Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci?

1.44K görüntülenmeKarın Estetiği
0
1 Yorum

Merhaba, ben karın germe ameliyatı için Türkiye ye geleceğim. 1 ay kadar iznim var bu sürede iyileşmiş olur muyum?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Karın germe girişimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebildiği gibi bir hafta ile bir ay arasında olarak bilgi veriyorum hep hastalarıma. Nedeni ise; birinci hafta gerginliğe bağlı olarak hastaların çoğu öne doğru eğilme yaşamakta. Ama gerginliğin geçmesi, ağrıların azalması, ödemin ve akıntının kesilmesi neredeyse 1 haftayı buluyor. 1 haftadan sonra ise yaraların iyileşme süreci ile alakalı küçük bantlarımız var onların mutlaka durması çok önemli. Çünkü bu bantlar izleri oldukça azaltıyor. Böylece süreç yaklaşık bir ayı buluyor. Sevgiler.

0

Merhaba doktor hanım, karnımdaki sarkıklıklar için kısa süre içerisinde karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Ancak internette kapsamlı bilgi edinemedim. Acaba karın germe ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Karın bölgesindeki sarkmanın şiddet boyutuna bakılarak bu süre kısalabilmekte veya uzayabilmektedir. Genel anestezi etkisi altında gerçekleştirilir ve ameliyat sonrası hastanın 2 gün hastanede kalması gerekir. Hasta daha sonraki süreci evde geçirebilir. Ameliyat sonrası kanama, ödem ve enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemek amacıyla cilt altına diren takılır. Direnin vücutta kalma süresi genellikle 48 saati geçmemektedir. Ameliyatın ilk zamanları karın bölgesinde bir gerginlik hissi oluşur. O nedenle yürümekte zorluk çekebilirsiniz. İyileşme dönemi 10 günü bulabilir. Bu süre zarfında ameliyat bölgesini zorlayacak ve bölgeye zarar verebilecek herhangi bir hareketten kaçınmanız gerekir. Hastalar genellikle ağır bir işte çalışmıyorsa 7-10 gün içerisinde günlük yaşamlarına geri dönebilmektedir. Ek olarak 4 ila 6 hafta arasında değişen bir süre boyunca hastaların ameliyat bölgesini içine alan sıkı bir korse giymesi gerekir. Korse kullanımı iyileşme sürecini hızlandırması açısından çok önemlidir.

0

Leyla Hanım merhaba, yakın zamanda karın germe ameliyatı olacağım ancak iyileşme süreci ile ilgili detaylı bilgi edinemedim. Çalıştığım için çok uzun süre dinlenmem mümkün değil. Acaba karın germe ameliyatı iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Rica etsem bilgi alabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir estetik uygulamadır. Ameliyat süresi bölgedeki sarkıklığın mevcut derecesine bağlı olarak farklılık gösterse de genellikle 5 ila 6 saat arasında sürer. Ameliyattan sonra 2 gece hastanede misafire edilirsiniz. İşlem sonrası bölgede oluşabilecek olası ödem, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemek adına cilt altına diren yerleştirilir. Direnin kalma süresi 1 ila 2 gün arasında değişir. Taburcu olduktan sonra bir süre evde dinlenmeniz gerekir. İlk zamanlar karın bölgenizdeki gerginlik sebebiyle eğimli bir şekilde yürüyebilirsiniz. İyileşme döneminde ameliyat bölgesini mutlaka çok iyi korumalı, zorlayıcı aktivite ve hareketlerden kaçınmalısınız. Ameliyat sonrası tedavi bölgesinde oluşan ödemi daha hızlı atmak ve karnınızın daha kısa sürede şekillenmesini sağlamak adına bir süre korse kullanmanız gerekecektir. Korse kullanım süresi yaklaşık 4 ila 6 haftayı bulabilir. Eğer yaz aylarında ameliyat olursanız karnınızı güneş ışınlarından çok iyi korumalısınız.

0

Leyla Hocam merhaba, mide küçültme ameliyatı olmuştum. 30 kilo verdim. Göbek bölgemde çok sarkma oldu. Ameliyat olmak istiyorum. Ancak yakın tarihte şehir dışına da çıkmam lazım. Ameliyattan sonra ne kadar beklemem lazım? Karın germe ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, ameliyat sonrası 1 ya da 2 gece hastanede kalırsınız. Sonrasında ise evde istirahat çok önemli. Ameliyat sonrası size giydirilen korseyi sürekli ve düzenli kullanmanız iyileşme süreci açısından ve operasyonun başarısı için kritik. 4- 6 hafta süresince kullanmanız gerekli. Rutin işlerinizi yapabilme açısından iyileşmeniz için 10 gün geçmesi lazım. Ancak en az 1- 2 ay yüksek efor gerektiren işlerden kaçınmalısınız. Müsait olduğunuz bir gün kliniğimize gelebilirseniz hem mevcut durumla ilgili bir muayene yapalım hem de tıbbi geçmişinize bağlı olarak genel sağlık durumunuzu konuşalım. Sonrasında tedavi ile ilgili nasıl bir plan yapılabilir onu konuşalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla Hanım, benim göbek bölgemde sarkma var. 36 yaşındayım ve özel sektörde çalışıyorum. Bu yıl içerisinde bu ameliyatı olmak istiyorum. İzin süremi ayarlamam için karın germe ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bildiğiniz üzere karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Göbeğin alt kısmına attığımız kesiden deriyi olabildiğince geriyoruz ve artan deriyi de keserek atıyoruz. Ameliyat sonrası 1 ya da 2 gece hastanede kalması gerekiyor hastanın. Sonrasında evde istirahat edilmesi ve efor gerektiren aktivitelerden kaçınılması gerekiyor. Biz 45 derecelik bir açı pozisyonunda istirahat öneriyoruz. Size giydirilen korseyi iyileşme durumuna bağlı olarak doktorunuzun kontrolünde 4- 6 hafta kullanmanız çok önemli. İyileşmeniz ortalama 10 gün kadar sürer. Ancak 1- 1 buçuk ay kendinizi yoracak aktivitelerden kaçının. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, karın germe ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Karın bölgemdeki sarkmadan kurtulmak için karın germe ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum ama önce biraz süreç hakkında bilgi edinmek istedim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba karın germe ameliyatından sonra bir kişinin iyileşmesi yaklaşık olarak 10 gün sürer. Bu sürenin ilk 2 gecesi hastanede geçirilir, kanla sürede evde istirahat edilmesinde bir sakınca yoktur. Hastanede kaldığınız süre boyunca ameliyat bölgesinde ödemi, kanamayı ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için diren kullanılır. Evde dinlenmeye geçtiğinizde karın bölgesini zorlamamak için yatarken arkanıza birkaç yastık alarak dinlenmeniz gerekir. Karın bölgesinde gerginlik olacağı için yastıklar 45 derecelik bir açıyla durmanızı sağlayarak karın bölgesini zorlamanıza engel olacak. Yatarken eğimli durduğunuz gibi bir süreliğine yürürken de eğimli yürümeye ve karın bölgesini zorlamamaya özen göstermelisiniz. Karın bölgesindeki bu gerginlik birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Karın germe ameliyatından sonra iyileşme sürecinin bir parçası olarak yaklaşık 4-6 hafta boyunca özel bir korse kullanmanız gerekir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı