Meme Asimetrisi Düzeltme

Meme asimetrisi, iki memenin eşit olmayan gelişimi olarak karşımıza çıkar. Eşit olmayan iki memenin arasında büyük bir fark yoksa bu durum kabullenilir ve kişi bununla yaşayabilir.İki memenin arasında büyük bir ebat farkı varsa kadınlarda bu sorun güven problemi yaşamalarına neden olabilir. Dekolteli kıyafetlerin üzerinden belli olabilen farklı gögüs boyutları, kadınların rahatsız ve güvensiz hissetmelerine yol açar.Kadınların memeleri arasında minik eşitsizlikler oldukça yaygındır. Fakat meme boyutundaki farklılıklar ilerledikçe bu estetik müdahale ile düzeltilebilir.

Meme asimetri ameliyatı hangi yaşlarda uygulanır?

İki meme arasında bir sütyen bedeni kadar fark olduğunda asimetri düzeltme operasyonu yapılması önerilir. Bu ameliyat için öncelikli olarak cinsel olgunluğunu tamamlamış, regl başlangıcından itibaren en az 3 yıl geçmiş, 18 yaşından büyük kadınlara yapılması öneriliri. İstisna olarak virgin hipertrofi denilen ergen genç kızlarda gögüslerin aşırı büyümesine neden olan hastalık durumunda meme asimetrisi ameliyatı gerçekleştirilir.

Meme asimetrisi nasıl düzeltilir?

Meme asimetrisi ameliyatının birkaç tekniği vardır. Eğer hastanın tek memesi normal diğer memesi küçük ise küçük olan memeye yağ enjekte edilerek veya silikon implant konarak diğer memeye eşit hale getirilir. Eğer büyük olan memede sarkıklık sorunu varsa, ameliyat sırasında toparlama yapılarak meme daha dik bir hale getirilir.

Hastanın tek memesi normal boyutlarda, diğer memesi ondan daha büyükse, büyük olan meme küçültülerek meme asimetrisi eşitlenir.

Bazı hastalarda, memelerin birinin hiç gelişmediği görülür. Yoğun deforme olan hastalarda karın bölgesinden, bel yan bölgeden yada kalça bölgesinden micro cerrahi teknikle cilt, yağ ve kas doku taşınarak meme doku oluşturması yapılır. Bu tarz durumlarda, hastalarda meme bulunmayan bölgeye kendi vücudundan deri-kas kılıfı alınarak nakledilir ve altı implantla desteklenerek işlem tamamlanır.

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Geleneksel meme asimetrisi ameliyatlarında T şeklinde bir iz kalırken, günümüzde ameliyat izi daha az görülüyor. Ameliyat sonrası izleri minimuma indirmek için, meme ucundan aşağıya doğru I şeklinde kesiler açılır ve bu şekilde iz kalma olasılığı en aza indirilir.

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Hastaların, doktorun tavsiye edeceği süre boyunca sporcu sütyeni veya özel bir korse giymeleri yararlıdır. Ameliyattan sonra 1 gece hastane yatışı yeterlidir. İyileşme estetik amaçlı uygulanan diğer meme ameliyatları gibi aynı seyirde izlenecektir. Her durumda 5-6 gün sonrasında hafif tempolu işlere geri dönmek mümkün olabilir. Ağır yük kaldırmamak gün kadar sırtüstü veya yan yatılması tavsiye edilir. gerekir. sigara içilmememelidir. 8-10 gün kadar sırtüstü veya yan yatılması tavsiye edilir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir