Liposuction (Yağ Aldırma)

Kim kusursuz bir vücuda sahip olmak istemez ki?

Liposuction ile Daha Kıvrımlı Vücuda Kavuşun

Bölgesel yağların giderilmesinde Liposuction sizlere en iyi sonucu verir. Sadece tek bir seansta bile fazla olan inatçı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bize danışmadan karar vermeyin!

LIPOSUCTION NEDİR?

Liposuction, vücudun farklı bölgelerinde biriken yağların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan yağ alma operasyonudur. Liposuction uygulaması ile vücutta bulunan fazla yağlar değil, içlerinde yağ bulunan hücreler emilerek alınmaktadır. Kontrollü bir şekilde yapılan yağ emilimi sayesinde kişiler daha ince görünür. Yağ hücrelerinin sayısı ergenliğe kadar artmaktadır. Ergenlikten sonra yağ hücrelerinin sayısında bir artış olmaz. Kişilerde kilo alımı yağ hücrelerinin sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yağ hücreleri erkeklerde ve kadınlarda bölgesel olarak farklı bölümlerde bulunmaktadır. Genellikle kadınlarda ve erkeklerde göbek ve bel kısımlarında yağ hücresi sayısı, vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücrelerine oranla daha fazladır. Çeşitli nedenlerden dolayı fazlalaşan yağlar, yağ hücrelerin içine yerleşerek hacim olarak büyümesine neden olurlar. Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azaltılmakta ve yağ birikmelerinin önüne geçilmektedir. Liposuction, vücudun her bölgesine uygulanabilen estetik bir müdahaledir. İnatçı bölgesel yağlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olan Liposuction hastalara hızlı bir iyileşme süreci sunmaktadır. Bu bakımdan hastaların vücut şekillendirme ameliyatları arasında birinci tercihi olmaktadır.Liposuction uygulamasında yağ vakumlama operasyonu sayesinde hücre sayısı yarı yarıya azaltıldığı için sonraki zamanlarda kişinin vücudunda yağ birikimi olsa bile bu fazla oranda olmayacaktır. Liposuction uygulamasında ince mikro kanüller kullanıldığı için ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz. Bu uygulamada yağ birikimi olan alana anestezik bir ilaç kullanılarak bölgesel yağlar akışkan bir duruma getirilir. Böylece yağların dışarı çekilmesi çok daha pratik bir hale gelir.

Liposuction ile Hızlı Sonuç

Liposuction işleminden hemen sonra kişideki incelme gözle görülecek şekilde belirgin olmaktadır. Operasyon sonrasında ameliyatın normal etkilerinden dolayı ödem ve şişlik oluşabilmektedir. Bu ödem incelme konusunda liposuction uygulamasından çıkan kişileri yanıltabilmektedir. Ancak bu durum uygulamanın normal bir sonucudur. En etkili ve gözle görülür net sonuçlar operasyondan 3 ay sonra belli olmaktadır. Vücut kontürünün daha belirgin olarak ortaya çıktığı ve vücut hatlarının çekici bir incelikte olduğuna üç ay sonra siz de şahit olacaksınız.

Liposuction kimlere uygundur?

Liposuction uygulaması hareketsiz hayat biçimi ve  yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel vücut yağlanmalarını gidermek için yapılan vücut şekillendirme operasyonudur. Unutulmaması gereken Liposuction uygulamasının bir zayıflama ya da zayıflatma operasyonu olmamasıdır.  Liposuction, diyet ve spor ile bir türlü gitmeyen inatçı yağ kütlelerinin alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. Vücutta basen, kalça, karın altı, göbek, diz, gıdık, ense gibi bölgelerdeki yağlanmalar oldukça zor kaybolan bölgesel yağlardandır. Liposuction spor ve diyet uygulamalarına direnen formdaki yağların eritilmesine ve vücuttan dışarı çekilmesine yönelik yapılan cerrahi bir müdahaledir. Liposuction uygulaması için ideal hastalar kilo fazlalığı olmayan ve deri elastikiyeti iyi durumda olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir. Liposuction uygulaması vücut kitle indeksine göre değişebilmektedir. Vücut kitle endeksi değerlerinize göre Liposuction uygulaması için uygun olup olmadığınızı rahatlıkla anlayabilirsiniz. Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Elde edilen sonuç 32 birim değerinden fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

Liposuction kilolu hastalara da uygulanabilir ancak bu noktada şunu belirtmekte yarar var, Liposuction kilo vermeye yardımcı olmaz, bir zayıflama tedavisi değildir. Vücut kıvrımlarının belirginleştirilerek daha ince görünülmesini sağlar. Liposuction ile vücut hatları inceltilerek daha düzgün formda bir vücut oluşturulur. 

Bölgesel ve erimeye direnç gösteren yağlanmalar haricinde kilo problemi yaşayan hastaların ilk önce doktor kontrolünde diyet programına başlamaları, spor programına uyarak fazla kilolardan kurtulmaları liposuction öncesinde önerilmektedir. Bu aşamadan sonra Liposuction tedavisi daha uygun olacak ve bir türlü kurtulamadığınız yağ fazlalıklarından bu şekilde vücudunuzdan uzaklaştırabileceksiniz. 

Liposuction uygulaması diğer birçok estetik operasyonda olduğu gibi sağlık durumunda bozukluk olan hastalarda, kalp hastalarında, diyabeti olan kişilerde, metabolizma hastalıkları ya da rahatsızlıkları olan hastalarda, anesteziye karşı duyarlı olan hastalarda uygulama endikasyonu koyulmadan önce mutlaka bir dizi testler uygulanmalı ve risk faktörleri belirlenmelidir. Risk faktörleri giderilmeden uygulanmaması gerekir. Yine aynı şekilde gebelere ve yeni doğum yapmış kadınlara uygulanmamaktadır. Sigara bağımlılığı yaşayan hastalar sigarayı bırakmadan liposuction operasyonu uygulanması doğru değildir. Çok sık kilo alıp veren hastalarda, vücut elastikiyeti zarar gördüğü ve derinin içi boşaltığı için liposuction uygulaması çok mümkün değildir. Bu hastaların öncelikle kilo almamaya karşı istikrar sağlaması gereklidir. Eğer deri çok fazla sarkmışsa, toparlanması zor görünüyorsa o zaman diğer estetik operasyonların uygulanması daha doğru olmaktadır.

Bunun yanı sıra cilt kalitesi de Liposuction için çok önemlidir. Sık kilo alıp veren kişilerin cilt elastikiyeti deforme olur, çatlaklar görülebilir. Bu tip kişiler için Liposuction uygun değildir. Cilt altı yağ dokusu da Liposuction’da dışarı çekildiği için derinin kendini toplaması için elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Cilt elastikiyeti yok olan kişiler için karın germe ameliyatını önerebiliriz.

Liposuction Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction işleminden sonraki 15 gün boyunca özel olarak üretilmiş korse giymeniz önerilir. Gece-gündüz giyeceğiniz bu korse ameliyat olan bölgenin sıkılaşmasına yardımcı olacak ve ödem toplamanızı önleyecektir. Yapılan işlem sonrasındaki form verilen bölgenin şeklinin korunması sağlanır. Hasta özelliklerine göre ve hastadan alınan yağ oranına göre korselerin çeşitli kullanım süreleri bulunmaktadır. Dört ile sekiz haftaya kadar çıkabilen kullanım süresini doktor belirlemekte ve önermektedir. Her ameliyat sonrasında olduğu için Liposuction sonrasında da ödem ve şişlik görülmesi normaldir. Zaman geçtikçe morluklar geçer ve şişlikler de inmeye başlar. Ameliyattan sonra hızlıca günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyondan 3-4 hafta sonra  normal egzersizlerinizi yapmanızda, 4-6 hafta sonra  ise denize girmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Liposuction (Liposakşın) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Liposuction uygulamasında kişilerin bölgesel yağları, belli bölgelerde toplanan cilt altı yağ dokuları vakum ile dışarı çekilir. Bu ameliyatta kanüller kullanılarak yağlar vücuttan atılır.

Liposuction kelime kökeni yağ – emmek anlamına gelir. Yani vücudunuzdaki bölgesel yağlar emilerek dışarı atılır. Herhangi bir spor yapmadan, diyet yapmadan Liposuction ile kolaylıkla vücudunuza şekil verebilir ve fazlalıklarınızdan çok kolay ve konforlu bir biçimde kurtulabilirsiniz. Uygulamadan önce, cerrah tarafından belirlenen bölgeye çizgiler çekilerek verilecek form belirlenir. Çoğunlukla genel anestezi altında uygulanan Liposuction uygulamasında, öncelikle cilt üzerine yaklaşık 1,5- 2 milimetre boyunda kesiler açılır. Bu minik kesilerin içerisine kesilerden daha ince olan kanüller yerleştirilir. Kanüller hafifçe oynatılarak kişinin vücudundaki inatçı yağların yerinden oynamasını, parçalanmasını,  gevşetilmesi ve en hızlı biçimde boşaltılması  sağlanır. Liposuction’da kullanılan vakum gücüyle çalışan kanüller, kişinin bölgesel yağlarına odaklanarak bunların dışarı atılmasını sağlar. Böylece Liposuction uygulamasında maksimum verim sağlanır. Operasyondan sonra vücut içerisinde oluşan sıvının dışarı akmasını sağlamak aynı zamanda ödem oluşumunu da engellemek amacıyla kesiler bir süre açık bırakılır. Uygulamanın tamamlanmasından sonra kesilere dikiş atılır. Daha sonra liposuction yapılan bölge sıkı bir şekilde bandajlanır.

Liposuction ameliyatının başarısı kişinin vücut kitle endeksi ve cilt kalitesine bağlıdır. Ameliyatın süresi Liposuction yapılan alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

Liposuction’da ne kadar yağ alınabilir?

Liposuciton yapılacak bölgeye çizimler yapılarak operasyonun taslağı oluşturan cerrah, ortalama olarak bir liposuction seansında maksimum 5 litreye kadar yağ alınabilmektedir. Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur. Eğer aynı bölgeden yağ çekimi yapılacaksa ortalama olarak 40 gün beklenmelidir.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

İnsan vücudu sürekli olarak yağ üretir. Bu nedenle liposuction sonrası tekrar yağlanma olmaz diye bir kural yoktur. Bu aşamada önemli olan sizin diyet ve beslenme programınızdır. Operasyon sonrasında tekrar kilo almamak için uygulama sonrasında yaşam şekli, egzersiz yapılması ve diyet kurallarına uyulması önem taşımaktadır. Çok sık kilo alma ve verme durumları uygulama tekrarına sebep olabilir. Liposuction operasyonu genellikle yağ oranının yüksek olduğu bölgelerden alınan yağ hücrelerinin etkinliği üzerinde olumsuz bir etki oynar. Bu nedenle operasyon sonrası yoğun bir yağlanma görülmez. Liposuction yağları değil yağ hücrelerini hedef aldığı için  etkisi kalıcıdır. Kişi beslenme düzenine dikkat ettiği sürece yağlanma tekrarlanmaz ve vücut kontürü tekrar bozulmaz.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

 • Kadın ve erkeklerin vücutlarında biriken inatçı yağ depolarında
 • Yanak, boyun, çene altı ve ense bölgesinde
 • Kolların iç bölgesinde
 • Kalça, uyluk, baldır, diz ve bileklerde
 • Karın, göbek ve bel bölgesine
 • Erkeklerde meme büyümesinde

Liposuction fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Liposuction (Yağ Alma) estetiği fiyatları ve yağ aldırma ameliyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Liposuction (Yağ Aldırma)

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ

Haber Bültenimize Katılın

Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

LIPOSUCTION - YAĞ ALDIRMA AMELİYATI

Bir Sorunuz mu Var ?

Liposuction (yağ aldırma) uygulamaları hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas

BİZİ TAKİP EDİN

Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Liposuction – Yağ Alma” İçin 206 Soru Soruldu

 1. Misafir dedi ki:

  Hocam selam , Liposuction ameliyatı yazın yapılabilir mi? Birkaç yerde Liposuction’dan sonra korse kullanmak gerekiyor diye okudum. Yaz tatilinde sürekli korse takmak benim için zor olabilir. Sadece akşamları korse takmak yeterli olur mu?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Liposuction ameliyatı yılın her döneminde yapılabilir. Liposuction hastalara kısa sürede daha ince bir vücut sunduğu için özellikle bahar aylarında çok tercih ediliyor. Fakat bahar aylarında Liposuction yaptıran hastalarımıza, ameliyattan ilk üç ay denize girilmemesi gerektiğinin uyarısını yapıyoruz. Bu nedenle denize, havuza girmek isteyen hastalar için en uygun ameliyat dönemi kış mevsimi oluyor. Liposuction ameliyatından sonra vücudun daha hızlı şekillenmesi ve dikiş izlerinin dış etkenlerden korunması için korse kullanımı öneriyorum. Ameliyattan sonra ilk 2 ila 4 hafta arasında mutlaka korse kullanılmalıdır. Duş alırken korsenizi çıkarabilirsiniz ama günün geri kalanında ne kadar çok korse takarsanız o kadar hızlı iyileşeceksiniz.

 2. Misafir dedi ki:

  İyi günler Leyla hanım, Ben Liposuction ameliyatı ile ilgili bir doktordan bilgi aldım ama ameliyat sonrasında korse kullanımı ile ilgili bir bilgi vermedi. Korse kullanmak şart mıdır?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Liposuction ameliyatından sonra ameliyat olan bölgenin daha hızlı iyileşmesi ve bu bölgenin yeni şeklini hızlıca alması için korse kullanımını ben öneriyorum. Korse kullanmak, Liposuction yapılan bölgedeki ödemi de kontrol altına alır ve bu alanı dış etkilerden korur. Ameliyat sonrasında Liposuction yapılan bölgeye bağlı olarak seçilen doğru korseleri ortalama 4 hafta boyunca kullanmanız gerekiyor. Liposuction ameliyatını mutlaka uzman bir hekime olmanız ve ameliyat sonrasındaki süreçte mutlaka uzman hekiminizin uyarılarını dikkate almanızı öneririz. Sağlıklı günler dilerim.

 3. Misafir dedi ki:

  Leyla hanım ben ne yaptıysam sigarayı bırakamadım. Liposuction ameliyatı olmak istiyorum ama bazı yerlerde sigara ile ilgili şeyler okudum sigara içmem ameliyat olmama engel mi? Yardım edin lütfen

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Sigara içmek olacağınız ameliyata engel değildir. Sigaranın olumsuz etkileri vardır. Hastalarımızdan istediğimiz ameliyat öncesinde sigarayı azaltmaları olur.Sadece sigaranın olumsuz etkilerinden dolayı iyileşme süreniz uzar. Bu tip durumlarda operasyondan en iyi sonuçları alabilmemiz için mutlaka hekiminizin önerilerine uymanız gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 4. Misafir dedi ki:

  Hocam Merhaba.Sigara tüketiminin Liposuction ameliyatından sonraki iyileşme sürecine etkisi var mıdır? Ameliyattan sonra sigara içersem yaralarımın kapanmayacağını söylediler, doğru mu?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Sigara tüketimi sadece Liposuction ameliyatından sonrası için değil bütün ameliyat türleri için olumsuz bir durum oluşturabilir. Sigara içmek, ameliyat sonrasındaki süreci etkiler ve dikişlerin geç iyileşmesine sebep olabilir. Fakat sigara tüketmek ameliyat ve sonrası için ciddi bir sorun oluşturmaz. Hastalarımızdan en azından ameliyat öncesinde sigara tüketimini azaltmalarını istiyoruz. Böylece ameliyat sonrası dönemde daha hızlı iyileşebilirsiniz. Aynı şekilde ameliyattan önce bitki çayı tüketimini azaltmak ve kan sulandırıcı ilaçları da almayı bırakmanızı öneriyoruz.Sevgiler.

 5. Misafir dedi ki:

  Liposuction yaptırabilir miyim? Ne tür kriterlere sahip olmam gerekir?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Liposuction yöntemi 18 yaşını geçmiş, ciddi sağlık problemleri olmayan, normal vücut kitle endeksine sahip kişilerde, diyet ve spor yapılmasına rağmen giderilemeyen bölgesel fazlalıklar için uygundur.

 6. Misafir dedi ki:

  Merhabalar, en kısa sürede Liposuction yaptırmak istiyorum, hangi tekniği tercih etmeliyim?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Liposuction ın son teknoloji hali Vaser Liposuction, klasik liposuctionın aksine herhangi bir doku ya da sinire zarar vermez, Yağ seçici özelliği olan bu yeni teknik, ultrasonik ses dalgalarını kullanarak vücuttaki yağı sıvılaştırır ve yağın ince kanüller yardımıyla dışarı atılmasını sağlar. Klasik liposuctionın aksine güvenle tercih edebileceğiniz bir yöntemdir. Ayrıca ince kanüller kullanıldığı için herhangi bir kesi izi oluşmaz.

 7. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, Liposuction aynı anda kaç bölgeye yapılır? bilgi verir misiniz? Teşekkürler,

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Şimdi burada bölge sayısı birden fazla olabilir. Burada aldığımız miktar önemli. Hiçbir zaman hastayı tehlikeye atacak miktarda çok yağ alımı yapılmamalı. Hangi cihaz ile yaparsak yapalım bir kere de çok fazla alım yapmamamız lazım.Sevgiler.

 8. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam, Meme estetiğinde meme ucu düzeltme var mıdır? Benim meme ucum içe dönüktü. Ameliyatla çıkarıldı ama düzelmedi. bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Meme ucunda yeteri kadar düzeltme yapılmadığı zaman maalesef böyle bir problem var. Aslında lokal anestezi ile bile yapılabilecek kolay bir operasyon. Ama bağ doku o meme başını içeriye doğru çekiyor. Kurtarmak için o bağ dokuyu kesmek gerekiyor tamamen. Çeşitli teknikleri var. Bunları uygulamak mümkün. Daha sonra bir genişleme oluyor meme başında. O yüzden düzgün yapıldığı zaman aslında tekrarlama şansı çok fazla yok. Bunun için özellikle gebeliklerin bitmiş olmasına dikkat edilmeli. Hasta tekrar hamile kalmayı düşünmüyorsa toparlanması daha kolay oluyor. Sevgiler.

 9. Misafir dedi ki:

  Merhaba Leyla hocam, ben 2 ay önce 315 cc kas altı protez taktırdım. Şu an tamamen iyileştim korseyi de çıkarttım. Fakat göğüslerim hala sert ne zaman yumuşar. Bu konuda bilgi verir misiniz?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Merhaba, korse süresi bir aydır, korse takmanız ödeminizin inmesinde de etkili olacaktır. Bundan sonra iyileşme süreciniz aslında hala devam etmektedir. Yaklaşık 4 ila 6 ay sonra tam olarak iyileşmiş olacaksınız. Bu sürede göğüslerinize masaj yaparak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Zaten zamanla da protez yumuşayacaktır. Sevgiler.

 10. Misafir dedi ki:

  İyi günler hocam ben silikonlarımdan sıkıldım. Çıkartmak istiyorum, silikonu çıkarıp yağ enjeksiyonu yapmak olur mu? Yardımcı olun lütfen.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Olur tabi. Çok sık yaptığımız şeylerden bir tanesi. Silikonun etrafında bir cep oluyor aslında. Buna kapsül diyoruz. Bu normal bir şey. Bu kapsül bir süre sonra ya gevşiyor ya da çok sıkıyor. Ama hastalarda değişik bir deformasyon oluyor. Ya da hastalar artık silikon kullanmaktan hoşlanmıyorlar. O zaman o kalan boşluktaki kapsülü temizledikten sonra o alana yağ transferi yapabiliyoruz. Eğer yeteri kadar yağ hastamızda varsa o yağların yüze yaptığımız yağ transferlerinden daha fazla kalma olasılığı var.Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir