Blog

Mini Karın Germe mi? Tam karın Germe mi?

karın germe mını

karın germe mını Mini karın germe mi? Tam karın germe mi olmalıyım diye düşünenler için konu ile ilgili detayları içeriğimizde derledik. Karın germe operasyonu karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak ve daha gergin bir görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Hamilelik dönemi sonrası ve obezite gibi aşırı kilo alıp vermeden dolayı deride sarkmaların meydana gelmesi normaldir. Genetik yapı, yaşam tarzı, beslenme şekli gibi nedenlerden dolayı kilo alıp verme sonrasında vücudun belli bölgelerinde deri sarkmalarını yaşanabilmektedir. Özellikle hem erkek hem de kadınlarda sarkmanın en fazla yaşandığı alan karın bölgesidir. Karın bölgesinde yaşanan sarkmalar spor ve egzersizler ile toparlanmıyor ise karın germe operasyonu yapılabilmektedir. Karın germe operasyonu mini ve tam olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Hangi şekilde yapılacağına karar vermek için doktorunuzun sizi detaylı olarak fiziki muayeneden geçirmesi gerekir. 

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Mini karın germe ameliyatı tam karın germe ameliyatından farklı yapılır. En önemli farkı daha az izin kalması ve göbek deliğinin yerinin değişmemesi dir. Mayo çizgisinin alt kısmından yani sezaryen çizgisinden yapılmaktadır. Böylelikle ortaya çıkan iz normal mayo çizgisi ile birleştiği için ortaya daha doğal bir görünüm çıkmaktadır. Karın alt bölgesindeki sarkma ve bel çevresinde yer alan fazla yağlanma mini karın germe işlemi ile çözülebilmektedir. Mini karın germe operasyonu adımları; 

 • İlk olarak hastaya operasyon öncesinde liposuction yapılmaktadır. 
 • Anestezi eşliğinden sonrasında ise pubis bölgesinin hemen üstünden kısa bir kesi yapılır.
 • Bu kesi sayesinde gevşek olan karın kasları gerdirilir. Germe işlemi göbek deliğine kadar olan bölgeye kadar yukarı kaldırılarak yapılır.
 • Sonrasında ise göbeğin alt kısmında sarkan fazla deri çıkartılıp uzaklaştırılır. 
 • Eğer göbek deliğinde de gevşeme var ise üst kısımdan kaslar birbirlerine dikilerek sıkılaştırma yapılır.
 • Operasyon dikiş atıldıktan sonra sona erer. İlk 24 saat hasta müşahede altında tutulur. Sonrasında herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

Tam Karın Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Eğer hastanın karın bölgesinde var olan sarkma ve gevşeklik daha ciddi boyutta ise mini karın germe yerine tam karın germe ameliyatı yapılır. Özellikle üst üste hamilelik geçirenler ve obezite gibi aşırı kilo alıp verme nedeniyle sorun yaşayan kişilere tam karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Vücudun ciddi oranda kilo vermesi derinin sarkmasına neden olur. Bu sarkma ve gevşemeler nedeniyle kişinin estetik görüntüsü kötü bir hal alabilir. Bu da özgüven kaybına neden olabilmektedir. Daha sağlıklı ve özgüvenli olmak için karın germe ameliyatı gereklidir.  Tam karın germe ameliyatı adımları;

 • Hastaya anestezi uygulandıktan sonra pubisin üst bölgesinden daha geniş bir kesi yapılır.
 • Tüm karın bölgesi derisi yukarı kaldırılarak altındaki kaslar onarılır. Daha sonra deri gerilerek fazla kısmı çıkarılır. 
 • Göbek deliğinin yeri sarkmadan dolayı bozulduğu için fazla deri alındıktan sonra yeni yerine konumlandırılarak yeni göbek deliği şekillendirilir.
 • Çıkarılan fazla deri özellikle göbek deliğinin alt kısmından alınmaktadır.
 • Kesinin yapıldığı bölgeden gerilen deri dikilerek kapatılır ve operasyon sona erer. 
 • İlk 24-48 saat hasta hastanede yakın takip edilir. Sonrasında herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

Mini Karın Germe ve Tam Karın Germe Arasındaki Fark Nedir? 

Karın bölgesinde yer alan sarkmalar için mini veya tam germe işlemleri yapılmaktadır. Hastaya mini veya tam mı karın germe operasyonun yapılıp yapılmayacağına doktor fiziki muayene sonrasında karar vermektedir. Kişinin karın bölgesinde yer alan sarkma durumu, sağlık ve yaşı gibi etkenler operasyonu etkileyebilmektedir. Mini ve tam karın germe arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farkları sıralayacak olursak; 

 • Tam karın germe ameliyatında ki en büyük fark göbek deliğinin yeniden dizayn edilmesidir. Fazla deri ve yağın alınması ile birlikte göbek deliğinin yeri haliyle değişmektedir. Bu durumda tekrardan doğru yere konumlandırılması için işlem yapılmaktadır. Mini karın germe işleminde göbek deliğinin yeri değişmediği için herhangi bir ekstra işlem yapılmamaktadır.
 • Mini karın germe ameliyatında işlem yapmak için atılan kesi yaklaşık 15 cm kadardır. Fakat tam karın germe işleminde atılan kesi daha büyüktür. Ne kadar büyük olacağına işlem yapılırken hastanın sarkmasına göre karar verilmektedir. Yani iki operasyon sonrası kalan dikiş izlerinde mini karın germenin izi daha azdır. 
 • Mini karın germe işleminde karın kaslarına işlem yapılabilir ancak bu göbek deliğinin üst bölgesini kapsamaz. Tam karın germede karın kaslarının tümü onarılır ve sıkılaştırılarak tekrar dikilir. 
 • Operasyon sonrası iyileşme süreci mini karın germe de ortalama 3-4 gün, tam karın germe de ise 7-10 gündür. Tam karın germede iyileşme süreci minimum bir hafta kadardır.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrasında gündelik hayata dönmek daha kolay ve kısadır. Tam karın germede bir ilk 7-10 gün biraz zorlu geçmektedir.

Karın Germe Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Karın germe işlemi kalıcı mıdır? 

Bu sorunun cevabı kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Karın germe ameliyatı olduktan sonra çok fazla kilo alıp vermek, üst üste hamilelik dönemleri geçirmek tekrardan sarkmaya neden olabilir. Eğer gebelik ya da kilo alıp verme durumları yaşanmaz ise sonuç kalıcıdır.

Karın germe sonrası gebe kalınır mı? 

Evet kalınır. Fakat tam iyileşmenin gerçekleşmesi gerekir. Karın germe ameliyatından en az 12 ay sonrasında gebe kalınabilir. Tabi ki doktor onayı ve kontrolünde gebelik süreci takip edilmelidir. Operasyondan kısa süre sonrasında gebe kalmak hem sağlığınızı riske atabilir hem de operasyonun başarısını olumsuz etkileyecektir. 

Operasyonun süresi ne kadardır?

Mini karın germe ameliyatı ortalama olarak 1-2 saat kadar sürmektedir. Tam karın germe ise kişinin durumuna bağlı olarak 2-4 saat sürmektedir.

Karın germe öncesinde kilo vermek gerekir mi? 

Eğer fazla kilolarınız var ve vücut kitle indeksiniz 30 un üzerinde ise karın germe öncesinde ideal kilonuza ulaşmanız gerekir. Bunun için uzman kontrolünde kilo verme sürecini yürütmenizi öneririz. Eğer ideal kilonuzda karın germe yapılırsa sonuçları çok daha estetik ve kalıcıdır.

Karın germe fiyatları?

Karın germe fiyatları değişkendir. Tam mı yoksa mini karın germe mi yapılacak, kişiye aynı anda başka işlemler yapılacak mı gibi durumlar fiyatı etkilemektedir. En doğru karın germe fiyat bilgisi için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.