Genital Estetik

Perinoplasti Doğum İzleri Estetiği

perinoplasti

Normal doğum sırasında yapılan epizyotomi, yani bebeğin kafasının vajinadan çıkarken oluşan yırtık veya  doğum sırasında doktor tarafından kontrollü yapılan kesi, bazen kötü bir şekilde iyileşebilir. Kötü görünen dikiş izleri kadınların cinsel hayatında sorun açabilir, özgüven sorunları yaşamalarına neden olabilir. Genital estetik açısından sıkıntı yaratan bu durum perinoplasti doğum izleri estetiği ile ortadan kaldırılabilir. Doğumdaki perine bölgesindeki dikiş izlerinin silinmesi veya düzeltilmesi, hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle mümkündür.

Perine bölgesi neresidir?

Perine bölgesi , anüs ile vajina arasında kalır, uzunluğu 1 -5 cm arasında değişen bölgenin ismidir. Perineum da denilen,  Perine bölgesi, kas, bağ doku, cilt ve cilt altı dokudan oluşur. Açık pembe renkli ve gergin görünen, genital estetik açısından tamamlayıcı bir bölgedir.

normal vajinal doğumlarda bebek çıkarken ilk başı bu bölge ile temas eder. O nedenle doğumda genellikle bir miktar yırtılması normaldir. Ancak zor doğumlarda ve büyük başlı bebeklerde yırtılması normaldir. Özellikle ilk doğumlarda perine yırtılması sıklıkla görülür. Ancak doktor tarafından takip edilen doğumlarda kontrollü şekilde yırtılma gerçekleşmesi için doktor tarafından kesilip (epizyotomi), doğum sonrası dikilir. Kontrolsüz yırtılmalarda perine yırtığı kas da dahil, tüm doku katlarında gerçekleşebilir. Bu da perine de aşırı deformitelere neden olur. Bunu engellemnin tek yolu epizyotomidir.

Epizyotomi kesisi nedir?

Normal doğum sırasında bebeğin vajinal kanaldan inerken, gelen kısmı vajinanın girişinde yırtıklara yol açabilir. Bu yırtıkların önlenmesi amacıyla perine adı verilen bölgeye makas ile kesi yapılarak doğumun hem anne hem de bebek için daha kolay geçirilmesi amaçlanır. Bu kesiyle epizyo kesisi veya doğum kesisi adı verilir. Epizyo kesisi doğum sonrasında dikilerek kapatılır. Lohusa döneminde epizyo dikişleri iyileşmeye başlar fakat bazı durumlarda doğum kesisi iyi bir şekilde iyileşmeyebilir veya derin izler kalabilir. Bu kesi, bazı kişilerde uzayabilir bu da vajina ağzının daha açık kalmasına yol açar.

Perinoplasti neden yapılır?

Doğum kesisi bazı durumlarda daha belirgin olur. Bu durumların başında zor doğumlar gelir. Travmatik ve uzun süren doğumlarda, perine bölgesinin fazla ödemlenmesi, doğum sırasında uzun yırtıkların oluşmasına yol açar. Aynı zamanda vakum, forseps gibi doğuma yardımcı olan araçlar da doğum kesi izinin daha belirgin olmasına neden olur.

Dikişlerin iyileşme sürecinde iltihap toplaması, iyileşme döneminde doğum kesisinin kendiliğinden açılmasına yol açar. İltihaba bağlı olarak dikiş yerlerinde meydana gelen granülasyon dokusu estetik açıdan kötü bir görünüme neden olur. Bu nedenle dikişlerin hijyenine dikkat etmelisiniz.

Bunların yanı sıra doğum dikişlerinin tutmaması, tam olarak onarılmamış perine yırtıkları ve derin perine yırtıkları da kadınların genital bölgesinde belirgin izler bırakabilir.

Perinoplasti – Perine estetiği nasıl yapılır?

Perine bölgesinde vajinal doğum sonrasında gerçekleşen estetik olmayan dikiş izleri perine estetiği ile düzeltilir. Perine estetiğinde nedbe dokusu çıkarılarak dikişler yeniden estetik olarak atılarak, düzeltilir. Normal doğum sırasında karşılaşılan bir diğer durum ise vajinal genişlemedir. Vajinanın bollaşması ve sarkmasına vajinal relaksasyon sendromu denir. Normal doğum sonrasında görülen bu sendrom çiftlerde cinsel problemlerle yola açabilir. Perine estetiği genellikle vajen daraltma ameliyatı ile kombine edilir. Operasyon ortalama bir saat sürer.

Perineoplasti ameliyatında, epizyotomi kesilerinin düzeltilmesi ve sonrasında vajina ağzının daraltılması, büyük dudaklardaki kırışıklıkların azaltılması ve vajina girişinin sıkılaşması hedeflenir. Böylelikle kişi hem estetik görünecek hem de cinsel olarak kendine güven duyacaktır. Kişinin ihtiyacına göre labioplasti yani genital dudak estetiği de yapılarak dış dudaklara yağ dolgusu da yapılabilir.

Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı hissedilebilir. Sızıntı şeklinde bir kanama, gerginlik hissi normaldir. 2-3 gün buz masajı yapılması önerilir. Bir hafta sonra hasta günlük hayatına dönecektir.

Perinoplasti fiyatları nedir?

Perinoplasti fiyatları başka bir düzeltmenin operasyona eklenmesine göre değişkenlik gösterir. Operasyon öncesi doktorunuz ile görüşüp ameliyatı ona göre planlamanız önerilir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak perinoplasti ve perine estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.