Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

2.04K görüntülenmeMeme Estetiği
0
1 Yorum

Meme estetiği ameliyatı geçirdim, önümde nasıl bir süreç var?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Ameliyat sonrasında göğsün üzerinde memelere gerekli olan baskıyı yapmak amacıyla özel bir bant ve kuvvetlice sarılmış bir sargı olacaktır. Hastanede kalış süresi bir gündür. Sabah yapılan ameliyatlarda hastanın sağlık durumu elverdiği sürece aynı gün taburcu olunabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmemesi için, 7 gün boyunca düzenli olarak antibiyotik kullanılır. Her iki memedeki iyileşme süreci farklı olduğundan asimetri oluşabilir, olası asimetriler normaldir. İyi bir iyileşmeye müsaade etmek için, aşırı aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İyileşme süreci boyunca kontrollerin aksatılmaması iyileşme süreci açısından oldukça önemlidir.

0

Doktor Hanım merhaba, meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum. 30 yaşındayım. Benim için ameliyattan çok sonrası önemli açıkçası. Zamanım biraz kısıtlı çünkü. Meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok uzun sürer mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatı süreci ve sonrası ile ilgili kısa bir bilgi aktarayım. Ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştiririz. İlk gece hastanede kalırsınız. Ameliyattan sonraki ilk 4-5 gün sizin için en ağrılı süreç diyebilirim. Ama bu sürede biz yüksek etkili ağrı kesiciler verdiğimizden ağrının şiddetini minimuma düşürüyoruz. 1 ay boyunca ödem oluşumunu azaltmak için ameliyat sonrasında size giydiren özel medikal korseyi giymenizi istiyoruz. İyileşme süresi için de ortalama 10 gün sonra rutin işlerinizi halledebiliyor olursunuz ancak yüksek efor gerektiren aktivitelerden en az 2-3 ay uzak kalmanız gerekli diyebilirim. Eğer özellikle kol kaslarını çalıştıran bir işiniz varsa iyileşme için ortalama 3 ay ayırmanızı öneririm. Sevgiler…

0

Doktor Hanım merhaba, meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme büyütme ameliyatları bittikten sonra ilk 3-4 hastada ağrı görülebilir. Bu dönemde hastaya kuvvetli ağrı kesiciler veririz ve ağrının şiddetini en az düzeyde hissetmesini sağlarız. Bu iyileşmenin ilk aşamasıdır. Meme estetiği ameliyatından sonra hastaya özel medikal bir korse giydirilir. Bu korsenin sürekli kullanımı operasyonun başarısında ve iyileşme sürecinin hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesinde çok önemli. Hem göğüsler daha rahat şekle girer hem de ödem oluşumu azalır. Ortalama 10 gün sonra ağrılar diner ve ağır kaldırmamak veya yüksek efor gerektiren işler yapmak haricinde rutin yaşantıya dönülebilir. Sevgiler…

0

Selamlar Leyla Hanım, meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme estetiği ameliyatlarında iyileşme süreci genellikle benzer şekilde ilerlemektedir. Genel anestezi etkisi altında gerçekleştirilen ameliyat sonrası hastanın bir gün hastanede yatışının gerçekleşmesi gerekir. Operasyon genellikle 1,5 ila 4 saat arasında sürmektedir. İyileşme süresi hastadan hastaya farklılık gösterse de genellikle 2 ila 7 gün arasında devam etmektedir. Vücudunuzu çok zorlamayacak bir işte çalışıyorsanız genellikle 4 gün içerisinde günlük yaşamınıza geri dönmeniz mümkün. Operasyon sonrası ameliyat bölgesinde morluk, ödem ve şişlik gibi komplikasyonlar görülebilir. Tedavi bölgesinde ağrı hissedilebilir ancak bu durum basit ağrı kesiciler yardımı ile kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmektedir.

0

Merhaba Leyla Hanım, meme estetiği ameliyatı yaptırmak istiyorum. Süreci merak ediyorum. Acaba meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, meme estetiği ameliyatı oldukça genel bir tanım. Normalde meme estetiği kendi arasında büyütme, küçültme, dikleştirme olarak ayrılıyor. Siz genel bir ifade kullandığınızdan ötürü ben de bu şekilde sorunuzu cevaplayacağım. Meme estetiği ameliyatında genel anestezi tekniğinden yararlanılır. Bu nedenle operasyon sonrası ilk gece hastanede kalmanız önerilir. Ardından ise evde dinlenme sürecine geçilebilir. İşlem türüne göre ameliyat süresi değişiklik gösterse de ortalama 1,5 ila 4 saat arasında operasyon devam eder. Meme estetiğinde toparlama süresi yaklaşık 1 haftayı bulur. Ancak bazı hastalarımızda bu zaman aralığı azalabilir veya artabilir. Eğer bir sorun bulunmuyorsa ve yaptığınız iş spor eğitmenliği veya benzeri vücudunuzu zorlayıcı aktivite gerektirmiyorsa 4 gün içerisinde işinize dönmeniz mümkündür. Meme estetiği ameliyatı sonrasında tedavi bölgesinde ödem ve morluk gibi olağan komplikasyonlar meydana gelebilir. Ancak korkulmamalıdır, bu komplikasyonlar geçicidir. Bir süre meme bölgenize sarmak için özel bir bant veya sargı kullanmanız gerekir. Memelerinizin yeni şeklini alması ise yaklaşık 6 ay sürmektedir. Sevgiler.

0

Merhabalar, meme estetiği olmak istiyorum ancak yalnızca yazın yıllık izin zamanımda bu ameliyatı olabilirim. Yıllık iznim de epey kısa bir dönem. Acaba meme estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok uzun sürüyor mu? Bilgi alabilirsem çok sevinirim. Sevgiler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme estetiği derken genel bir ifade kullandığınızdan dolayı dikleştirme, küçültme ve büyütmeden mi bahsettiniz emin değilim. Bu nedenle bu ameliyatlara özgü spesifik bir bilgi vermem çok zor. Ancak genel bir bilgi ile cevaplayabilirim bu sorunuzu. Meme estetiği ameliyatları genel anestezi etkisinde yürütülür. İşlem süresi değişmekle beraber genellikle 1,5 ila 4 saat arasında devam eder. Operasyon bitiminde ilk gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Daha sonra ise taburcu olarak süreci evde geçirebilirsiniz. İyileşme süresi ise bir haftayı bulur ancak bazı kişiler daha kısa sürede de toparlayabilmektedir. Eğer çok yoğun aktivite yapmanızı gerektirmeyecek işlerde çalışıyorsanız 4 gün içerisinde işinize dönmeniz mümkün. Fakat pilates eğitmenliği, fitness eğitmenliği gibi işleriniz var ise 2-3 ay daha beklemeniz önemlidir. Ameliyattan sonra tedavi bölgesinde morarma ve ödem gibi olağan komplikasyonlar belirebilir. Bu oldukça normaldir. Ağrı yaşayabilirsiniz ancak ağrı kesiciler ile bu ağrılarınız hafifler. Genel olarak iyileşme süreci bu şekildedir. Göğüslerinizin tam halini alması ise 6 ayı bulacaktır. Sevgiler.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar