Alın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

550 görüntülenmeAlın Germe ve Kaş Kaldırma Estetiği
0
1 Yorum

Merhaba hocam, ben alın germe ameliyatı yaptırmak istiyorum. Şu an haftanın 6 günü çalışıyorum. 1 haftalık izin alma durumum var. Alın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Alın germe ameliyatının iki farklı tekniği vardır. Klasik alın germe ameliyatı ve endoskopik alın germe ameliyatı. Klasik olan alın germe estetiğinde bir şakak bölgesinden diğer şakak bölgesine saçlı derinin içinden uzun bir kesi açılır. Ve bu kesinin içinden alın derinin fazlalığı kesilerek geri kalan alın derisi yukarı doğru gerilir. Bu yöntem ile yapılan alın germe estetiği; çok fazla iz kaldığı ve iyileşme süreci yavaş olduğu için nadir kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde en çok tercih edilen alın germe tekniği endoskopik alın germe uygulamasıdır. Endoskopik alın germe estetiğinde daha az iz kalır, ameliyat daha kısa sürer ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır, genellikle lokal anestezi altında 1-2 saat süren bir operasyondur. İşe dönmeniz için bir hafta yeterli bir süreçtir. Alın germe ameliyatından sonra ikinci günden itibaren banyo yapılabilirsiniz. Alın germe ameliyatından sonra yüz bölgesinin şişmemesi ve morluk yüzünüzdeki şişlikler iner. İkinci haftadan itibaren günlük hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Saçlı derinizdeki tel dikişler 10. gün alınır. Alındaki uyuşukluk birkaç hafta içinde düzelir. Spor, eğilme, ağır ev işi ve cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran yoğun fiziksel aktivitelerden birkaç hafta boyunca kaçınmak gerekmektedir. Üç ay boyunca güneşlenme, sauna ve solaryumdan uzak durmak gerekir.

0

Doktor Hanım merhaba, bende genetik bir sorun var. Özellikle alın bölgemde aşırı sarkma mevcut. Yaşım henüz 40. Alın germe olmak istiyorum ve izinlerimi ayarlamam lazım. Alın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor? Uzun sürüyor mu?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle sorununuzun ameliyat gerektirip gerektirmediğini anlamak için sizi muayene etmem gerekli. Çünkü ameliyat kararını sarkma oranına göre veriyoruz. Bazen medikal yöntemlerle de çözüm üretebiliyoruz. Eğer ameliyat gerekirse, alın germe ameliyatı sonrasında ilk gece hastanede kalınması gerekiyor. Ameliyat sonrası morluk, şişlik ve ödem oluşması normal. Bol bol buz kompres yapmanızı öneririm. İyileşmede dikişlerin durumu önemli. Ortalama 7 gün içerisinde dikişler alınabiliyor. Ancak günlük rutine dönmek için 7-10 günlük bir zaman gerektiğini söyleyebilirim. Sevgiler…

0

Merhaba Leyla Hanım, alnımdaki kırışıklıklar bir hayli arttı ve bu durum beni inanılmaz rahatsız ediyor. Bu sebeple alın germe ameliyatı ile bu işi çözmek istiyorum. Rica etsem alın germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinden kısaca bahseder misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, alın bölgesindeki kırışıklıkların önüne geçmek için cerrahi işleme gerek duyulmayabilir. Eğer çok yoğun bir kırışıklıktan bahsetmiyorsak botox ile bu sorunu rahatlıkla çözebiliriz. Tabii öncesinde sizi muayene ederek en doğru kanıya varabilirim. Eğer ameliyatın daha uygun olacağına karar verirsek, doktorunuzun önerdiği tavsiyelere harfiyen uymalısınız. Böylece çok daha konforlu bir iyileşme dönemi geçirirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse, alın germe ameliyatı sonrasında bir gün hastanede dinlenmeniz gerekir. Sonrasında evinizde dinlenmeye devam etmelisiniz. Genellikle hastalarımız 10-15 gün içerisinde günlük yaşamlarına dönerler. Uygulama sonrası tedavi bölgesine düzenli olarak soğuk kompres yaparak bu bölgedeki şişlik ve morlukların önüne geçebilirsiniz. Ağrı oluşması durumunda ise basit ağrı kesiciler yardımıyla kolaylıkla bu süreci atlatabilirsiniz. Sevgiler.

0

Merhaba doktor hanım, alın gerdirme ameliyatı olmak istiyorum ancak ameliyat sonrası çok geç toparlanıyor gibi bir şey duydum. Emin olmak için size de sormak istedim. Acaba alın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok sancılı geçer mi? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, alın germe ameliyatında hastamıza genel anestezi uyguladığımız için operasyon sonrası bir gün hastanede kalmanız gözlem açısından gereklidir. İşlem bölgesinde hafif ağrılar ve şişlik ve morarma gibi komplikasyonlar görülebilir. Ödemi azaltmak için bir süre buz kompres uygulamanızı öneririz. Çok ağrı olursa da size yazacağım reçeteler yardımıyla ağrılarınızı hafifletebiliriz. Bunun dışında tedavi bölgesine atılan dikişlerin alınma süresi bir hafta 10 günü bulabilir. Operasyon sonrası normal yaşantınıza dönmeniz için ik hafta beklemeniz gerekir. Tedavi bölgesinin güneş ışınlarına maruz kalması iyileşmeyi geciktirir. Bu nedenle alın germe ameliyatını kış mevsiminde yaptırmanızı öneririz. Sağlıkla kalın.

0

Leyla Hocam merhaba, benim sorum annemle ilgili. Kendisi 60 yaşında ve alnında sarkma var. Gerdirme yaptırmak istiyor. Alın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır? Ben ilgileneceğim de bu süreçte. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, annenizle ilgili olarak öncelikle kendisini muayene etmek isterim. Çünkü germe işlemlerinde bazen medikal yöntemlerle de sorunu çözebiliyoruz. Bu işlemler yeterli gelmezse cerrahi yöntemlere başvuruyoruz. Eğer alın germe ameliyatı yaparsak, operasyon sonrası 1 gün hastanede kalmanız lazım. Oluşabilecek morluk ve şişlikler için bol bol buz kompres uygulayacaksınız. Dikişleri iyileşme durumuna bağlı olarak 7- 10 gün içerisinde alıyoruz. Ameliyattan 15 gün sonra hasta normal hayatına dönebiliyor. İyileşme sürecini ortalama 10-15 gün olarak düşünebilirsiniz toplamda. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla Hanım, ben şehir dışında yaşıyorum. Alın germe ameliyatı için size gelmek istiyorum. Ancak konaklama benim için biraz sıkıntılı olacak. Hastanede kaç gün kalırım operasyondan sonra? Alın germe ameliyatı iyileşme süreci nasıl olur? Bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle geldiğinizde alın germe estetiği yaptırmak için gerçekten gereksiniminiz var mı yoksa medikal yöntemlerle de iyileştirebilir miyiz diye sizi bir muayene etmem gerek. Eğer ameliyata ihtiyacınız olduğuna karar verirsek, alın germe ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirildiği için 1 gün hastanede kalmanız gerekecek. Ameliyattan sonra oluşabilecek morluk ve ödeme bağlı şişlikleri buz kompres ile evde de giderebilirsiniz. Ameliyat yönteminize bağlı olarak alınan fazla deri sonrasında attığımız dikişleri 1 hafta 10 gün içerisinde almamız gerekecek. Ameliyatın 2. haftasından sonra ise rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Alın germe ameliyatı ve sonrası için burada kalmak için 10- 15 gün kadar bir zaman ayırmanızı öneririm.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar