Şakak Germe (Temporal Lifting)

Yaş fakörüne bağlı olarak vücudun pek çok bölgesinde kırışıklık ve sarkma meydana gelir. Bu değişimlerin en belirgin olanları yüz bölgesinde görülür. Yüzde görülen değişimler en çok göz çevresi, alın ve şakak bölgesinde toplanır. Cilt dokusunun elastikiyetini kaybetmesi ile birlikte şakak bölgesinde sarkmalar ve gevşek bir doku görünümü meydana çıkar.

Yer çekiminin etkisiyle şakaklarda aşağı doğru bir yönelme görülür. Bu sarkma gözün dış kısmına ve kaşlara baskı yapar. Bunun sonucu olarak göz çevresinde ve kaşlarda aşağı doğru bir eğilim meydana gelir. Yani şakak bölgesindeki sarkıklık göz çevresini de etkileyerek yüzde genç görünümden uzak ve solgun bir görüntü oluşmasına neden olur. Şakak germe estetiği sayesinde bu görüntüyü ortadan kaldırabilir, daha genç görünen bir ifadeye kavuşabilirsiniz.

Şakaklarda neden sarkma olur?

Şakakların sarkmasının en önemli nedeni yerçekimidir. Zamanla elastikiyetini kaybeden cilt dokusu yer çekiminin gücüne karşı koyamaz ve aşağı doğru yönelir. Yer çekiminin dışında yaşın ilerlemesi ve cilt yapısı da şakakların durumunu etkiler. Sigara tüketimi, hareketsiz bir yaşam stili, stres, sağlıksız beslenme gibi dış faktörler de yüzdeki kırışıklıkların ve sarkmaların nedenlerinden bazılarıdır. Tüm bu nedenler dışında şakak bölgesindeki mimiklerin yoğun kullanımı, bu bölgede deformasyon meydana gelmesine sebep olur.

Şakak germe estetiği nasıl yapılır?

Şakak germe ameliyatında şakakların saç dipleriyle birleştiği noktalarda kısa kesiler açılır. Burada şakak derisi kaldırılır ve yukarı doğru gerilir. Eğer şakaklarda sarkma yoğun derece görülüyorsa fazla deri çıkarılır. Bu durumda şakak derisi ile kaşlar ve göz çevresi de yukarı doğru kaldırılarak daha etkili bir germe işlemi yapılır.

Bazı hastalarda, şakak sarkması problemiyle birlikte göz çevresinde de sarkmalar görülebiliyor. Bu gibi durumlarda göz kapağı ameliyatı da yapılarak hastaya bütünüyle genç bir hava kazandırılıyor. Bu yüzden şakak germe ameliyatı için gelen hastaların yüzlerini derinlemesine inceleyerek bütün seçenekleri hastalarla paylaşıyoruz. En iyi sonuç için şakak germe ameliyatına göz kapağı estetiği ve kaş estetiği de eklenebiliyor.

Şakak germe ameliyatı ne kadar sürer?

Şakak germe ameliyatı hastanın tercihine bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleşebilir. Şakak germe ameliyatı, yüz bölgesine yapılan estetik müdahaleler ile kıyaslandığında belki de en risksiz olanlardan biridir. Ameliyat ile kombine edilen diğer işlemlere bağlı olarak 30 dakika ila 60 dakika arasında tamamlanır.

Şakak germe estetiğinden sonra iyileşme süreci

Şakak germe ameliyatından sonra hasta aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir. Hastanede kalması gerekmez. İyileşme süreci genellikle iki hafta sürer. İyileşme süresi boyunca şakak, göz ve kaş bölgesini zorlayan unsurlardan uzak durmak, olabildiğince mimik kullanmamaya özen göstermek gerekir. Ameliyattan sonra yüzde morluk ve şişme görülür. Bunları en aza indirmek için ameliyat sonrası yüze buz masajı yapmak gerekiyor. Genellikle birkaç gün sonra yüzdeki hafif morluklar ve şişmeler kendiliğinden yok olur. Ameliyat sonrasındaki kesi izi hafif bir şekilde kalır fakat izler saç derisinde olduğu için direkt olarak görülmez.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir