Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

blank
1 Cevap

Meme estetiği ameliyatı geçirdim, önümde nasıl bir süreç var?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Ameliyat sonrasında göğsün üzerinde memelere gerekli olan baskıyı yapmak amacıyla özel bir bant ve kuvvetlice sarılmış bir sargı olacaktır. Hastanede kalış süresi bir gündür. Sabah yapılan ameliyatlarda hastanın sağlık durumu elverdiği sürece aynı gün taburcu olunabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmemesi için, 7 gün boyunca düzenli olarak antibiyotik kullanılır. Her iki memedeki iyileşme süreci farklı olduğundan asimetri oluşabilir, olası asimetriler normaldir. İyi bir iyileşmeye müsaade etmek için, aşırı aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İyileşme süreci boyunca kontrollerin aksatılmaması iyileşme süreci açısından oldukça önemlidir.

blank

Hocam merhaba, 3 yıl önce oğlumu doğurduktan sonra memelerimde inanılmaz derecede deformasyon oluştu. Özellikle emzirme döneminin bitmesini bekledim. Şimdi operasyon için karar verdim ama biraz korkularım var. Meme estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır,  ne kadar zaman alır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhaba. Meme estetiğinde hastanın yaşına, kilosuna, boyuna ve vücut oranına göre nasıl bir şekil ve hacme sahip olduğu iki ve üç boyutlu ölçümlerle kontrol edilir. Kadınlarda vücut yapısını deforme edebilen hamilelik sürecinde de ,doğum sonrasında da meme yapısı farklılıklar gösterir. Yaşam kalitesinin artırılması ve hastanın kendine olan özgüveninin yenilenmesi bakımından meme estetiği önemli bir yer tutmaktadır. Söylediklerinize istinaden şimdilik söyleyebileceğim, sizin meme dikleştirme operasyonuna ihtiyacınız olduğu. Memedeki sarkık görüntü ve oluşan deformasyon meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilebilmektedir. Meme büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında sürmekte ve genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyondan sonraki süreçte yaklaşık 1,5 ay boyunca doktorun tavsiye ettiği sporcu sütyenini kullanmak iyileşme sürecinizin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Sporcu sütyeniyle, protez takılan memenin deformasyonu engellenmiş olur. Operasyondan 1.5 ay sonra memelerdeki ödemler iner ve meme dolgun ve diri görünümüyle sizi memnun edecek doğal haline kavuşur. Bu ve buna benzer diğer tüm sorularınız ve detaylı muayene için, sizi dilediğiniz zaman kliniğimizde görmekten mutlu oluruz. Sevgiler.

blank

İyi günler dilerim Leyla Hocam, benim memelerimde sarkıklık ve küçülme var, silikon taktırmak istiyorum.  Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için ne yapmalıyım? Uzun süre bekleme durumum olmayabilir çünkü. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 11, 2020

İyi günler, meme estetiği , küçültme , büyültme ya da dikleştirme operasyonu olsun hemen hepsinde operasyondan sonra yapılması gereken öneriler hemen hemen aynıdır. Öncelikle operasyondan iki hafta önce varsa eğer sigara kullanımını bırakmanız gerekmektedir. Sigara bağımlılığı iyileşme sürecini uzatan, risklere sebep olan bir kullanımdır. Operasyondan sonra sürekli olarak yatağa bağlı şekilde durmanız, kan dolaşımınızın yavaş seyretmesine sebep olur ve iyileşme süreciniz kısalır. Operasyondan sonra tavsiye edildiği gibi iki günlük istirahat süresi bulunmaktadır. İki günden sonra günlük hayata yavaş yavaş adapte olunur ve hızlı iyileşme sürecine girilir. Operasyondan sonra vücut yapılan işleme doğal olarak tepki verdiği için morarmalar ve şişlikler görülebilir. Bu belirtilerin azaltılması için buz uygulaması tavsiye edilir. Yine operasyondan sonra ağrı ve acıyı hafifletmek için doktorun önereceği ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik kullanılmalıdır. Doktorun önereceği sporcu sutyenini kullanmanız göğüslerinizin formunu korumada ve memelerinizin şekil almasını kolaylaştırmaktadır. Sevgiler.

blank

Merhabalar Leyla Hocam, göğüslerimi büyütmek için silikon taktırmak istiyorum. Meme estetiği sonrasındaki iyileşme süreci hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bu süreç beni biraz korkutuyor da, bana tavsiyeleriniz neler olur Leyla Hocam, teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Kasım 2, 2020

Merhaba, göğüs büyütme ameliyatında meme dokusu içerisine protez yerleştirildikten sonra memedeki kesi yapılan bölüm dikilir. Dikiş işleminde çoğunlukla vücut tarafından emilebilen ipler tercih edilmektedir. Hastanede 1 gece kalış süresi olmaktadır. Meme estetiği ameliyatından sonra memelerde ağrı ve gerginlik hissi oluşmakta ve hasta rahatsızlık duyabilmektedir. Ağrıyı geçirmek için ağrı kesici, enfeksiyon riskine karşı antibiyotik reçete edilir. Operasyondan sonra memeler gazlı bezle desteklenerek sıkıca sarılmaktadır. Bu bezler 7-8 gün sonra çıkarılır ve memeleri destekleyen sporcu sütyeninin kullanılmasıyla beraber memelerdeki ödemin inmesi sağlanır, ağrı ve hassasiyet azaltılır. Memeler daha çabuk forma girer. Operasyondan sonraki 1,5 ay boyunca sporcu sütyeninin takılması ve en az 3 ay boyunca ağır spor ve egzersizlerden mümkün olduğunca uzak durmak herhangi bir problem çıkmasına engel olur. Sigara bağımlılığınız varsa operasyondan en az iki hafta önce sigarayı bırakmanız, operasyondan sonra daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

blank

Leyla Hanım, Selamlar ben yaklaşık 3 hafta sonra meme büyütme ameliyatı olacağım. Bu süreci nasıl geçirmemi önerirsiniz. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Sizin tavsiyeleriniz benim için çok önemli cevap yazarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar Leyla Hanım.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 26, 2020

Merhaba, Bu konuda birkaç tavsiyede bulunabilirim. Hem ameliyat sonrası süreci daha konforlu geçirmeniz hemde iyileşme sürecini hızlandırmak adına uyulacak öneriler vardır. Meme küçültme yada büyütme ameliyatı olması farketmez önerilere uyarsa hasta daha hızlı iyileşme sürecini tamamlar. Öncelikle ameliyat sonrası iki gün dinlenmenizi öneriyorum ama bu süreden sonra kendinizi yatağa bağlamayın hekiminizin önerilerini dikkate alarak yavaş yavaş günlük hayatınıza dönüş yapın. Hareket etmeniz yatağa bağlı kalmamanız kan dolaşımını da hızlandıracaktır. Böylece daha hızlı bir sürede iyileşme sağlanacaktır. Özellikle ilk 3 gün ödeminiz fazla olacağından bu bölgeye soğuk uygulama yapmanız sizi rahatlatacaktır. Ameliyat sonrasında koyulan bandajlar yaranızı koruyacak herhangi bir mikrop kapmanısını önleyecektir. Fakat çok uzun kalması da o bölgeyi havasız bırakacaktır. O yüzden bu konuda mutlaka hekiminize danışıp önerilerine uyun. İyileşme süresince vücudunuzun size izin verdiği hareketleri yapın giyinme, soyunma gibi zorlandığınız ve yaranızın gerildiğini hissettiğiniz durumlarda hareketlerinizi sınırlayın. Yani bu durumda bedeninizi dinlerseniz belli hareketleri yapabilirsiniz. Operasyondan sonraki süreci daha konforlu ve ağrısız geçirmeniz için hekiminizin vermiş olduğu antibiyotikleri düzenli olarak kullanın. En önemli husus ameliyat sonrası 1 ay boyunca sporcu sütyenini kullanmanız olacaktır. Bu durum ameliyatın bir parçasıdır ve memenizin şekillenmesini sağlar. Ağır eşyalar kaldırmayın sizi zorlayacak olan hareketlerden kaçının 1 ay sonra ağır spor yapmayın.Yaklaşık 2 ay kadarda saunadan ve solaryum gibi şeylerden uzak durmanız gerekir. Eğer bu önerilere uyarsanız ameliyatın başarılı geçmesi kadar iyileşme süreci de daha kolay geçecektir. Sağlıkla kalın.

blank

Merhaba ben 39 yaşında bir bayanım göğüslerimden hiç memnun değilim dümdüz görüntüsü var silikon taktırmak istiyorum, fakat sonrasında ki iyileşme süreci nasıl olur? bu konuda bilgi verir misiniz. teşekkürler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Mayıs 8, 2020

Merhaba, Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1,5 – 2 saat süren ameliyatlardır. Operasyonun ertesi günü hasta taburcu edilir ve genellikle iki gün evde istirahat etmesi önerilir. İyileşme sürecinde hastanın farklı şikayetleri olabilir. Genellikle kas arkasına konulan protez sebebiyle hasta kol hareketlerinde daha fazla ağrı hissedebilir. Bu şikayetler genellikle ilk günler için geçerlidir.İlk zamanlarda daha fazla olan ödem üçüncü günden sonra giderek azalmaya başlar böylece hastanın kol ve gövde hareketleri daha rahat olur. Üçüncü günden sonra hastanın göğüsünde ki bantlar alınır. Dikiş yerinde ısıya dayanıklı bantlar bırakılır. Hastanın operasyondan sonra iyileşme sürecine ve operasyonun başarısına katkısı nedeniyle 1 ay boyunca sporcu sütyenini giymesi gerekir. Bu sütyen memenin şekillenmesini sağlar. Hasta 3 hafta boyunca ağır hareketler yapmamalıdır, bu sürede aktivitelerini sınırlandırmalıdır. Ancak birinci aydan sonra çok ağır olmayacak şekilde hareketlerine devam edebilir. Sağlıklı günler dilerim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar