Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

İyi günler Leyla Hanım, benim aşırı terleme sorunum var. Aşırı terleme nasıl geçer?  Her ortama girdiğimde acaba yine çok terleyecek miyim, insanlar bunu anlar mı diye kuşkuya ve endişeye kapılıyorum. Benim bu terleme sorunuma çözüm bulunabileceğini duydum. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Terlemelerim nasıl geçer ve ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 17, 2020

İyi günler, terleme fizyolojik bir olay olup vücudun ısı kontrolünü yapmak için meydana gelen doğal bir durumdur. Aşırı terleme ise çevre koşullarından bağımsız bir şekilde vücudun ısı kontrolünü ayarlayamamasından kaynaklanan bir sorundur. Aşırı terlemesi olan kişilerin terlemeleri için hareket etmelerine gerek yoktur. Bu kişiler oturdukları yerden bile terleyebilirler. Terleme bölgeleri en çok avuç içi, koltuk altı,ayak tabanı ve boyun ve baş bölgesidir. Bölgesel terlemelerin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber sinir sisteminin düzgün çalışmamasından kaynaklı olduğu varsayılmaktadır. Estetik uygulamalarda terleme botoksu kullanılması oranı en yüksek ve en etkili uygulamalardan biridir. Bu uygulamada ter bezleri botoks uygulamasıyla kontrol altına alınmaktadır. Uygulamadan yaklaşık iki gün sonra uygulamanın etkileri görülmeye başlanır. Yapılan botoksun etkisi altı ay kalıcılığını korumaktadır. Botoks uygulaması aşırı terleyen avuç içi, koltuk altı ya da ayak tabanı bölgesine ince bir iğne yardımıyla yapılmaktadır. Botox işlemi terlemeyi kontrol altına alan etkili ve sonucu hemen alınan bir işlemdir. İşlemi takip eden günlerde hasta, toplum hayatına eskiye oranla daha kolay adapte olabilir. Botoks işlemiyle kaybedilen özgüven tekrar kazanılır ve psikolojik bakımdan endişelerden ve korkulardan kurtulup rahatlama yaşanır.

blank

Merhaba Leyla hocam, benim en büyük problemim aşırı terleme ve ben bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Aslında çekingen bir yapım yok her zaman özgüvenliyimdir ama bir ortama girdiğim zaman  aşırı terliyorum. Bu da benim biraz çekinmeme sebep oluyor. Aşırı terleme nasıl geçer hocam, bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

Merhaba, vücudumuz belli bir sıcaklığa sahiptir. Terleme fonksiyonu vücut sıcaklığını dengede tutmaya yarayan fizyolojik bir durumdur. Aşırı terlemenin çevresel ısı değişimleriyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Diyabet, tiroid, sinir sistemi ve hormonal değişimler, obezite, alkolizm, menopoz ya da kalp yetmezliği gibi durumlar da aşırı terlemeye sebep olabilmektedirler. Altta yatan herhangi bir neden olmaksızın da kişiler aşırı terleme yaşayabilmektedirler. Terleme vücudumuzun belirli bir sıcaklıkta kalabilmesi için ısı kontrolü esasına dayanmaktadır. Botox uygulaması terleme tedavisinde kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. Botox uygulamasında kas ile ter bezleri arasındaki sinir iletimi geçici olarak durdurulmaktadır. Botoks ince uçlu bir iğne ile terleme olan bölgeye uygulanmaktadır ve etkisi 6 ay kadar sürmektedir. Yılda iki kez tekrarlanan uygulamayla terleme sorunu acısız bir biçimde ortadan kalkmaktadır.Botox ile terleme tedavisinden sonra özgüven tekrar kazanılmakta ve sosyal ortamlarda daha endişesiz bir ruh hali sergilenmektedir.

blank

İyi günler Leyla hocam, ben çok terleyen bir insanım, bu hayatımın her döneminde bu şekilde oldu. Okul hayatım, iş hayatım, düğün ya da normal hayat hiç farketmiyor her yerde her durumda terliyorum. Bu durum beni çok sıkıntıya sokuyor tabii ki. Aşırı terleme nasıl geçer? bir tedavisi var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

İyi günler, aşırı terlemenin neden tam olarak bilinmemekle beraber sinir sisteminin iyi çalışmamasından ve hormon dengesizliğinden olduğu düşünülmektedir. Terleme vücudun ısı kontrolünü sağlamak için oluşturduğu fizyolojik bir durumdur. Her insan normal şartlarda terleyebilir. Ancak aşırı ve bölgesel terlemelerin nedeni sıcaklık ya da nem gibi çevresel faktörlerden bağımsızdır. Aşırı terleyen kişiler hiç hareket etmeseler de terleyebilmektedirler. Estetik tedavilerde botox uygulaması terleme için uygun ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama ile terleme yaşanan bölgedeki kasların çalışması ile ter bezleri arasındaki elektriksel iletim geçici olarak durdurulmaktadır. Botoksun kalıcılık etkisi ortalama olarak altı ay civarında olabilmektedir. Uygulamadan iki gün sonra etkisi hemen görülen bu tedavi ile kişi sosyal hayatta sıkıntı ve çekingenlik yaşamaz ve psikolojik olarak rahatlama sağlanır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar