Keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi?

blank
1 Cevap

İyi günler hocam benim karın bölgemde keloid var. Keloidi olan hastalara karın germe yapabiliyor musunuz? Lütfen cevaplayın teşekkür ederim.

 

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Keloid dediğimiz şey aslında bir yerde bir iz olduğu zaman, dokunun fazlaca iyileşmesine bağlı fibrotik doku oluşur diye tanımlayabiliriz. Ne demek bu? Yara fazlaca iyileşiyor ve doku üzerinde kabarık hale geliyor. Dolayısı ile her izde keloid bizim korkulu rüyamız gibi bir şey. Eğer keloid riski olan hastamız varsa yine bu kişilere de karın germe ameliyatı yapabiliyoruz. Fakat önlemlerimizi alıyoruz. Ne yapıyoruz? Mutlaka 2.-3. haftalarda erken dönemde lazer tedavileri ile tedavi ediyoruz. O iz bölgesinde yüksek skar dokusu oluşmasın diye. İz ile mücadele lazer ile başlıyor daha sonra silikon tabakalarımız var. Sürekli olarak hastayı kontrol ederek ilerliyoruz. Dolayısı ile karın germede keloid riski olan hastalara da uygulayabiliriz fakat daha kontrollü gidiyoruz.Sevgiler.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar