Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

Merabalar Hocam, ayak terlemesi nasıl geçer? Ben gün içinde çok ayakta kalıyorum işim sebebi ile ayaklarım çok terliyor fakat zaten genel olarak da normal insanlara oranla da daha çok terlediğini düşünüyorum ne yapılabilir? Bir tedavisi var mıdır?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 24, 2020

Merhaba, Ayak terlemesi vücudun başka bölgelerinde de olduğu gibi rahatsız edici boyutta olabilir. “Reaktif Boyutta” aşırı terleme olan bölgelerde botoks uygulaması çok ciddi fayda sağlamakta ve bahsedilen reaktif terleme de olmamaktadır. Her iki ayak tabanına yine her 1,5 cm x 1,5 cm lik alana 2 ünite enjeksiyon cilt içine (intradermal) botulinum toxin uygulanmalıdır. Botulinum toxin (botoks) uygulandığı bölgedeki kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurduğu için sonradan ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedilmiş terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 7-9 ay süreyle bölgede terlemeye yol açan uyarıları azaltmaktadır. Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi azaltmaktadır. Bu yüzden herhangi bir terleme sorunu yaşayan hastalarıma Botox uygulaması ile tedavi gerçekleştiriyorum.

blank

Merhaba  Leyla Hanım, 30 yaşındayım, özellikle açık ayakkabı giydiğimde ayaklarım sanki daha fazla terliyor. Ayaklarım öne doğru gidiyor. Ayak terlemesi nasıl geçer acaba doktor hanım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, ayak terlemesi özellikle yaz aylarında açık ayakkabı giyen kadınların yaşadığı bir problemdir. Sadece yazın değil her mevsim yaşanan ayak terlemelerine çözüm olarak kliniğimde botoks tedavisi uygulamaktayım. Ayaklarda aşırı terleme çeşitli ayak problemlerine neden olabilmektedir. Botoks yöntemi ter bezlerini çalıştıran sinirlerin çalışmasını azaltmakta ve durdurmaktadır. Ayak bölgesinde belirlenen bölgelere Botulinum Toksini yaklaşık 2mm derinliğe ince uçlu iğneyle enjekte edilir. Lokal anestezi kullanılan işlemde ağrı ve acı bu şekilde hissedilmemektedir. Yaklaşık 30 dakika süren işlem sonrasında botoxun etkisi bir hafta içerisinde etkisini göstermektedir ve ortalama 9 ay boyunca etkisi devam etmektedir.

blank

Merhaba doktor hanım, ben plasiyerlik yapıyorum.Çok yoğun  bir çalışma ortamım var, gün içinde hep ayaktayım. Ayaklarım çok terliyor. Acaba ayakkabıdan mı diye düşündüm ama değil. Bu problem bende her zaman vardı. Ayak terlemesi nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

Merhaba, ayak bölgesindeki terleme şikayetleri aynı vücudun diğer bölgelerindeki gibi olabilmektedir. Ayak terlemesi sonucunda kötü koku, mantar gibi enfeksiyon oluşumu gibi olumsuz durumlara sebep olabilmektedir.Ayak terlemesi tedavisi için kliniğime gelen kişilere botox uygulamasını önermekteyim. Ayak botoxunda ayak tabanına lokal anestezi uygulandıktan sonra her iki tabanda da belirlediğim alana Botulinum Toxin enjecte etmekteyim. Botox uygulaması terleme tedavisinde etkili sonuçlar gösteren bir tedavi şeklidir. Uygulanan bölgedeki kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurmaktadır, böylelikle terleme oluşumu engellenmektedir. Yaklaşık olarak 9 ay civarında etkisini sürdüren uygulamada tekrar tedavilerle uygulamanın geçerli süresi uzatılabilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar