Rinoplasti Sonrası

Rinoplasti ameliyatında 4 ana kural vardır:

1-Yüz simetrisine uygun ve toplumun büyük bir kısmı tarafından estetik olarak güzel bulunmalıdır . Unutulmamalıdır ki, yuvarlak yüz ile oval yüz üzerindeki burun aynı olmamalıdır.

2-Zaman içinde burun şeklinde değişiklik olmamalıdır. Yapılan işlem kalıcı olmalı revizyon gerektirmemelidir.

3-Burnun estetik ameliyatı olduğu anlaşılmamalıdır. Çok güzel, küçük ve hoş görünse de her karşılaştığınız kişinin “burnun çok güzel olmuş, nerde ameliyat oldun?” sorusu hepimizi rahatsız eder.

4-Burnun nefes alma işlevi olduğu unutulmamalıdır. Burun soğuk havayı ısıtan, kuru havayı nemlendiren bir organdır ki, çok güzel ve küçük olsa da nefes almayan bir burun ile yaşamak mümkün değildir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

1- Ameliyat sonrasında 4. saatte hafif, çok sıcak olmayan gıdalar alınabilir.

2- Ameliyat sonrasında 24 saat boyunca göz çevresine ve operasyon alanına soğuk uygulanmakta, gerekli görüldüğü takdirde bu süre 48 saate uzatılarak evde kişi tarafından naylon poşet içine konmuş buz parçaları ile 2 saatte bir 10 dakika olacak şekilde uygulama yapılabilmektedir.

3- Ameliyat sonrasında burun içindeki kabuklanmayı önlemek doktor tarafından reçeteye yazılmış içinde deniz suyu bulunan burun spreyleri burun içine  sıkılır ve dikiş bölgesine yumuşatıcı kremler uygulanır.

4- Eğer konduysa burun içindeki silikon tamponlar 2-3. günde çekilir.  Tamponlar alındıktan sonra burun içine burun spreyleri sıkılmaya devam edilir ve kabuklanmayı engellemek için okyanus suyu ve pomatlar uygulanır. Tampon çekildikten sonra burundan rahat nefes alınırken saatler içinde burnun tıkanması kişiyi korkutmamalıdır. Bu burun içindeki dokuların şişmesine bağlıdır ve doktor tarafından verilecek spreylerle ortadan kalkacaktır.

5- Ameliyat sonrasında 1 hafta süreyle aşırı gülmekten ve mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir.

6- Ameliyattan sonra banyo yapılabilir. Burun ucuna konan termal splint suya dayanıklıdır. Bununla beraber direkt su temasından kaçınmakta ve saçlar geride olacak şekilde kuaförde yıkanmakta fayda vardır. Vücudun yıkanmasında bir zarar yoktur. 

7- Ameliyat sonrasında 7. günde burun üzerindeki atel çıkarılır ve burun ucundaki dikişler alınır. Burun sırtına 3-7 gün kalacak şekilde bandaj uygulanır.

8- Bandajlar çıkarıldıktan sonra burun üzerinde parmaklarla masaj eğer doktorunuz öneriyorsa yapılmalıdır.

9- Ameliyat sonrasında 6 ay süreyle gözlük takılmamalıdır.

10- Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca spor yapılmamalı, güneşe çıkılmamalı, mecburiyet durumunda geniş siperli şapka ile burun güneşten korunmalıdır. Güneş burun üzerinde şişliğe ve ciltte kalınlaşmaya neden olabilmektedir.

11- 6 ay boyunca futbol ve basketbol gibi burun bölgesine darbe alma riski olan sporlardan uzak durulmalıdır.

12- Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun çevresindeki morluklar genelde 1 hafta içinde ortadan kalkmakta, burun üzerindeki şişliklerin %70’i 2 ay içinde gerilemektedir. Burun üzerindeki şişliklerin tam olarak geçmesi 6 aya kadar uzayabilmektedir. Şişlik en son burun ucu ve burun kökünde ortadan kalkmaktadır.

13- Burnun tam olarak şeklini alması 6. ay -1 yıl sonunda olmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilişkili diğer konular
  • Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon)

    Kemik Eğriliği Estetiği (Deviasyon) Deviasyon, burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının eğikliğine verilen isimdir.Vücut sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı bir solunum sisteminden geçer. Burun tıkanıklığı, verimli nefes alamamaya, koku duyusunun gelişmemesine yol açar...

  • Bilgisayarlı Burun Tasarımı

    Bilgisayarlı Burun Tasarımı Burun estetiği ameliyatı öncesinde en çok merak edilen  yeni burnunuzun nasıl bir form kazanacağını ve yüzünüze yakışan yakışmayacağıdır. Teknolojinin sağladığı imkanlarla ameliyat olmadan öncesi tasarımla, burnununuz yeni şeklini, nasıl bir görünüme...

  • Burun Tıkanıklığı

    Burun Tıkanıklığı Burun tıkanıklığı değişik nedenlerle ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı alerjik nedenlerle olabilir. Ancak sürekli olan burun tıkanıklığı burun kıkırdağındaki eğrilikler veya burun içindeki hava tür...