Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

1.57K görüntülenme
0

İyi günler Leyla hocam ben 21 yaşındayım göğüslerim çok büyük ve bu sağlık sorunlarına yol açıyor. Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum ama iz kalır mı daha yaşım çok küçük iz kalmasını istemiyorum. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim hocam. Çok teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Meme küçültme ameliyatları orta büyüklükte meme yapısına sahip olanlarda daha kolay. Ama gerçekten sağlık amacıyla yapılan meme küçültme ameliyatları var ki bunlarda özellikle omuz problemleri, sırt ağrıları, postür bozuklukları gibi sorunları görebiliyoruz. Bunlarla ilgili olarak genç hastalarımız da var. Bu problemlerin çözülmesi için mutlaka sağlık açısından meme küçültme ameliyatının olması gerekiyor.Ya da meme altlarında pişikler meydana gelebiliyor. O yüzden de bunların çözülmesi için yine meme küçültme ameliyatları şart oluyor.Dikişlerin kalıcılığı ve düzelme periyodu kişiden kişiye değişiyor. Ama genel olarak o izler 6 ay ile 2 yıl arasında düzelmiş oluyor. Cildin kalitesine, rengine bağlı olarak bu durum değişiyor. Biliyoruz ki beyaz tende izler daha az kalıyor. Ama esmer tende gittikçe daha koyu bir skar kalabiliyor. O yüzden lolipop skar dediğimiz meme başından alt tarafa doğru giden bir iz olabilir. Aynı zamanda daha büyük memelerde lift yapmak zorunda kaldığımız hastalarda da ters T dediğimiz bir iz olabiliyor. Sevgiler.

9 Cevap

0
Misafir

Memelerimden memnun olmadığım için küçülttürmek istiyorum. Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme ameliyatı meme boyutunun küçültülerek daha estetik görünmesini sağlar. İşlem genel anestezi altında ortalama 3-5 saat sürede yapılır. Ameliyat yapılış tekniğine göre memede iz az da olsa kalmaktadır. Kesi ile yapılan tüm ameliyatlarda ameliyat izi mutlaka olur. Meme küçültme işlemi kesi izi, meme başının tam tur çevresinde (donut), meme başının altında ters T (çapa), I (lolipop) ya da L şekillerinde olabilir. Bu iz iç çamaşırı bölgesinin içinde kaldığı için dışarıdan belli olmamaktadır. Zamanla cilt kalitesine, sigara kullanımına ve sağlığa gösterilen özene bağlı olarak iz silikleşebilir.

0
Misafir

Doktor Hanım merhaba, 35 yaşındayım. Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Ama bir kaygım var. Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı acaba?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme operasyonları meme içerisindeki fazla meme dokusunu aldığımız ameliyatlardır. Bazen meme dokusu alındıktan sonra deride sarkma da gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda fazla deriyi de keserek atmak gerekir. Meme küçültme ameliyatında işlemi gerçekleştirmek için attığımız kesi çoğu zaman göğüs çevresinden başlar meme altına doğru iner. Operasyon sonrası belli bir süre elbette ki kesinin olduğu yerde iz olur. Bu alanı güneşten korumak gerekir. Sonrasında iz kremleri izin kaybolmasında işe yarar ve iz git gide gözle görülemez hale gelir. Dolayısıyla bununla ilgili kaygılanmanıza gerek yok. Ayrıca iz tedavisi için lazer gibi medikal yöntemler de var. İz için de tedavi olabilirsiniz. Sevgiler…

0
Misafir

Merhaba doktor hanım, göğüslerim çok büyük olduğundan meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Ancak endişem şu, meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı? Kalırsa bu iz çok belli olur mu? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme ameliyatında vücut üzerine kesi açılarak işlem gerçekleştiğinden dolayı minimal de olsa iz kalma olasılığı söz konusudur. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta, kesinin nereden açılacağıdır. Meme küçültme ameliyatında kesi dört farklı noktadan açılmaktadır. Bunlar meme ucu çevresi, meme altı, koltuk altı ve göbek üstü bölgeleridir. Meme ucu çevresinden açılan kesilerde iz memenin kahverengi alanında kalacağından dolayı belli olmamaktadır. Meme altı bölgesi de alt kısımda kaldığı için göze çarpmamaktadır. Koltuk altı ve göbek üstü bölgeden açılan kesilerde meme üzerinde herhangi bir iz kalmaz. Kesi izleri ilk zamanlar belirgin ve pembe renkte olabilmektedir. Ancak zaman geçtikçe ten rengi ile uyumlu bir hal alarak belirginliği iyice azalmaktadır.

0
Misafir

Sevgili Leyla Hanım selamlar, meme küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum ancak işlem sonrası vücudumda iz kalır mı kalmaz mı şüphelerim var. Rica etsem beni aydınlatabilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, meme estetiği uygulamalarında vücutta iz bırakmayan tek operasyon meme dolgunlaştırma ve büyütme amacıyla uygulanan yağ enjeksiyonudur. Bunun dışındaki tüm meme estetiği operasyonlarında vücut üzerine kesi açıldığı için mutlaka ardında bir iz bırakacaktır. Fakat gelişen estetik tıp ve son teknoloji malzemeler ile eskiye kıyasla izin belirgin olma riski çok daha azdır. Meme operasyonlarında kesilerin nereden uygulandığı da çok önemlidir. Meme altından uygulanan kesiler bu bölgede görünmediğinden dolayı iz kalsa dahi göze çarpmaz. İzler ilk aşamada pembe renkte görünürler fakat zamanla ten rengine yaklaşarak belli belirsiz bir hal alırlar. Sevgiler.

0
Misafir

Leyla Hocam merhaba, ben meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Sadece meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı diye endişe ediyorum. Bilgi verirseniz çok memnun olacağım.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme ameliyatlarında biz genellikle göğüs çevresinden meme altına doğru kesi yapmayı tercih ediyoruz. Operasyon esnasında meme içerisinde bulunan fazla meme dokusunu alıyor. Bunun sonucunda eğer sarkma olduğunu gördüysek fazla deriyi de keserek atıyoruz. İlk zamanlar ameliyatta attığımız kesilerin izleri gözle görülür şekilde oluyor. Operasyondan sonra iz kremlerini düzenli kullanın. Zaman içerisinde bu izin belirginliği fazlasıyla azalacaktır ve neredeyse gözle görülmez dereceye gelecektir. Sağlıklı günler diliyorum.

0
Misafir

Leyla Hanım merhaba, ben 30 yaşındayım. Göğüslerim vücuduma göre çok büyük. Küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Benim size sorum, meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme ameliyatlarında çoğunlukla göğüs ucundan kesilerin yapılması tercih edilir. Meme içerisindeki fazla yağ dokusu alınır ve eğer sarkma gözlenirse fazla deri de kesilerek atılır. Operasyonda atılan bu kesilerin izleri ilk başlarda gözle görülür. Operasyon sonrası doktorunuzun size önerdiği iz kremini düzenli olarak kullanın. Bu izin belirginliğini azaltacaktır. Zamanla izlerde azalma olacak ortalama 1,5 – 2 yıl sonra da izleriniz belli belirsiz bir hal alacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

0
Misafir

Merhaba leyla hanım göğüslerimin büyüklüğünden memnun olmadığım için meme küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum ama meme küçültme ameliyatı yaptırırsam iz kalır diye de korkuyorum. Meme küçültme ameliyatında memede iz kalır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme küçültme ameliyatında meme içindeki yağ dokusu azaltılır ve gerek duyulursa fazla deri kesilir. Ameliyat sırasında memeyi küçültmek için açılan kesilerin izi kalır. Ancak bu izler dışarıdan bakıldığında doğrudan fark edilmeyecek şekilde açılır ve izler ilk zamanlar mor bir görüntüye sahipken zaman içinde açılır ve yaklaşık olarak 2 yıl içinde de kaybolur.

0
Misafir

İyi günler, göğüslerim çok büyük olduğu için oldukça biçimsiz görünüyor ayrıca omuz ve sırt ağrısına neden oluyor. Meme kucultme ameliyati ile göğüslerimi küçultmek ve daha estetik görünmesini sağlamak istiyorum. Hocam merak ettiğim bir diğer konu da konu meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalıyor mu?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, meme estetikleri içinde iz bırakmadan gerçekleşen tek uygulama yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütmedir. Bunun dışındaki tüm meme estetiği operasyonlarında minimal izler kalacaktır. Ancak meme estetiklerinde kesi açılan yerler farklı olabilir; bazı operasyonlarda kesi göğüs ucu çevresine yapılırken bazılarında göğüs altına yapılmaktadır. Göğse hiç dokunmadan koltuk altından ya da göbek üstünden yapılabilen estetik müdahaleler de vardır. Operasyon göğüs çevresinden açılan kesi ile gerçekleştirildiğinde kesi izi göğsün kahverengi bölümünde kalacağı için belirgin bir iz olmaz. Göğüs altından açılan keside de iz göğsün alt bölümünde kalacağı için doğrudan göze çarpmaz. Koltuk altından ve göbek üstünden yapılan uygulamalarda isi göğüste herhangi bir iz oluşmaz. Ameliyat türüne bağlı olarak ortaya çıkabilecek bu izler ilk aşamada pembe olacaktır. Zamanla yara izinin rengi açılır ve ortalama 2 yıl içinde de belli belirsiz bir hal alır.

0
Misafir

İyi günler Leyla Hocam, memelerim büyük olduğu için alt kısmında kışın terleme çok oluyor. Özellikle yaz aylarında terlemeyle beraber pişik de oluyor. Ayrıca hocam uzun süre ayakta kaldığım zaman sırt ağrılarım da oluyor, meme küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum, henüz evli değilim, meme küçültme ameliyatı sonrasında iz kalır mı? Çok teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

İyi günler, her kadının vücut yapısı, orantısı birbirinden farklıdır. Büyük göğüs yapısı da genetik olarak geçmekle beraber kadının postürünü yoracak biçimde olabilmektedir. Büyük göğüsler kadınlarda sırt ve omuz ağrısına sebep olabilmekte, terlemeyle beraber pişik hatta yara olmasına sebep olabilmektedir. Tüm bunlar kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Meme küçültme operasyonlarında iz kalabilmektedir. Bu iz areola halkasından ya da areola halkasından meme altına inen ters T şeklinde bir kesi olabilmektedir. Ters T şeklinde olan iz lifting ameliyatlarında daha çok kullanılır. Hastanın ten rengine göre kesi izi belli olmaktadır. Eğer ten rengi koyuysa operasyon izi zaman geçtikçe koyulaşmaktadır. Eğer meme küçültme operasyonu olan kişi beyaz, sarı ya da açık tenliyse başta pembe olan skar izleri zaman geçtikçe açılıp gri yada beyaza dönüşmektedir. Bu izlerin renk değiştirme süresi altı ay ile iki yıl arasında değişmektedir. Sevgiler.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    Bulmak istediğiniz içerikle ilgili bir şeyler yazıp enter tuşuna basın.