Ameliyatsız Kepçe Kulak Nasıl Düzeltilir?

1.10K görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

Merhaba hocam 26 yaşındayım kepçe kulak sorunum var ameliyattan ve anesteziden korkuyorum. Ameliyatsız bir çözüm var mıdır yoksa ameliyat olmam şart mı bazı endişelerim var bilgilendirebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak problemini çözmenin 2 yolu vardır. Ameliyatsız bu durumu çözmek maalesef pek mümkün değildir. Fakat ameliyatsız sayılan bir yöntem mevcuttur. Medikal ipler yardımıyla kepçe kulak problemini düzeltebiliriz. Özel bir alet ve medikal ipler yardımıyla hiç kesi ve kanama olmadan operasyonu tamamlıyoruz. Herhangi bir kesi yapılmadığı için pansumana ihtiyacınız kalmıyor sadece kulağı koruma amaçlı kulak üzerine saç bandı takıyoruz. Operasyon lokal anestezi ile uygulanıyor ve ortalama 25-30 dk sürüyor. Operasyon sonrası kulaklarınızı fiziksel etkilerden korumanız gerekir yani kulaklarınıza zarar verecek her türlü fiziksel etkilerden uzak durmanızı öneririm. Kısa ve konforlu bir operasyondur fakat kalıcılığı 2-4 haftadır bu yüzden çok fazla tercih etmiyorum. Daha uzun kalıcılığı olan bir sonuç istiyorsanız klasik kepçe kulak ameliyatını öneririm. Otoplasti diye de adlandırılan kulak estetiği, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme sağlanır. Sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Girişim sonrasındaki 3-7 gün kulaklarda bandajlar olur. Bu bandajlar çıktığında duş alınabilir. Kulak estetiği sonrasında şiş ve kızarıklık görülebilir. Kısa sürede bu şikayetler sona erecektir. Otoplasti sonrasını takip eden 3 ay boyunca kulağın darbe almaması çok önemlidir. Kulak bu 3 ay içinde şekillenecek ve bir daha bozulmayacaktır. Çocuklarda genellikle kıkırdak doku elastiktir. Bu durumlarda kulak kepçesi kesi yapılmadan sadece deri altı gizli dikişlerle de şekillendirilebilir. Uygulanacak tekniğe sizi muayene ettikten sonra birlikte karar verebiliriz.

0

Doktor Hanım merhaba, 16 yaşındayım. Kepçe kulak sorunum var. Ameliyattan korkuyorum. Ameliyatsız kepçe kulak nasıl düzeltilir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, ameliyatsız kepçe kulak tedavisi sadece iple olan yöntemde mümkün ancak onda da etkinin kalıcılık süresi 2 haftayı geçmiyor. Kepçe kulak ameliyatından korkmanıza gerek yok. Bana kalırsa kalıcı bir yöntem olarak ameliyat seçmelisiniz. Operasyonu lokal anestezi altında yaptığımız için zaten ağrı ya da acı duymazsınız. İyileşme süresi de maksimum 10 gün sürer. Dolayısıyla benim size tavsiyem genel sağlık durumunuz da uygunsa kepçe kulak ameliyatı olur. İsterseniz muayene için gelen daha detaylı da görüşelim içiniz rahat olsun. Sevgiler…

0

Merhaba hocam, kepçe kulaklarımdan bir an önce kurtulmak istiyorum ancak ameliyat olmaktan da çok çekiniyorum. Acaba kepçe kulak sorununun ameliyata ihtiyaç duyulmadan önüne geçmek mümkün mü?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, eğer ameliyat olmak istemiyorsanız iple kepçe kulak düzeltme yöntemi ile kulağınızı yeniden şekillendirebilirsiniz. İple kepçe kulak işleminde kulak arkasına delikler açılarak bu delikler içerisinden medikal ipler geçirilir. Böylece kulağınız yeni şekline kavuşur. Ancak bilmelisin ki, bu işlem cerrahi bir operasyon olmadığından kalıcı değildir. Bir süre sonra tekrar yapılması gerekecektir. Yinede bilmenizde fayda var tek kesin çözüm cerrahidir.

0

Merhaba Leyla Hanım, 30 yaşındayım. Kepçe kulaklarımdan çok rahatsızım. Genetik olan bu sorunu çözmek istiyorum. Estetik açıdan beni çok rahatsız ediyor bu durum. Ancak ameliyat korkum da çok fazla. Bıçak altına yatmak istemiyorum. Ameliyatsız çözümler mevcut mu? Bilgi verir misiniz? Sevgiler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kepçe kulak sorunundan kalıcı olarak kurtulamanın tek yolu ameliyat olmaktır. Maalesef size ameliyatsız bir çözüm sunamayacağım. İple kepçe kulak ameliyatı normal ameliyata göre daha kısa sürer ve iyileşme dönemi daha kısadır ancak sonuç uzun ömürlü olmayacaktır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı olmanız şarttır. Ancak ameliyat oldukça ağrısız ve hızlı olur. Sonrasında iyileşme dönemi de doktorun tavsiyelerine uyduğunuz sürece zorlu geçmeyecektir. Korkulacak bir durum yoktur. Sevgiler.

0

Leyla Hocam merhaba, ben sizden ameliyatsız kepçe kulak nasıl düzeltilir diye öğrenmek istiyorum. Ameliyat olmak istemiyorum çünkü. Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak durumlarında en garantili ve kalıcı çözüm yolu kepçe kulak ameliyatı olmaktır. Kepçe kulak ameliyatsız düzelmez. Kepçe kulak estetik operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında ağrı ya da acı yaşamazsınız. Ameliyat olmak istememenizin sebebi korkuysa, operasyon genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrasında size verilen bandajı düzenli bir şekilde kullanmanız çok önemli. Ortalama 8- 10 gün sonra bandaj kullanımını sonlandırabilirsiniz ancak akşamları yine bandajı kullanmaya devam edin. Benim önerim genel sağlık durumunuz uygunsa klasik kepçe kulak ameliyatınız olmanız. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba, bende kepçe kulak durumu var ama ameliyattan çok korkuyorum. Artık bu görüntüye sahip olmak istemiyorum. Ameliyatsız kepçe kulak nasıl düzeltilir? Lütfen bana yardımcı olun.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak tedavisinin en etkili ve tek kalıcı yolu ameliyat olmaktır. Kepçe kulak ameliyatları korkmayı pek gerektirmez. Lokal anestezi ya da sedasyon denilen hafif uyku halindeyken gerçekleştirilir. Operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi duymazsınız. Eğer çok korkuyorsanız, operasyon genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Ameliyatta her iki kulağın arkasından çok ufak bir kesi atıyoruz. Bu keşiden girerek kulak kepçesini geriye doğru sabitliyoruz. Kesi dikişlerinde de kendiliğinden eriyen dikişler kullanıyoruz. Dolayısıyla tekrar dikiş aldırmak için gelmenize gerek kalmıyor. Ameliyattan sonra kulaklarınızı bandajla sarıyoruz. Bu bandaj iyileşme durumunuza göre 3- 7 gün kalıyor. Kulağınızda hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir ancak bu da endişe edilecek bir durum değil, kısa sürede kendiliğinden geçiyor. İlk 3 ay ağır sporlar yapmamaya dikkat ediyorsunuz ve kulağınızı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyorsunuz. Ama kesinlikle ameliyat olamam derseniz, o halde kulakları medikal iplerle tutturma yöntemine başvurulabilir. Orada da kulakta çok ufak bir delik açılıyor ve bu delikten geçirilen medikal bir ip ile kulak geriye sabitleniyor. Bu operasyon ortalama 20 dakika sürer ve kalıcılığı 2- 4 hafta arasındadır. Benim size önerim tek bir seferde klasik kepçe kulak ameliyatı olarak bu soruna kalıcı bir şekilde son vermeniz. Uzman bir hekimden destek aldığınız sürece korkmanızı gerektirecek hiçbir durum yok.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı