Karın Germe Sonrasında Denize Girebilir miyim?

1.60K görüntülenmeKarın Estetiği
0
1 Yorum

İyi günler hocam ben yaz iznimde karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Sonrasında bir tatil planlarsam karın germe operasyonundan ne kadar sonra denize girmem mümkün olur?

 

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Karın germe ameliyatından sonra denize yada havuza girebilmek aslında kişinin iyileşme süreci ile alakalıdır. Biz genelde 2 hafta diyoruz. Çünkü 2 hafta izlerin iyileşme, yaraların kapanma süresidir. Dolayısı ile 2 hafta sonra denize girilebilir. Fakat yine kişiden kişiye göre değişebiliyor. Eğer yara iyileşmişse izin veriyoruz. Eğer yara iyileşmemiş ve açık alanlar varsa buna izin vermiyoruz. Dolayısı ile hasta bizim kontrolümüz dışında bir hafta sonra özellikle şehir dışından ve yurt dışından gelen hastalarıma mutlaka bir fotoğraf istiyorum. Eğer izler geçmişse o zaman denize girmelerine izin veriyorum. Bu tip durumlarda mutlaka hekiminize danışıp onayını almanızı tavsiye ederim. Sevgiler.

0

Hocam iyi günler, karın germe sonrasında denize girebilir miyim? Yazın ameliyat olacağım ancak sonrasında tatil yapmak istiyorum. Ne önerirsiniz Leyla Hanım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe ameliyatı iyileşme süreci yaklaşık 10 ila 15 gün arasında sürmektedir. Bu süre zarfında zorlayıcı hareket yapmak ve aktivite bulunmak, deniz ve havuz gibi ortamlarda bulunmak iyileşme sürecini geciktireceği gibi enfeksiyon kapma riskini artırır. O sebeple ameliyat sonrası yara iyileşene dek deniz ve havuz gibi riskli aktivitelerden kaçınmak gerekir. Genellikle 7-10 gün sonra iyileşme gerçekleşse de bazı hastalarda bu süre kısalabilmekte veya uzayabilmektedir. O sebeple denize gitmeden önce mutlaka uzman bir hekimi ziyaret ederek muayene olmanız gerekir.

0

Hocam selamlar kolay gelsin, yaz aylarında karın germe ameliyatı olacağım ancak ameliyattan kısa süre sonra tatil rezervasyonum var. Acaba karın germe sonrasında denize girebilir miyim? Ne öneriyorsunuz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe estetiği cerrahi bir operasyondur. Ameliyat sonrasında 2 gece hastanede kalmanız, daha sonra bir müddet evinizde dinlenmeniz gerekmektedir. Operasyon sonrası tedavi bölgesindeki yaraların iyileşmesi zaman alabilir. Bu zaman aralığı hastadan hastaya değişiklik gösterir. İyileşme döneminde zorlayıcı aktivitelerde bulunmamanız, ameliyat bölgesini olası darbe ve temaslardan korumalısınız. Eğer yaralarınız tamamen iyileştiyse denize girmenizde bir sakınca yok. Ancak ameliyattan sonra en az 15 gün hastalarıma denize girmemeleri konusunda tavsiye veriyorum. Tamamen iyileşme göstermeden denize girmek tehlikeli olabilir.

0

Leyla Hocam merhaba, doğum sonrası çok kilo verdim ve göbek bölgemde sarkma oldu. Mesleğim gereği yaz aylarında müsait oluyorum. Yalnız tatil programım da var. Karın germe sonrasında denize girebilir miyim? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe operasyonu olduktan sonra ben en az 2 hafta denize, havuza girilmesini önermiyorum. Çünkü kesi atılan yerdeki yaranın tam iyileşmesi önemli. Bu yara tamamen kapandıktan sonra denize girebilirsiniz. Bu tip operasyonlarda iyileşme süreci kişiden kişiye farklılaştığı için size şu an net bir süre vermem doğru değil. Eğer imkan varsa kontrol için doktorunuza görünün ameliyat sonrası. Eğer gidebilme imkanınız yoksa fotoğraf göndererek de kontrol sağlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, benim göbek bölgemde sarkma var. Aşırı kilo verdikten sonra böyle oldu. Ameliyat olmak istiyorum ama bazı özel sebeplerden dolayı ancak yaza doğru olabileceğim. Tatile de çıkmayı planlıyorum. Karın germe sonrasında denize girebilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe ameliyatı sonrasında denize girebilmeniz için ortalama 2 hafta kadar beklemeniz gerekir. Burada baktığımız şey yaranızın iyileşme sürecidir. Eğer kesi atılan yerdeki yara tamamıyla kapandıysa denize yada havuza girmenizde bir sakınca yoktur. Ancak operasyon sonrası iyileşme süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Herhangi bir gün sayısını baz alarak karar vermek mümkün değildir. Ameliyat sonrası denize girmeden önce operasyonu gerçekleştiren hekiminize muayene olmalısınız mutlaka. Eğer doktorunuza gitme imkanınız olmazsa fotoğraf da gönderebilirsiniz. Benim hastalarımla bu şekilde ilerlediğim çok oluyor. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, yaz aylarında yıllık iznimi kullanırken karın germe ameliyatı yaptırmak istiyorum ama ameliyat sonrası için bir tatil planımız var. Karın germe ameliyatı sonrasında deniz girebilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, karın germe ameliyatı sonrasında yaralarınız iyileştikten sonra denize girmenizde bir sakınca yoktur. Genellikle ameliyat sonrasında oluşan yaralar 15 gün içinde iyileşir. Bu nedenle karın germe ameliyatının üzerinden 15 gün geçmeden denize girilmesini doğru bulmuyorum. Eğer yaralarınız iyileşmeden denize girerseniz enfeksiyon kapabilirsiniz, bu nedenle lütfen yaralarınızın tam olarak iyileştiğinden emin olmadan denize ya da havuza girmeyin.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar