Ameliyatsız Kepçe Kulak Nasıl Düzeltilir?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam 26 yaşındayım kepçe kulak sorunum var ameliyattan ve anesteziden korkuyorum. Ameliyatsız bir çözüm var mıdır yoksa ameliyat olmam şart mı bazı endişelerim var bilgilendirebilir misiniz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 25, 2020

Merhaba, kepçe kulak problemini çözmenin 2 yolu vardır. Ameliyatsız bu durumu çözmek maalesef pek mümkün değildir. Fakat ameliyatsız sayılan bir yöntem mevcuttur. Medikal ipler yardımıyla kepçe kulak problemini düzeltebiliriz. Özel bir alet ve medikal ipler yardımıyla hiç kesi ve kanama olmadan operasyonu tamamlıyoruz. Herhangi bir kesi yapılmadığı için pansumana ihtiyacınız kalmıyor sadece kulağı koruma amaçlı kulak üzerine saç bandı takıyoruz. Operasyon lokal anestezi ile uygulanıyor ve ortalama 25-30 dk sürüyor. Operasyon sonrası kulaklarınızı fiziksel etkilerden korumanız gerekir yani kulaklarınıza zarar verecek her türlü fiziksel etkilerden uzak durmanızı öneririm. Kısa ve konforlu bir operasyondur fakat kalıcılığı 2-4 haftadır bu yüzden çok fazla tercih etmiyorum. Daha uzun kalıcılığı olan bir sonuç istiyorsanız klasik kepçe kulak ameliyatını öneririm. Otoplasti diye de adlandırılan kulak estetiği, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme sağlanır. Sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Girişim sonrasındaki 3-7 gün kulaklarda bandajlar olur. Bu bandajlar çıktığında duş alınabilir. Kulak estetiği sonrasında şiş ve kızarıklık görülebilir. Kısa sürede bu şikayetler sona erecektir. Otoplasti sonrasını takip eden 3 ay boyunca kulağın darbe almaması çok önemlidir. Kulak bu 3 ay içinde şekillenecek ve bir daha bozulmayacaktır. Çocuklarda genellikle kıkırdak doku elastiktir. Bu durumlarda kulak kepçesi kesi yapılmadan sadece deri altı gizli dikişlerle de şekillendirilebilir. Uygulanacak tekniğe sizi muayene ettikten sonra birlikte karar verebiliriz.

blank

Merhaba doktor hanım, 14 yaşında bir oğlum var, kulakları kepçe, bu durum onu çok rahatsız ediyor. Kulaklarının düzeltilmesi istediğini ama aynı zamanda da çok korktuğunu söyledi.  Kepçe kulaklar için ameliyatsız bir çözüm var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhabalar, kepçe kulak ameliyatını 5-6 yaşlarında yani okul öncesi dönemde yapmaya başlamaktayız. Çocuğun okul ortamında ve sosyal hayatında akranları tarafından alay konusu olmaması bakımından kepçe kulak ameliyatı son derece önemlidir. Bu ameliyatla çocuğun özgüveni yerine gelir. Oğlunuzun ameliyattan korktuğunu belirtmişsiniz. Evet ameliyatsız bir yöntem var. İple kepçe kulak gerdirme operasyonunda kulağın önünde ya da arkasında bir kesi yapılmaz, operasyon sonrasında pansuman, sızıntılı kanama gibi sonuçlar olmamaktadır. İple kulak arkasında açılan küçük deliklerden geçirilen ipler arkaya doğru çekilmektedir. Böylelikle kulaklar daha düzgün ve başa yakın olarak görülmektedir. İple kepçe kulak tedavisi hastalara pratik ve kolay çözüm sağlamaktadır. Ancak bu yöntemin kalıcılık etkisi maksimum 2 haftadır. Cerrahi iplerin baş hareketlerinden dolayı gevşemesiyle beraber kulaklar yine kepçe görünümüne geri dönmektedir. Bu bakımdan başka bir operasyona gerek kalmadan yaptırabileceğiniz en etkili yöntem tıp dilinde otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatıdır. Kliniğimizde oğlunuzu muayene ettikten sonra dilerseniz beraber karar verebiliriz.

blank

Merhaba Leyla Hanım, kulaklarımda asimetrinin yanı sıra kepçe kulak problemim de var. Ameliyat olmaktan son derece korkuyorum, sırf korkuma yenik düştüğüm için kulaklarımı yıllarca yaptıramadım. Ameliyatsız kepçe kulak düzelir mi?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, kepçe kulak sorununu ameliyat olmadan maalesef mümkün değildir. İple yaptığımız kulak estetiğinde kullandığımız medikal ipler sayesinde ameliyatsız olarak geçici bir çözüm bulunmaktadır. İple yapılan kulak estetiğinde hiçbir kesi izi olmadan ya da kanama olmadan çok kısa bir sürede ameliyatı tamamlamaktayım. İşlemi lokal anestezi ile yapmaktayım. İple yapılan kulak estetiği konforlu ve kısa süren bir işlemdir. İşlemin süresi ortalama yarım saat sürmektedir. Hastanın kulak arkasında açılan deliklerden ipler geçirilmekte ve kulak şekillendirilmesi yapılmaktadır. Ancak ipler yaklaşık iki hafta içinde esnemektedir. İşlemden sonra kulak şeklini bozmamak için saç bandı takılmalı, kulaklar ellenmemeli ve korunmalıdır. Bu bakımdan uzun vadede kullanışlı bir işlem olduğunu söylemek doğru olmaz. Kalıcı bir çözüm için ameliyatlı kulak estetiğini önermekteyim.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar