Labioplasti / Labial Küçültme (iç Dudak) Estetiği

Her kadın benzersiz yaratılmıştır. Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde belirgin olarak uzun ve sarkık görünen küçük dudakları (labia minora) ya da vajina iç dudaklarından rahatsızlık duyarlar. Özellikle mayo ve ince pantolon giydiklerinde rahatsız edici olabilir ya da ilişki sırasında ağrıya ve seksüel olarak utanmalarına neden olabilir. Bu tip fizyolojik ya da psikolojik sorunlar karşısında özgüven kaybı yaşayan kadınlar için, iç dudakların yeniden şekillendirilmesi gerekir. Labia minoraların belirgin olarak uzun, sarkık olması ya da eşit ölçüde olmaması gibi durumlarda rahatsızlığı ortadan kaldırmak için estetik olarak Labioplasti denilen Labia Küçültme ya da Yeniden Şekillendirme ameliyatı yapılabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

İç dudak estetiği; genital bölgedeki küçük ya da iç dudakların belirgin olarak uzun, daha sarkık ya da asimetrik olması durumunda iç dudakların şeklinin değiştirilmesi, küçültülmesi, klitoris üzerindeki derinin inceltilmesi ve vajinal açıklığın tekrar ayarlanması operasyonlarıdır. İç dudakların küçültülmesinde genellikle V ya da kama şeklinde dokunun çıkartılması ile uygulanır. Kalan uçlar dikilerek ve serbest kenarlar korunarak doğal bir görüntü sağlanır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat yaklaşık 45 dakika 1 saat kadar sürer. Sedasyon denilen hafif uyku hali ve lokal anestezi ile uygulanabildiği gibi genel anesteziyle de uygulanabilir.

Labioplasti ameliyatı regl döneminden hemen sonra yapılır. İşlem öncesinde doktor, küçülmenin tam olarak nereden yapılacağını belirler, daha sonra fazla olan doku çıkartılarak vajinanın iç dudakları daha sıkı bir forma sokulur.

Labioplastide kullanılan medikal dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz. Hasta ameliyattan sonraki gün iş hayatına dönebilir. Ortalama bir ay sonra ameliyat izlerinin tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Labioplasti ameliyatının hamile kalmaya, doğum yapmaya veya idrar yapmaya engel değildir.

Labioplasti Ameliyatından Ne Beklemeliyim?

Bu ameliyat sayesinde genital bölgede normal görünüm sağlanır. İyileşme sonrasında iz kalmaz. Labioplastioperasyonu sonradan normal doğum için engel de oluşturmaz ve kızlık zarınakesinliklezarar vermez. Kızlık zarı 4-5 santim operasyon bölgesinden daha içerdedir.

Labia Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Genellikle ameliyat sonrası iyileşme iki hafta sürer. İlk bir hafta ödem ve hafif rahatsızlık hissi olur. Labial kesiler çok çabuk iyileşir ve nadiren seçilebilir. Dikişler eriyebilen dikiş olduğundan almaya gerek yoktur. İlk 2 hafta ağır egzersizden, ilk altı hafta vajinal ilişkiden sakınılmalıdır. Günlük duş alınabilir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir