PRP Yöntemi ile Saç Tedavisi

Saç dökülmesi yaşayan kişiler için umut ışığı olan işlemlerden biri de PRP yöntemi saç ekimi oluyor. En etkili saç ekim yöntemleri arasında görülen PRP yöntemi aynı zamanda ameliyatsız saç ekimi olarak da biliniyor. Platelet Rich Plazma yani PRP tedavisinde saç dökülmesi sorunu yaşayan hastaların saç kökleri uyarılarak izsiz saç ekimi gerçekleşebiliyor. En son teknoloji ile geliştirilen PRP yönteminde doğal yöntemlerle saç kökleri uyarılır. İnsan kanı mezenkimal kök hücreleri içeren bu uygulama saç köklerinden yeni saçların çıkmasını sağlar. PRP saç ekimi hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabiliyor. Zayıflayan ve dökülen saçlarınız, bu yöntemle gürleşerek daha etkileyici bir hale gelecektir.

PRP yöntemi nedir?

PRP yönteminde hastadan alınan kan, bileşenlerine ayrılarak trombosit açısından zenginleştirilir. PRP saç ekiminde kullanılan konsantre kan bileşeni trambosit, lökasit, büyüme faktörleri ve stokin içerir. Bileşenlerine ayrılan bu kan, tekrar hastanın saç ekimi yapılacak bölgesine enjeksiyon ile uygulanır. Yani kişinin kendi kanının ana faktör olduğu bu uygulamada oldukça etkili sonuçlar elde edilir. Zayıf saç tellerini güçlendiren ve saçsız olan bölgeden yeni saçlar çıkmasını sağlayan bu yöntem, ameliyatsız saç ekimi isteyen hastaların ilk tercihidir.

PRP saç ekimi nasıl uygulanır?

PRP saç ekimi için öncelikle hastadan kan testi alınır. Hastadan alınan bu kan, santrifüj içinde dönüştürülür ve kanın içinde PRP ayrıştırılır. Kişinin kendi kanından alınan PRP özel bir işlemden geçerek kanın içindeki kırmızı ve beyaz kan hücreleri birbirinden ayrılır. Böylece kişinin kanı trambosit açısından 2- 3 kat daha zengin bir hale getirilir.

Saç köklerine uygulama yapılmadan önce ağrı eşiği düşük olan hastalara anestezik krem sürülür. Hastanın kanından elde edilen PRP aşısı, ince uçlu enjektörlerle saç köklerine uygulanır. Bu adımda saç köklerinin canlanması, saç tellerinin kalınlaşması ve yoğunlaşması amaçlanır. PRP saç ekiminden etkili bir sonuç almak için en az 2-3 seans uygulanması gerekir. Her seansın arasında 3 haftalık bir boşluk olmalıdır. PRP tedavisinde ilk seanstan itibaren saç köklerinde canlanma olduğunu ve saçlarınızın gürleştiğini göreceksiniz. Kadın tipi saç dökülmelerinde, PRP yönteminin yılda bir kere tekrarlanması tedavinin devamlılığını arttıracaktır. Erkeklerde ise, ince ve seyrek saçlarda PRP tedavisi önerilir.

PRP saç ekimi iyileşme süreci

PRP saç ekiminde kişiden alınan kanın tekrar kişinin saç derisine enjekte edilmesi ortalama 10 dakika sürer. PRP saç ekiminden sonra hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, günlük yaşamına dönebilir. Bu işlemde dikiş atılmadığı için hastanın kontrol süreci daha rahat geçer. Operasyondan sonra birkaç gün denize veya havuza girilmemesi önerilir.

PRP saç ekimi kök hücre tedavisi midir?

PRP uygulaması ve kök hücre tedavisi birbirinden farklıdır. Kök hücre tedavisi, yaralanma veya bir hastalığı tedavi etme amacıyla hasarlı bir organa yeni hücrelerin tanıtılmasına denir. PRP saç ekimi ise, hasarlı olan dokunun onarımı için, onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olan plateletlerden faydalanır.

PRP tedavisinde hastanın kendi kanını kullanmak güvenli midir?

PRP tedavisi son derece güvenilirdir. PRP ile elde edilen bütün içerik, tamamen kişinin kendine aittir. Bu nedenle hastada herhangi bir alerji veya bulaşıcı hastalık riski görünmez. Bunun yanı sıra kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi uygulamaların hepsi steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılır, yani dışarıdan bir mikrop kapmanız imkansızdır. PRP saç ekiminde kullanılan plateletlerin hepsi kişinin kendi vücudundan alınır, dışarıdan herhangi bir ekleme yapılmaz. Bu nedenle PRP saç ekimi oldukça güvenilir ve risksiz bir uygulamadır.

PRP başka hangi alanlarda kullanılır?

Cilt ve yara iyileştirme alanlarında oldukça yoğun olarak kullanılarak PRP yöntemi Avrupa ve ABDde çok yaygındır. PRP yöntemi sadece saç ekimi alanında değil ağız, beyin ve plastik cerrahi alanlarında da sıklıkla kullanılır. İyileşmeyen yaralarda da PRP tedavisi tercih edilir. PRP tedavisi yüz, boyun, dekolte, el üstleri, bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gereken tüm alanlarda kullanılabilir. Bunların yanı sıra göz altı morlukları ve leke tedavisi için PRP kullanılabilir.

Derin kırışıkları olan hastalar için PRP yönteminin otolog trombin ile bileşiminden oluşan karışım deri altına yapılır. Bu karışım hemen sonra bir jele dönüşür. Yoğun bir doku onarım süreci başlatan bu jel, derideki hacim kayıplarını giderir. PRP jel, hacim kazandırıcı bir dolgu olmasının yanı sıra enjekte edilen bölgeyi çevreleyen dokunun aynısının oluşumunu başlatır. Kişinin kendi kanından yapılan bu dolgu maddesi hastada alerji yapmaz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir