Liposuction Ameliyatı

Lazer Yardımlı Liposuction

Plazma Lipo bir çeşit lazer lipoliz yöntemidir. Vücuttaki bölgesel yağ hücrelerinin lazer enerjisi kullanılarak eritilmesidir.

Lipoliz denilen bu yağ eritme işlemi için yüksek frekanslı 980 nm dalga boylu Nd yag lazer sistemini kullanarak kısa sürede çok yüksek bir güçle yağ hücrelerini parçalayarak eritir. Plazma Lipo’yu özel yapan lazerin etkisini 360 derece çepeçevre yayan özel plazma teknolojisidir. Bu sayede çevre dokulara zarar vermeden, yakmadan diğer lazer lipoliz yöntemlerine göre daha güvenli ve daha kısa sürede etkisini gösterir.

 

Kanama, morluk veya ödem gibi komplikasyonlar nadiren görülür ya da hiç görülmez. Uygulama kolaylığı, kısa sürede en az yan etkiyle sonuca ulaştırması açısından ülkemizde kullanımı giderek tercih edilmektedir.

 

Bu yöntem nasıl uygulanır? Nasıl etki eder?

Uygulama, bölgesel anestezi ile ya da sedasyon denilen hafif uyuşukluk hali sağlanarak yapılır. 1-2 mmlik küçük kesi veya iğne deliği kadar bir alandan girilerek yapılır. Uygulama süresi bölgeye göre değişir. Yüz, çene altı bölgesinde bu süre 15-20 dakika iken kollarda 30 dakika, bacaklarda 30-40 dakika arasıdır. Daha geniş bölgeler ve kombine tüm vücut uygulamaları için daha konforlu olması açısından genel anestezi tercih edilir. Uygulamadan sonra 4-5 gün sıkı bandaj uygulanır. Tedavi sonrası duş alınmasında sakınca yoktur.

Üçlü bir etki mekanizması vardır. İlk etkiyle; lazer enerjisi uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlüğünü bozar. Eriyen yağ hücreleri ve içeriği sıvı haline gelir. Bu sıvı ya aspire edilerek dışarı alınır ya da vücudun kendi doğal yollarıyla bu sıvıyı atması beklenir. İkinci etki; lazer enerjisinin çevre bölgede oluşturduğu ısı sayesinde görülür. Bu ısıyla bölgedeki kan damarları büzülerek kanama engellenir. Böylece kanama, morluk, hematom denilen kanlı sıvı birikimi görülmez. Ödem dediğimiz genel şişkinlik hali normal liposakşın ile karşılaştırıldığında daha az görülür. Üçüncü etkisi ise; uygulanan bölgedeki cilt altı dokuda yeniden onarım ve bağ dokusu oluşumunu artırarak ciltte belirgin toparlanma ve gerilme oluşturmasıdır. Sıkılaşma etkisi aylar içerisinde artarak görülür.

Kimlere uygulanabilir?

18 yaş üstü, ciddi sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Özellikle boyun ve yüz cildinde gevşeklik, çene altında, kol ve bacak içlerinde,karında yağlanma ve sarkma olanlarda bölgesel incelme ve sıkılaştırma için kullanılır. Alt ve üst karın, bel ve basenlerde kısaca bölgesel olarak incelme beklentisi olan her yere uygulanabilir. Yani bu bir kilo verme yöntemi değil vücut şekillendirme yöntemidir.

Avantajları nelerdir?

1. Minimal cerrahi bir yöntemdir.

2. Lokal anestezi altında uygulanır.

3. Büyük alanlar ve kombine tüm vucut uygulamaları hariç genel anesteziye ihtiyaç yoktur.

4. Vücutta şekil düzeltilmesiyle birlikte sıkılaşma sağlanır.

5. Daha az ödem, şişlik daha az morluk, daha az ağrı olur.

6. Daha güvenlidir, daha az kanama olur.

7. Uzun süre sıkı bandaj ve drenaj uygulanmasına gerek yoktur.

8. Erken dönemde günlük hayata dönülür.

 

Yan etkisi veya komplikasyonu var mıdır?

Komplikasyon riski normal liposakşına göre oldukça nadirdir. Tedavi sonrası minimal morluk, şişlik ve ağrı olabilir.

 

Liposuction - Yağ Alma ile ilişkili diğer konular
  • The PowerX® Liposuction

    The PowerX® Liposuction Günümüz teknolojisi ile gelişen liposuction cihazlarının en yeni ve etkili uygulamalarından biri de PowerX oluyor. Diğer cihazlara göre daha hassas vücut şekillendirme imkânı sağlayan The Power X Liposuction hem minimal hem de büyük yüzeylerdeki yağl...

  • Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz!

    Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz! Egzersiz ve diyetle vücudunuzda olan fazla yağlardan kurtulamıyor musunuz? O halde Liposuction tam size göre. Bu yöntem ile bölgesel olarak depolanmış yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir görünüm kazandırmak hedeflenir.

  • Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir?

    Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir? Liposuction en fazla merak edilen ve estetik cerrahide en çok talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction'ın kelime anlamı ‘yağ çekme'dir. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu vücudumuzun her bölgesinde eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve gen...