilen bir etkendir. Dolayısıyla bu operasyon sonrasında 3 hafta boyunca sigara içilmesini kesinlikle önermiyorum.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas 1 Cevap

Merhaba Leyla hanım, ben karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Bir hafta dan fazla izin almam mümkün olmayacak ameliyat için. Karın germe ameliyatı iyileşme süreci kaç gün sürer? Bu konuda bilgi verir misiniz? İyi çalışmalar hocam.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, İyileşme süreci her hastada olan kesi de değişiyor. 1 ile 2 hafta arasında diyebiliriz. Ama genel olarak 10 günlük bir iyileşme süresi var. Bu iyileşme süresini evde geçiren hastalarım da var. Ama daha cevval olan hastalarım birinci hafta içerisinde kendi kendilerine işlerini yapmaya korselerini takmaya ve ameliyat sonrasında hareketlenmeye başlıyorlar. Çok fazla yağ alımı ile birlikte karın germe ameliyatı yaptıysak, meme ameliyatı gibi vücut şekillendirme ameliyatlarını kombine olarak yaptıysak o zaman iyileşme biraz daha uzun sürebiliyor. Bunun için 1-2 hafta arasında diyebiliriz. Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar