Bacak Estetiği

Köpüklü Skleroterapi Uygulaması

Köpüklü Skleroterapi

Skleroterapi uygulamasının iki çeşidinden biri de köpüklü skleroterapi uygulamasıdır. Varis tedavisinde kullanılan skleroterapi yönteminin daha geliştirilmiş hali köpüklü skleroterapidir. Günden güne yaygınlaşan bu uygulama, Sklerozan köpükle varisli olan damarı yok etme temeline dayanır. Skleroterapi ilacı, 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük formu elde edilir. Bu köpük, ince iğnelerle varisli damarın içine verilir. Böylece köpürtülerek verilen bu ilaç damarın büzülerek yok olmasına yol açar. Köpüklü skleroterapi uygulamasında varisli damar sonsuza kadar yok olur.

Klasik skleroterapi ile köpüklü skleroterapinin farkı nedir?

Klasik skleroterapi uygulamasında kullanılan ilaç, varisli damara enjekte edilmeden önce kan ile yıkanarak seyreltilir. Köpüklü olan skleroterapide ise sklerozan madde kan ile yer değiştirerek direkt olarak damarın içine dolar böylece damar duvarı ile temas eder. Varisli damarda yoğun bir spazma olur. Uygulama sonrasında işlem yapılan bölge sıkı bir bandaja sarılarak tekrar kan dolması engellenir.

Köpüklü skleroterapi nasıl yapılır?

Köpüklü skleroterapi uygulamasında öncelikle hasta sırtüstü yatırılır. Varisli olan damarlar elle gerdirilerek köpük enjekte edilir. Bu aşamada oldukça ince iğnelerle sklerozan madde damara verilir. Uygulamadan hemen sonra pamukla iğne girişi olan yere baskı yapılır. Daha sonra bandaj ve varis çorabı ile hastanın iyileşme süreci beklenir. Hasta aynı gün içinde taburcu olabilir.

Skleroterapi sonrası bakım nasıl yapılır?

Skleroterapi sonrasında hemen varis çorabı giyilmelidir. Varis çorabı ne çok sıkı olmalı ne gevşek olmalıdır. Çok sıkı olan varis çorapları ayakta şişmeye yol açar, morarma yapar.

Skleroterapi uygulamasından sonra yürüyüş önemlidir. Yürümek, kas pompasını çalıştırdığı için toplardamar dönüşünü arttırır. Bu da sklerozan maddenin birikmesini önler, derin ven trombozu riskini azaltmış olur. Bu nedenle işlem sonrası günde en az 15 dakika yürünmesi önerilir. Spor hayatınıza ise skleroterapi uygulamasından 3 gün sonra dönebilirsiniz.

Skleroterapi işlemi kalıcı mıdır?

Köpüklü skleroterapi işleminde varisli damarlar veya varise dönüşme potansiyeli olan toplar damarlar yok edilir. Skleroterapi işleminin sonucu kalıcıdır. Fakat küçük damarları besleyen büyük varisli damarlar varsa bunların da tedavisi yapılmalıdır. İhtiyaç duyulduğunda 1-2 cmlik kesilerle büyük varis damarları alınarak kişilere daha pürüzsüz bir vücut yaratılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.