Blog

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

akne izi tedavisi

akne izi tedavisiSivilce izleri nasıl geçer? Sorusu pek çok kişinin gençlik yıllarından bu yana yanıtını aradığı bir sorudur. Sivilce oluşumu ergenlik dönemiyle birlikte tüm insanlarda görülen bir durumdur. Kimi kişilerde zamanla kendiliğinden yok olurken kimilerinde sivilcelerden kurtulmak için tedavi görmek gerekir. Uygun zamanda tedavi edilmeyen sivilceler ciltte iz olarak kalır ve bir ömür boyu rahatsız edici bir etki yaratır. Sivilce oluşumu ergenlik haricinde hormonal değişimle birlikte 40 yaşını geçen kadınların da yaşadığı bir sorundur. 

Sivilce Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Sivilce; cilt altında bulunan kıl köklerinde ve yağ bezlerinde oluşan tıkanıklık nedeniyle cilt üzerinde oluşumu görülen bir sağlık sorunudur. Ana nedeni vücudun çok fazla sebum üretmesidir. Genellikle ergenlik döneminde sebum (yağ) üretimi artsa da her yaşta bu sorun yaşanabilmektedir. Sebum artımı haricinde sivilce oluşumunun çeşitli nedenleri vardır. Bunlar:

* Stres, üzüntü gibi psikolojik nedenler

* Genetik nedenler

* Hormonal bozukluk

* Cildi temiz tutmama

* Sağlıksız beslenme

* Kıl folikülünün içindeki farklılıklar

* Yağlı bir cilde sahip olma

* Uygun olmayan kozmetik kullanımı

* Görülen tedaviler veya ilaçların yan etkileri

Sivilce İzleri Hangi Bölgelerde Görülür?

Sivilce vücudun her bölümünde oluşabilir. En sık rastlanan bölgeler şunlardır:

* Yüz bölgesi

* Sırt bölgesi

* Göğüs bölgesi

* Omuz bölgesi

* Boyun bölgesi

Yüzdeki Sivilceler Neden Kaşınır?

Yüz bölgesinde oluşan sivilceler çok görünür bir bölgede olmalarından dolayı kişileri diğer bölgelere göre daha fazla rahatsız etmektedir. Özellikle kadınlar yüzlerinin pürüzsüz ve güzel görünmesini isterler. Bu nedenle en ufak bir sivilce görüntüsü bile mutsuzluk yaratmaktadır. Yüzdeki sivilceler kötü görünümlerinin yanı sıra kaşınmaya da yol açmaktadırlar. Sivilcelerin kaşınması yüzde akne izi oluşumunu ve lekelenmeleri de beraberinde getirir. Sivilcelerin kaşınmasını gidermek için rahatsız edici bu durumun dermatolog tavsiyesi yöntemlerle çözülmesi gerekmektedir. Yüzdeki sivilcelerin patlatılmaması da önemli bir konudur. Patlatılan sivilceler hem ciltte hasar oluşturur hem de iz bırakır. Sivilceleri makyajla ya da kozmetik ürünlerle kapatmaya çalışmak da olumsuz sonuçlara yol açar. Bu şekilde kapatılmaya çalışılan sivilceler hem daha çok belirginleşir hem de mikrop kapmaya davetiye çıkarır. Bazı kişilerin sivilceleri müdahale edilmediği sürece kendiliğinden geçerek iz bırakmadan kaybolur. Bazı kişilerde ise sivilce geçse bile izleri kalıcı şekilde yüzde kalır. Bu kişiler için en doğru yol tedavi uygulamasıdır. 

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

akne önce sonraSivilce tedavisinde uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin seçiminde kişinin sivilce yapısı, cilt rengi, sivilce izinin derinliği gibi faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Kliniğimizde tedavide kullanılan cihazların tümü FDA onaylı cihazlardır. Sivilce izlerini gidermede kullanılan yöntemler şunlardır:

Fraksiyonel Lazer Tedavisi: Bu yöntemle sivilcenin oluşturduğu hasarlı doku lazer yardımıyla vücuttan kaldırılır. Hasarlı dokunun yerine vücut yeniden sağlıklı bir doku oluşturur. Bu sayede cilt yenilenmiş olur, sağlıklı ve pürüzsüz görünümüne kavuşur. Fraksiyonel lazer tedavisi kişinin ihtiyacına göre 1-3 seans aralığında gerçekleştirilebilir. 1 aylık bir iyileşme sürecinin ardından kişi tedavinin sonuçlarını net bir şekilde görebilir.

Q Switch Lazer Tedavisi: Bu yöntem dövme izi, güneş lekesi, doğum lekesi gibi istenmeyen izlerin silinmesinin yanı sıra akne izi silinmesinde de kullanılmaktadır. Sivilce izlerinin üzerine lazer ışını gönderilerek, hasarlı dokuların parçalanması sağlanır. Genellikle 4 ya da 5 seans uygulanır. Kişiler bu sayede sivilce izlerinden kurtulmanın yanı sıra taze ve pürüzsüz bir cilde de kavuşmuş olurlar.

Baby Face Lazer (Thulium Lazer) Tedavisi: Bu yöntemde lazer ile ciltte minik kanallar açılır. Cilt için hazırlanan özel serumlar bu kanallara yedirilir. Bu sayede kişinin cildinde gözle görülür bir iyileşme sağlanır. Akne izlerinin kaybolmasının yanı sıra cildin sıkılaştırılması ve pürüzsüzleştirilmesi gibi etkilere de sahip bir uygulamadır. 4 seans şeklinde uygulanır. Anestezisiz ve pratik bir işlemdir.

ND Yag Lazer Tedavisi: Kılcal damar tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Lazer cihazı damar içindeki kan pigmentini hedefleyerek damar silmeye yardımcı olur. Bu yöntem kiraz benleri, örümcek damarları, varisleri, kılcal damarları (özellikle burun kenarı bölgesi) yok etmeye yardımcı olur. Minik alanlarda tek seans yeterli olsa da daha yoğun görülen bölgelerde birden fazla seansla işlem tamamlanabilmektedir.

Dermapen Tedavi Yöntemi: Bu uygulama sivilce izleri ve kırışıklıkların giderilmesi, gençleştirme, cilt renginin sağlanması konularında etkilidir. Dermapen işlemi kaleme benzeyen 12 iğneli bir cihazla yapılmaktadır. Cilde batırılan bu cihaz gözenekleri açar ve cilt yüzeyinde yarattığı kanalcıklara iğneleme yöntemi uygulanır. İşlem sonunda ciltte bir onarım süreci başlar. 2 aylık bir süreç sonrasında ise ciltte kolajen üretimi artarak kişi daha genç ve pürüzsüz bir cilde kavuşur. Ortalama 3-4 seans bu uygulama için yeterli olmaktadır.   

Hydrafacial Cilt Bakımı: Bu yöntem bir cilt bakımı uygulamasıdır. Ciltteki lekelerin giderilmesi yanı sıra cilt gençleştirme amacıyla da kullanılmaktadır. Vakum yöntemiyle uygulanan bu yöntemde cilt soyularak, ölü tabaka, gözeneklerdeki yağ ve kirler temizlenir. Kişiye özel hazırlanan serum sayesinde cilt hem canlanır ve gençleşir hem de ciltteki lekeli tabakadan arınır. Dilenirse diğer lazer tedavileriyle kombineli olarak da uygulanan bu yöntem çok derin olmayan yüzeysel izlerde etkili olmaktadır. 

Sivilce Tedavisi Acı Verir Mi?

Sivilce tedavisi acı veren bir işlem değildir. Uygulanan tedaviye ve kişinin hassasiyetine göre kimi lazer uygulamalarında anestezik krem kullanılabilir. Sivilce tedavisi genellikle hiç anesteziye gerek duyulmadan yapılabilen işlemlerdir. İşlem sırasında ve sonrasında acı ya da ağrı olmamaktadır.

Sivilce Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Sivilce tedavisinin fayda sağlayıp sağlamaması, kalıcı olup olmaması çoğu kişi tarafından merak edilen bir konudur. Sivilce tedavisinin kişiye sağlayacağı fayda ve kalıcılığı öncelikle kişinin sivilce yapısının doğru tahlil edilmesine bağlıdır. Doğru tahlil edilebilen sivilce veya sivilce izi için doğru tedavi yöntemi seçilmelidir. Bu noktada uygulayan doktorun tecrübesi ve bilgisi önem kazanır. Uygun yöntem seçilerek kişiye uygulandıktan sonra kişinin yaşam biçimi bu tedavinin kalıcılığını sağlamaktadır. Yaşam biçimiyle ifade etmek istediğimiz sağlıklı beslenme, düzenli spor, yüksek moral ve motivasyon, cilt temizliği, sigara kullanmama, doğru kozmetik kullanımı gibi pek çok etkilerdir. Bu etkilerin haricinde kişinin hormonal yapısının değişmesi, ilaç kullanımı, birtakım hastalıklara yakalanma gibi durumlarda da cilt yapısında değişiklik oluşmaktadır. Bu etkiler sonucunda sivilce oluşumu yineleyebilir. Sivilce tedavisi bu olumsuz etkilerin oluşmaması durumunda kalıcı bir uygulamadır. 

leke iziSivilce İzlerine Evde Çözüm Sağlanabilir Mi?

Sivilce izlerini gidermeye yönelik evde uygulanacak pek çok yöntem TV ya da sosyal medya aracılığıyla tavsiye edilmektedir. Bu yöntemler daha çok doğal bitki ya da kozmetik uygulamalarından ibarettir. Sivilce oluşumu orta ve üstü derecede görülen veya sivilce izi oluşmuş kişilerde bu tavsiyelerin bir etkisi olmamaktadır. Bu tür tavsiyeler ya sivilce oluşmadan önce önlem olarak kullanılabilir ya da çok derinliği olmayan minik boyutlu sivilcelerde işe yarayabilir. Kaldı ki kişinin cildini tahlil etmeden ve sivilce oluşum nedenini belirlemeden bu tür kullanımlar da sakınca yaratabilmektedir. Bu nedenle öncelikle bir dermatoloğa muayene olarak sorunun kaynağını belirlemek, çözüm yolunu onun sunacağı kişiye özel önerilerle oluşturmak gerekir. 

Sivilce İzleri İçin Krem Fayda Sağlar Mı?

Sivilce ve sivilce izleri için satılan kozmetik ürünler genel (ortalama) cilt yapısı baz alınarak oluşturulan içeriklerdir. Kişiye özel bir ürün olmadığı için bazı kişilere fayda sağlarken bazı kişileri olumsuz etkilemektedir. Hatta cilt yapısının bozulması, lekelenmenin artması gibi sağlığı tehdit eden yan etkileri de bazı kişilerde oluşmaktadır. Bu nedenle bu tür kremleri uygulamadan önce dermatoloğa danışılmalı, onun sunacağı tedavi yöntemleri ya da tavsiyelerle ilerlenmelidir. 

Sivilce Tedavisi Fiyatları

Sivilce tedavisi fiyatlarının hesaplaması seçilen tedavi yöntemi, uygulayan hekim, kişinin vücudundaki deformasyon gibi etkilere bağlı olarak değişmektedir. Bazı kişilerde kombineli olarak 2 tedavi yöntemi bir arada kullanılmaktadır. Uygulamaların kaç seans süreceği de kişiye göre değişmekte olduğundan belirli bir fiyat verilememektedir. Sivilce tedavisi kişide yarattığı estetik görünüm ve sağlığa sunduğu katkı nedeniyle pahalı bir tedavi yöntemi değildir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir