Haberler

Şamdan Plus 15.05.2013

FAZLALIKLARI ATMANIN TAM ZAMANI

Eskiden bölgesel fazlalık denilince ilk akla gelen klasik liposuction ameliyatı olsa da şimdilerde bu dUrum değişiyor. DipNot Estetik Merkezi’nde Dr. Mustafa Karataş’la beraber çalışan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas, “Vaser sistemi denilen ultrasonik liposuction’la erimeyen inatçı yağlar parçalanıyor ve başka hiçbir dokuya zarar vermeden vücuttan uzaklaştırılıyor” diyor.

Bölgesel fazlalıklar pek çok kadının kabusu. Bunun için kullanılan en yeni teknolojiler neler?

Bölgesel fazlalıklar için artık yeni teknolojiler tercih ediyoruz. Vaser sistemi denilen ultrasonik liposuction ince kanuller ve ses dalgalarıyla yağ dokusunu parçalayarak etki eder. Böylece ağır egzersiz ve diyet programlarına bile dirençli olan bölgesel fazlalıklar, erimeyen inatçı yağlar parçalanır ve başka hiçbir dokuya zarar vermeden vücuttan uzaklaştırılır. Basenlerdeki fazlalıklardan kurtulmanızı sağlayan bu teknoloji, popo kaldırma, bel oyma, karın şekillendirme ve göğüste de kullanılabiliyor.

Vazer ses dalgalarıyla sadece yağ dokusunu parçalayarak etki eder. Lazer ise eriterek ısı etkisinden faydalanmak için kullanılır. Bu iki yöntemi doğru hastalarda ayrı ayrı kullandığımız gibi, gerektiğinde beraber de kullanabiliyoruz, Ayrıca vaser teknolojisi sayesinde yağ alınan bölgede dalgalı bir görünüm oluşma riski de ortadan kalkıyor. Özellikle bel çevresi ve basenlerde kalın derin yağ dokusu bulunur. Bu bölgelerde derin ultrasonik liposuction çok etkilidir. Yine aynı bölgedeki cilt altı yüzeysel yağ tabakası sert ve sıkı olduğundan pürüzsüz bir görünüm elde etmek için de bu tekniği tercih ediyorum.

Vaser’in en önemli etkisi ne?

Vaser’in en önemli etkisi ise yağ dokusuna seçici olması böylece damar, sinir ve bağ dokuya zarar vermiyor, cilt daha çabuk toparlıyor, morluk görülmüyor. Bölgeden alınan yağ ise gerekli görülen hacmini kaybetmiş bölgelere transfer edilebiliyor örneğin popo dikleştirme için kullanılabiliyor. İşlemden sonra iki hafta boyunca korse kullanmak gerekiyor.

Günümüzde estetik ve güzel vücut denilince akla ilk olarak ince ve atletik bir görünüm geliyor. Bu noktada kullanılan yeni vücut geliştirme sistemi High Definition Vaser Liposculpture’dan söz eder misiniz?

Bu siluete sahip olmak için ise spor salonlarında aylarca devam eden ağır bir çalışma programı uygulamak gerekir. Bu noktada, daha atletik görünmek isteyen erkek ve kadınlar tarafından tercih edilen yeni vücut şekillendirme sistemi High Definition Vaser Liposculpture cerrahi bir teknik olarak karşımıza çıkıyor.

Kısaca Hi-Def olarak adlandırılan bu yöntem ileri bir liposuction ve yağ transfer tekniğidir ve tıpkı bir heykele şekil verir gibi hastanın kendi topogratîk fiziksel yapısına uygun olarak kas gölgeleri daha belirgin hale getirilir. İstenmeyen bölgelerdeki yağlar özel bir teknikle alınıyor, ihtiyaç duyulan ve kasların daha belirgin olarak ön plana çıkmasını istediğimiz erkeklerde özellikle göğüs ve karın, kadınlarda ise popo bölgelerine transfer ediliyor. Bu işlem için uygun olan hastaların genellikle vücut yağ oranı yüzde 10-15 olan, cilt kalitesi iyi olan hastalar olduğunu söyleyebiliriz.

İşlemin en önemli özelliği ne, genellikle nerelerde kullanılıyor?

İşlemin en önemli özelliği Iipo-selective yani yağ seçici olması, başka hiçbir dokuya zarar vermeden sadece yağlan küçük parçalara ayırması. Küçük parçalara ayrılan yağlar yüzeysel, derin ve geçiş bölgelerden vakum yardımıyla alınıp gerekli bölgelere transfer edilerek işlem tamamlanıyor. Böylece doğal ve kaslı bir vücut formu oluşturmaya olanak sağlıyor. Bu teknik genellikle karın bölgesinde, kasık, sırt ve bel bölgelerinde, omuz-kol ve bacaklarda uygulanıyor.

Kadın ve erkek vücut formlarında arzu edilen yapı ve kas gölgeleri farklıdır.

Erkeklerde pektoral yani göğüs bölgesinde kaslı görünüm ön plandayken kadınlarda poponun daha belirgin olması istenmektedir. Planlama vücut formuna ve kişide mevcut kasların izdüşümlerine uygun olarak yapılmaktadır.

Bu operasyon kaç saat sürüyor, operasyon sonrası özel korse giyiliyor mu?

Yaklaşık olarak 2-4 saat arasında değişiyor. Bu saatler zarfında hiçbir egzersiz yapmadan arzu edilen vücut şekli verilmiş oluyor. Operasyon sonrası verilecek özel korsenin bir ay süresince giyilmesi çok önemli. Ameliyat sonrası 3 gün kadar özellikle karın bölgesinde ağrı hissed ilebilir. Eğer istenirse 10 gün sonra egzersize başlanabilir.

Bacak ve popo şekillendirme de son zamanlarda istenen uygulamalar arasında. Bu konuda nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

Bacak içleri ve popo altı bölgesinin cilt yapısı oldukça ince ve hassastır, bu yüzden sarkmaya meyillidir. Buralarda yüzeysel cilt altı yağ dokusu oldukça ince ve sünger gibi bir yapısı var. Bu bölgedeki yağlanma artışı aynı zamanda seliilit görüntüsüyle de karşımıza çıkar. Liposuction ile içi boşaltılırsa iç bacakta dalgalanma oluşur, bacak arkasmda-popo altında ise sarkma meydana gelir.

Peki, bu bölgede klasik liposuction yerine hangi uygulamaları tercih ediyorsunuz?

Klasik liposuction yerine derin vaser liposuction ve yüzeyel lazer sıkılaştırma teknolojileri kullanıldığında bu problemler görülmüyor, çünkü, yağ dokusunu boşaltmak yerine cilt altı bağ dokusunu güçlendirerek sıkılaştırıyoruz. Aslında, popo ve bacak bölgesi estetiği bir bütün olarak değerlendirilmeli. İki yeni teknolojiyi birlikte uygulayarak şekil verdiğimizde hem fazla yağ dokularını alarak popo üstü, bel hattı ve basenleri küçültür hem de bacaklarda incelme ve daha sıkı bir görünüm elde edebiliriz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.