Keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi?

1.07K görüntülenmeKarın Estetiği
0
1 Yorum

İyi günler hocam benim karın bölgemde keloid var. Keloidi olan hastalara karın germe yapabiliyor musunuz? Lütfen cevaplayın teşekkür ederim.

 

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Keloid dediğimiz şey aslında bir yerde bir iz olduğu zaman, dokunun fazlaca iyileşmesine bağlı fibrotik doku oluşur diye tanımlayabiliriz. Ne demek bu? Yara fazlaca iyileşiyor ve doku üzerinde kabarık hale geliyor. Dolayısı ile her izde keloid bizim korkulu rüyamız gibi bir şey. Eğer keloid riski olan hastamız varsa yine bu kişilere de karın germe ameliyatı yapabiliyoruz. Fakat önlemlerimizi alıyoruz. Ne yapıyoruz? Mutlaka 2.-3. haftalarda erken dönemde lazer tedavileri ile tedavi ediyoruz. O iz bölgesinde yüksek skar dokusu oluşmasın diye. İz ile mücadele lazer ile başlıyor daha sonra silikon tabakalarımız var. Sürekli olarak hastayı kontrol ederek ilerliyoruz. Dolayısı ile karın germede keloid riski olan hastalara da uygulayabiliriz fakat daha kontrollü gidiyoruz.Sevgiler.

0

 Leyla Hanım kolay gelsin, keloidi olan kişilere estetik ameliyat yapılıyor mu onu sormak istedim. Ben karın germe ameliyatı olmak istiyorum. Keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, keloidi olan hastalara karın germe ameliyatı uygulanabilir. Ancak tedavi süresince keloidi olan hastalara normal hastalara göre daha dikkatli davranmak ve ameliyat öncesi gerekli önlemleri almak gerekmektedir. Karın germe ameliyatı sonrası ortaya çıkan yara izi için ilaç tedavisi veya lazer uygulayarak yeniden keloid oluşumunun engellenmesi gerekir. Kısaca keloid sorunu yaşayan kişilerin karın germe ameliyatı yaptırmasında bir sakınca yoktur ancak tedavi öncesi ve sonrasında gerekli önlemleri almadan bu işe kalkışmamak gerekir.

0

Merhabalar doktor hanım, karın germe ameliyatı yaptırmak istiyorum ancak sonrasında keloid oluşumu gerçekleşmesi konusunda endişelerim var. Bir yakınım böyle bir sorunla karşılaştı o nedenle sormak istedim. Keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, keloid anormal yara iyileşmesi olarak tanımlayabileceğimiz bir rahatsızlıktır. Genellikle iltihap, kesik ve yanık gibi deformasyonlara bağlı olarak gelişirler. Ancak bunlar dışında genetik yatkınlık da keloid oluşumu nedenleri arasında sayılabilir. Keloid tedavisinde kortizonlu kremlerden ve lazer tedavisinden yararlanılır. Keloid problemi olasılığına sahip olan hastalarımız, karın germe veya diğer estetik işlemler öncesinde detaylı bir muayene sürecinden geçerler ve ameliyat öncesinde gerekli önlemlerin alınması sağlanır. Başarılı bir ameliyatından ardından keloid oluşumunu engellemek adına gerekli ilaç tedavisi hastaya sağlanır ve ardından lazer tedavisi uygulanır. Keloid tedavisi çoğunlukla bu şekilde yürütülmektedir. Kısaca keloid problemi olan hastalarımız da rahatlıkla karın germe ameliyatı olabilir ancak devamlı tedbirli ilerlemekte fayda var.

0

Leyla Hocam merhaba, bende keloid problemi var. Ancak karın bölgemdeki sarkmalar için ameliyat olmak istiyorum. Size sorum keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, keloidi olan hastalar estetik operasyon yapılmasında bir sakınca yoktur. Yani karın germe ameliyatı olabilirsiniz. Buradaki en kritik nokta ameliyattan sonra yara izi tedavisinde kontrollü şekilde hareket etmektir. Tedavide keloid oluşumunu engellemek önemlidir. Bazı durumlarda kortizonlu kremlerden veya lazer yöntemlerinden faydalanmak yararlı olacaktır. Uygun olduğunuzda muayene için gelirseniz mevcut sağlık durumunuza bakalım ve tıbbi geçmişiniz hakkında daha detaylı görüşelim. Sonrasında en uygun tedavi yöntemini planlayalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, benim göbek bölgemde sarkma var ameliyat olmak istiyorum bunun için. Ancak şöyle bir durum var. Keloidi olan hastalara karın germe yapılabilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, keloidi olan hastalar da estetik ameliyat olabilirler. Dolayısıyla karın germe ameliyatı yaptırmanızda bir sakınca yok. Ancak operasyon sonrasında yara izi tedavisinde kontrollü davranmamız gerekir. Yara izi tedavisini gerçekleştirirken keloid oluşumunu engellemek için gerekli önlemlerin alınması çok önemlidir. İhtiyaç duyulduğu takdirde kortizonlu kremler kullanılabilir veya lazer ile tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. Genel sağlık durumunuz da uygunsa ameliyat olabilirsiniz. Sadece önerim yara izi tedavisi için mutlaka öneriler doğrultusunda hareket etmeniz olur. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım daha önce keloidi sorunuyla karşılaşan birinin estetik ameliyat yaptırmasında sakınca var mı, eğer isterse keloidi olan hasta karın germe ameliyatı olabilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, keloidi olan hastalar karın germe ameliyatı gibi estetik ameliyatlar yapılabilir ancak ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde yara izinin tedavisinde kontrollü bir şekilde ilerlemek gerekir. Yara izinin tedavi sürecinde keloid oluşumunun engellenmesi için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Eğer gerek duyulursa kortizonlu kremlerden faydalanılabilir ve yara izinin kolay tedavi edilmesi için lazer uygulamaları da kullanılabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar